Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 konkrétní způsoby, jak nakupovat akcie během propadů

Publikováno
4 konkrétní způsoby, jak nakupovat akcie během propadů
Zdroj: Depositphotos.com

Tento článek je určen především začátečníkům, ale soudíme, že by z něj mohli čerpat i zkušenější investoři. Pandemický rok 2020 a s ním spojené únorové a březnové tržní propady totiž odhalily slabinu mnoha z nich.

Tzv. „slabé ruce“ se totiž ve strachu z pokračování poklesů začaly ve velkém zbavovat svých pozic, což propad ještě zvýraznilo. A přitom ti, kteří necukli, udrželi si nadhled a začali během tržní paniky přikupovat, se už během srpna mohli těšit z návratu do předcovidového stavu. Nehledě na to, že se jim krásně zhodnotily firmy, které přikoupili, když ulicemi tekla krev.

Je pravda, že náhlý propad poctivě budovaného portfolia o několik desítek procent rozhodí asi každého, obzvláště v kontextu mediální covidové masáže zvěstující konec světa. COVID-19 byl a nadále zůstává vážnou hrozbou, ale je třeba si uvědomit jednu věc – krize tu byly i v minulosti a všechny dříve nebo později odezněly.

Nastal čas přestat je považovat za katastrofu a začít je vnímat jako příležitost, jak přijít k mimořádně zajímavým firmám takříkajíc za babku.

Poznámka

TIP: Je bezpečné investovat v období kolísavých trhů? Daří se investicím realizovaných v průběhu recesí? To a mnohem více se dozvíte v tomto komplexním článku.

Jak přistupovat k tržním propadům?

Na začátek zopakujeme to, co jsme zmiňovali v úvodu článku – krize tu byly i v minulosti a každá dříve nebo později odezněla. Trhy se i z těch nejkritičtějších událostí brzy oklepaly a pokračovaly dál v růstu. Koho dnes zajímá dotcom bublina, hypoteční krize nebo to, že jsme stáli na pokraji třetí světové války, když USA uletěla někde v Íránu raketa?

Přežili jsme Trumpa, přežijeme i levicově smýšlejícího Bidena. Nehodláme zde zvěstovat apokalypsu a jakýsi poslední soud, který s sebou smete i tržní ekonomiku a všechny vaše vypiplané investice obrátí v prach.

To bychom to mohli rovnou zabalit a jít domů.

Udržte si dlouhodobou perspektivu

Pokud nejste trader vydělávající na cenových výkyvech v krátkodobém a střednědobém horizontu, uvědomte si, že investujete na roky dopředu. I z loňské krize se dříve nebo později stane vzpomínka a bezvýznamný, byť lehce zapamatovatelný černý puntík vaší investiční historie.

Nepanikařte

Až to přijde (a dříve nebo později to přijde zase), zachovejte klid, nenechte se strhnout vlnou pesimismu a nezbavujte se toho, co jste tak pracně budovali. Historie nám dala už celou řadu příkladů, které dokazují, že to z dlouhodobého hlediska není rozumné.

Vnímejte propad jako příležitost

Na tržní krize byste se měli svým způsobem těšit a považovat je za skvělou příležitost, jak akcelerovat budování svého bohatství. Máte již dlouho v hledáčku perspektivní firmu, která vás však odrazuje svou vysokou cenou? Kupte si jí teď se slevou 30 %!

Mějte plán

Nyní se dostáváme ke klíčovému bodu tohoto článku. Pro klid v investorově duši je vhodné vyhnout se chaotickému chování a načrtnout si plán, jak se zachováte, až se trhy dříve nebo později dostanou do děsivě červených čísel. Ať už se bude jednat o strategii nicnedělání nebo promyšlené nákupy, vždy je dobré mít po ruce připravenou strategii.

V následující části tohoto článku jsme pro vás připravili několik nápadů.

4 konkrétní způsoby, jak se chovat během tržních krizí

Jste spíše konzervativní a máte vysokou averzi k riziku, anebo se krizí nebojíte, dokážete vysedět případné ztráty a jde vám o maximalizaci zisku? Podívejte se na následující čtyři způsoby, jak se zachovat, až na trzích zavládne panika.

1) Strategie all-in

Kdo zná pravidla pokeru, ten pochopil. A pro ty pokerem nepolíbené – jedná se o přístup, kdy během turbulentní tržní epizody vezmete všechny své volné prostředky a vložíte je do vámi vybraného aktiva. Můžete tak učinit po propadu o určité procento nebo jednoduše až budete mít pocit, že nastala ta správná chvíle.

tržní propad

Jak už asi tušíte, tato strategie není pro slabé nátury. Je s ní totiž spojený obrovský nápor na psychiku a velké riziko chyby – těžko říct, kdy trhy začnou zase růst. Pokud však dokážete přijmout dočasnou ztrátu a pevně věříte, že vše brzy půjde opět nahoru, dříve nebo později by se vám mělo začít zelenat.

Tuto strategii si můžete také libovolně upravit tím, do čeho investujete – pokud byste třeba během zmiňované covidové krize takto investovali do nějakého ETF na S&P500, dosáhli byste krásného zhodnocení. Ale co teprve, kdybyste vše vložili do firmy, o jejíž služby se během lockdownů strhla mela!

2) Čekání na obrácení trendu

Tento přístup se spolu se strategií all-in řadí mezi rizikovější postupy typu „chytání padajícího nože“ – na snahách o vychytání tržního dna si už vylámala zuby řada investorů. Zde však uplatníte trochu technické analýzy – jednoduše čekáte na chvíli, až dojde k obrácení trendu, a teprve poté nakupujete.

I zde je však třeba počítat s vysokým rizikemprůraz do vyšších hodnot může být falešný a propad může pokračovat. Proto pokud jste spíše konzervativní, bude pro vás vhodnější strategie číslo tři.

3) Stanovení pevných pravidel příkupů

Tento přístup k investování během krizí má jednu obrovskou výhodu – zcela z něj totiž eliminuje emoce. Řídíte se zde pevně danými pravidly, přes které vlak nejede a které jsou pro vás posvátnou mantrou.

V praxi to funguje třeba takto – jakmile se akcie X nebo ETF Y propadne o 10, 15 nebo 20 %, nakoupíte za určitou částku nebo určitý počet kusů aktiva. Vše si můžete libovolně přizpůsobit svým finančním možnostem i povaze zvoleného instrumentu.

Pokud máte rádi technickou analýzu, můžete si v grafu vyznačit určité úrovně a systematicky nakupovat, jakmile (pokud) k nim trhy dojdou.

Stěžejní je zde skutečnost, že tak činíte mechanicky. Vaše obchodování bude oproštěno od psychologických faktorů, a přitom i zde dokážete těžit z příležitostí nabízených tržními propady.

4) Pro zkušenější – přeskupení portfolia

Na závěr zde máme strategii, která je vhodná jen pro hrstku investorů s vlídným přístupem k riziku a navíc vybavených vizionářskými schopnostmi – jakmile dojde k propadům, prodejte neperspektivní část portfolia a za získané prostředky nakupte levně akcie, jimž se za současné situace bude dařit.

Je pravda, že dnes již dokážeme pochopit, proč loni tolik vystřelily nahoru akcie Zoomu, Amazonu nebo třeba některých lékařských společností. Jedná se o vcelku logický jev, kdy se poptávka veřejnosti uzavřené v lockdownech a potřeby pandemií zmítaného světa stočily jiným směrem.

Pamatujte však na důležité rčení – Po bitvě je každý generál. Věšteckou kouli nemá nikdo z nás a s trochou smůly by vás mohlo čekat hořké zklamání.

A co si o nákupech akcií během krizí myslíte vy? Máte svou vlastní osvědčenou strategii, anebo raději ani nechodíte do obchodní platformy? Těšíme se na vaše názory v komentářích pod článkem!

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.