Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 obory, které mohou těžit z rozmachu umělé inteligence (AI)

Publikováno
4 obory, které mohou těžit z rozmachu umělé inteligence (AI)
Zdroj: Pixabay.com

Aktivní, ale i méně aktivní investoři si jistě všimli, že od zveřejnění kvartálních hospodářských výsledků společnosti NVIDIA se svět začal točit okolo umělé inteligence a jejích pozitivních i negativních stránek. Investorům se díky nové technologii otevírá nový obzor možností, který by mohl zahájit tolik očekávaný globální ekonomický růst. Investoři by vždy měli hledět do budoucnosti, proto se v tomto článku podíváme na 4 obory, ve kterých by umělá inteligence (AI) mohla způsobit revoluci.

TIP: Nvidia láme rekordy – 184 miliard USD a 30% akciový růst za jediný den. Jsme na prahu technologické revoluce?
TIP: Nvidia láme rekordy – 184 miliard USD a 30% akciový růst za jediný den. Jsme na prahu technologické revoluce?

Do světa vtrhl jako uragán notoricky známí ChatGPT, který je první, masově používanou technologií umělé inteligence, která měla takto velký úspěch. Ovšem vystřízlivění z možností této technologie přišlo vzápětí, kdy se ukázalo, že AI ještě není natolik inteligentní, aby dokázala generovat obsah v takové kvalitě, jakou produkují lidští autoři. Používání chatbotů vedlo v mnoha případech i k plagiátorství a to především na akademické půdě.

Nicméně málokterý investor je tak naivní, aby si myslel, že roky realizovaný výzkum AI bude kvůli několika nezdarům zameten pod koberec. Proto si na dalších řádcích tohoto článku nastíníme obory, ve kterých má uplatnění AI velký potenciál a také si představíme společnosti, které by z implementace AI do své struktury mohly těžit.

Mezi producenty AI patří kromě big tech například Oracle, Adobe nebo Accenture.

1) Podpora prodeje produktů

Umělá inteligence má velký potenciál využití v obchodě. Především maloobchodní společnosti mohou využít kvantitativní analýzy nákupního chování spotřebitelů. Díky AI bude možné nabídnout zákazníkům personalizované produkty nebo poskytnout slevové akce. Z rozmachu AI v maloobchodním sektoru mohou těžit společnosti, jako jsou Walmart nebo Costco.

AI se při podpoře prodeje může využívat rovněž v dílčích úkonech, jako jsou marketingové aktivity, cílení reklamních kampaní, komunikace se zákazníky, ale také v personalistice, při výběru vhodných kandidátů na volné pracovní pozice.

2) Tvorba digitálního obsahu

V oboru tvorby digitálního obsahu jsou možnosti využití AI téměř nekonečné. Od samotné tvorby textů, článků, videí, grafiky atd. lze AI využít například jako pomocníka při generování scriptů pro webové aplikace, webové prohlížeče, chytré telefony atd. Ostatně díky tomuto oboru je v současné době AI nejvíce populární a to díky nástrojům ChatGPT od poslušnosti OpenAI nebo méně známý nástroj Bard společnosti Google.

TIP: 3 skvělé akcie v poměru cena/výkon. Využití EPS v praxi
TIP: 3 skvělé akcie v poměru cena/výkon. Využití EPS v praxi

Kromě technologických gigantů, jako jsou Microsoft nebo Google, by mohly z rozmachu umělé inteligence v rámci tvorby obsahu těžit další marketingové společnosti, jako je například Thomson Reuters.

3) Více pracovních příležitostí na dálku

Již jsme nakousli, že AI může nastolit velké změny v personalistice. To se netýká pouze výběru zaměstnanců, ale také změn v jejich požadavcích na zaměstnavatele, jako je například možnost práce na dálku. Již existuje mnoho aplikací využívajících umělou inteligenci, které spojují geograficky vzdálené pracovníky formou chatů nebo interaktivních video porad a briefingů, jako je například stejnojmenná platforma od společnosti ZOOM.

Paradoxně díky poptávce zaměstnanců by mohla klesnout poptávka po kancelářských budovách, což by mohlo vést k akciovému poklesu některých REIT společností. Tento aspekt tržního chování by se mohl podepsat například na akciích společností Kilroy Realty nebo Alexandria Real Estate Equities.

TIP: Odhalení 3 výrazně rostoucích akcií – Můžeme se připravit na pokračování růstu?
TIP: Odhalení 3 výrazně rostoucích akcií – Můžeme se připravit na pokračování růstu?

4) Start up projekty

Každá nová příležitost plodí mnoho projektů, které se snaží příležitost využít. Možností pro použití umělé inteligence v praxi je bezpočet, což může vyvolat vlnu nových začínajících start up projektů, které budou na trh přinášet velké množství inovativních řešení. Zde se otevírá prostor pro investory, kteří mohou sledovat IPO startup projektů, kde lze pořídit akcie společností, které mají svůj největší úspěch teprve před sebou. Zároveň je potřeba dodat, že zdaleka neuspějí všechny společnosti a ne všechny projekty budou dotaženy do konce.

Investor by se tedy měl zajímat nejen o produkt start up společnosti, ale také o to, kdo jej vytvořil, kdo vede společnost, případně i o financování IPO, zda je realizováno na dluh, nebo ze zisků společnosti.

Závěr

Technologie umělé inteligence otevírá nové možnosti jak pro společnosti, tak pro investory a čas ukáže, jak moc se v současné době jedná o technologickou revoluci. Uplatnění umělé inteligence v podnikové praxi je skutečně ohromné s tím, že implementace AI může měnit doposud zaběhnuté standardy. Největší uplatnění kromě IT segmentu, může mít AI v maloobchodě, marketingu, tvorbě obsahu a komunikaci. Přesun do virtuálního prostoru může mít ovšem negativní dopady na REIT společnosti, kvůli možnému poklesu poptávky po kancelářských prostorách.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎