Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 největší chyby, kterých se lidé dopouštějí při nakládání s penězi

Publikováno
4 největší chyby, kterých se lidé dopouštějí při nakládání s penězi
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na 4 největší chyby, které lidé nejčastěji udělají při správě svých osobních financí. Je důležité se zcela vyhnout těmto chybám nebo je alespoň minimalizovat, protože zdroje v podobě peněz jsou omezené.

Co si budeme povídat, vždy a za všech okolností je třeba mít osobní rozpočet pod kontrolou. I když jste nyní ve finanční pohodě a nemáte potřebu cokoliv měnit, napravovat či plánovat, situace se však může kdykoliv změnit. Proto je důležité vyhýbat se zbytečným omylům a chybám. Jen tak eliminujete riziko chyb při nakládání s penězi.

Finanční plán je základ

S dobře nastaveným plánem financí můžete nejen rychleji dosáhnout svých životních cílů a snů, ale rovněž vám může pomoci vyhnout se do budoucna případným problémům a obtížím. Zároveň vám otevírá cestu k finanční nezávislosti.

Také vám pomůže s případným váháním, kam peníze investovat či za co peníze nejlépe utratit. Zjistíte, kolik peněz potřebujete vydělat, ušetřit, utratit nebo investovat, abyste byli spokojeni a měli vše, co potřebujete. Abyste si osvojili úspěšný finanční plán, je bezpochyby nutné se vyhnout velmi častým chybám. Které to jsou?

Největší chyby

1. Nemáte finanční cíl

Plánovat bez cíle nemůžete. Respektive můžete, ale nebude to fungovat. Musíte mít jasně daný plán či vizi. Co byste si rádi koupili? K čemu chcete mít naspořené peníze? Vždy musíte mít konkrétní cíl. Ať už je to koupě bytu či domu, pořízení nového automobilu, spoření na důchod, investování a podobně.

Jestliže nebudete mít striktní vizi, může se stát, že budete investovat ušetřené peníze špatně a nakonec nebudete se svým rozhodnutím spokojení.

Jak se vyhnout problémům a ztrátám peněz? Určete si, kolik peněz chcete ušetřit a za jaký čas by k tomu mělo dojít. Zároveň zhodnoťte riziko, které jste ochotni podstoupit, abyste ke svému danému cíli došli. Vytvořte si plán, jak nastaveného cíle nebo cílů dosáhnout i v případě, že se objeví problémy a komplikace. Svůj plán pak pravidelně sledujte, případně jej můžete v průběhu času mírně změnit. Vždy však výhradně tak, aby to bylo v souladu s dosažením vašich cílů. Opatrní pak buďte zejména na úvěry a půjčky. 

2. Zdraví si za peníze nekoupíte

Za peníze si můžete pořídit cokoliv, ale ne všechno. Navíc, existují věci, které si za peníze nelze koupit. Zdraví je do jisté míry jednou z nich. Stojí vám pracovní stres a probdělé noci kvůli práci za to, že půjdete do zaslouženého důchodu ve velmi zhuntovaném zdravotním stavu?

K čemu by vám byly všechny ty peníze, kdybyste do svého cíle dorazili tak zdecimování, že byste museli prožít zbytek svých dnů v posteli.

Pečujte o zdraví ať už psychické či fyzické. Vrátí se vám to v pozdějším věku.

3. Neudělali jste si rozpočet

Vytvořit měsíční rozpočet je absolutní základ. I když jde o činnost nezáživnou a nezábavnou, je nutná. Rozpočet vám může pomoci pohlížet na finance realisticky a s nadhledem. Bez něj vám hrozí nadměrné výdaje, nadměrné půjčování a nulové nebo nedostatečné investování. K vysněným cílům se tak nikdy nepřiblížíte. A naopak se můžete velice snadno dostat do finančních problémů. Můžete ignorovat hlavní výdaje a zároveň budete utrácet za nepotřebné položky. Mít přehled ve svých finančních záležitostech je věc naprosto klíčová.

A jak se tedy vyhnout problémům? Abyste měli jistotu, že vše budete zvládat, je nutné mít naplánovaný minimálně měsíční, ovšem ještě lépe roční rozpočet. Musíte sledovat své jednotlivé příjmy i výdaje.

Prakticky to lze udělat například takto:

  • Nejprve si vypište peníze, které za měsíc vyděláte nebo získáte například pronájmem nemovitosti.
  • Dále si pak vypište všechny nezbytné výdaje (energie, nájem nebo hypotéka, úvěr atd.).

Díky tomu budete mít přehled o svých příjmech a výdajích a zjistíte, kde ve výdajích můžete ušetřit.

4. Žijete od výplaty k výplatě

Častou chybou mnoha lidí je to, že žijí doslova od jedné výplaty k druhé, přičemž poslední dny před další výplatou jsou už doslova na nule. Jestliže studujete například střední či vysokou školu, dá se tento styl života ještě chápat. Avšak v případě, že již naplno vyděláváte a pracujete na plný úvazek, žijete ve vztahu nebo máte dokonce rodinu, je takový postup naprosto nevhodný. Přináší totiž jen finanční stres, hromadění dluhů a neschopnost spořit na důležité finanční cíle.

Jak se vyhnout problémům? Bude třeba, abyste provedli změny životního stylu a tím změnu výdajových návyků. Budete muset najít místo, kde snížíte výdaje, a zároveň budete muset omezit výdaje na luxusní zboží. Tedy například výdaje na koncerty, drahé večeře nebo dovolené či na věci, které skutečně nepotřebujete. V případě, že jste i tak na konci měsíce na nule, pak si nejspíš budete muset najít nějakou práci navíc nebo brigádu. Je třeba, abyste více vydělali a mohli alespoň něco málo ušetřit.

Závěr

Určitě existuje mnoho dalších chyb ve světě osobních financí, které lidé dělají. V článku jsme zmínili pouze ty hlavní a zásadní zejména z dlouhodobého hlediska týkající se tvorby rezerv, fyzického a psychického zdraví a finančního polštáře na stáří.

Chyby zajisté nepůjde odstranit ihned a všechny najednou. Zásadní je alespoň tyto chyby minimalizovat a postupovat krok za krokem k lepším zítřkům.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
10
10

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎