Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 předpovědi akciového trhu pro rok 2023

Publikováno
3 předpovědi akciového trhu pro rok 2023
Zdroj: u-traders.com

Stephen Wright (The Motley Fool) si myslí, že recese ve spotřebitelích probudí pečlivou kontrolu výdajů a v investorech konzervativnost. V recesi tak očekává, že spotřebitelé budou citlivější na cenu a rizikové investice vyjdou z kurzu.

V období vysoké inflace a recese lidem nekontrolovatelně rostou výdaje a bojí se o práci, kde možná ani nedostanou adekvátně přidáno, jelikož firmám nerostou tržby. Investoři se budou vyhýbat rizikovějším aktivům, jelikož obecné pozitivní naladění vyprchá. Nakonec, když se podíváme na 20% ztrátu indexu S&P 500 za poslední rok a na 30% ztrátu indexu Nasdaq 100, málokdo zůstane neochvějně optimistických.

Jaký to bude mít dopad na trh podle Stephena a jak tomu adekvátně upravuje svou investiční strategii? Costco a McDonald’s mají obchodní modely, které jim umožňují účtovat zákazníkům nižší ceny než jejich konkurenti a tím přilákat zákazníky právě v době recese, kdy se snaží ušetřit. S pádem FTX a zatčením Sama Bankmana-Frieda vypadají kryptoměny riskantně – Kdo bude v takové době ochotný riskovat své úspory v nejistých aktivech?

Stephen Wright dodal: “Přemýšlím o tom, co příští rok pravděpodobně přinese akciovému trhu. Letošní rok byl příběhem vysoké inflace a rostoucích úrokových sazeb, které tlačí ceny akcií dolů, ale co přinese rok 2023?”

Základní předpoklad pro rok 2023 je, že v první polovině roku bude recese. S ohledem na to má tři předpovědi – dvě pozitivní a jednu negativní.

Dvě dobré: Costco + McDonald’s

Začněme těmi pozitivními věcmi – Costco (NASDAQ: COST) i McDonald’s (NYSE: MCD) v nadcházejícím roce překonají širší index S&P 500. Je to hlavně, protože očekává, že dominantním investičním tématem roku 2023 bude recese. A nejlépe obstojí právě takové společnosti, které mají nízké ceny pro spotřebitele.

Costco i McDonald’s mají ceny, které jsou ve srovnání s jejich konkurenty atraktivní. Ještě důležitější je, že oba mají strukturální výhody, které jim umožňují udržet tyto nízké ceny.

Costco Wholesale má tok příjmů pocházející z členských poplatků, které účtuje svým zákazníkům. To znamená, že se při příjmu nemusí spoléhat čistě na marže produktu.

McDonald’s také generuje příjmy nad rámec toho, co vydělává z prodeje potravin. Vzhledem k tomu, že vlastní budovy, ve kterých sídlí její restaurace, a pronajímá je provozovatelům, vydělává i tímto způsobem dodatečné peníze.

“V recesi očekávám, že spotřebitelé budou dbát na rozpočet, a myslím si, že to zvýhodní společnosti, které dokážou udržet nízké ceny. Nejlepší příklady, které mě napadají, jsou Costco a McDonald’s,” uvádí Wright.

A jedna špatná: Coinbase

V pesimističtější předpovědi se mu nelíbí akcie Coinbase (NASDAQ: COIN) pro rok 2023. Zdá se, jakoby kryptoměny už vyšly z módy a neočekává, že by se to příští rok mělo změnit. Namísto toho očekává, že se účastníci akciového trhu budou vyhýbat rizikovým aktivům. Takřka cokoliv, co souvisí s kryptoměnami, je docela blízko vrcholu tohoto seznamu.

“Zdá se mi, že zprávy o Sam Bankman-Fried a FTX zlepšily pověst kryptoměny jako nástroje pro kriminální činnost. Ať už je to oprávněné nebo ne, myslím, že investoři se raději zdrží stranou,” uvádí Wright.

To pro Coinbase může být velmi špatné, ale i když se mýlí, společnost má další potenciální problém. Pokud obchodování s kryptoměnami dosáhne více mainstreamového statusu, je možné, že další brokeři nebo investiční platformy (jako např. české Portu Crypto) začnou nabízet obchodování s kryptoměnami. To by znamenalo pro Coinbase těžkou konkurenci, ze které nemusí nutně vzejít jako vítěz.

Čtěte více o FTX: Finex Coin Week – Zakladatel FTX byl zatčen, největší krypto burze hrozí kolaps!
Čtěte více o FTX: Finex Coin Week – Zakladatel FTX byl zatčen, největší krypto burze hrozí kolaps!

Předpovídání akciového trhu

Předvídání toho, co se stane na akciovém trhu, je vždy spojeno s určitou mírou nejistoty. A to platí zejména v krátkém časovém období, jako je např. rok. Proto u svých investic raději uvažujte v dlouhodobém horizontu. Akcie Costco a McDonald’s lze považovat za dlouhodobou volbu, protože jejich konkurenční výhody přetrvají i po roce 2023. Platí tak, že i když se očekávání ohledně blížící se recese nenaplní, akcie obou společností za dnešní ceny se mohou jevit jako zajímavé.

Mějte na paměti, že zejména při aktivním investování je potřeba sledovat trh, ekonomiku, politiku a jiné vlivy, které na trhy působí. Je vhodné mít svůj plán a očekávání, avšak ta se v čase mohou vhodně měnit či aktualizovat vzhledem k nejnovějšímu vývoji a nejaktuálnějším zprávám. Stejně tak informace výše berte jako jeden z pohledů, ale je na vás, abyste situaci vyhodnotili sami, než se rozhodnete jakkoliv jednat.

Čtěte více: Pravidelné investování – O co se jedná? V čem je jeho síla?
Čtěte více: Pravidelné investování – O co se jedná? V čem je jeho síla?

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
2

Autor

Investuji hlavně do zlata a investičních fondů. Zajímám se o akciové trhy jako celek, sleduji hospodářskou situaci a zároveň i to, jak si vede Bitcoin.

Učil jsem se několik měsíců forex a sám jsem si zkoušel obchodovat, avšak ve skrze to považuji za zbytečně komplikovanou cestu výdělku oproti pasivním investicím.

Na samotném psaní zbožňuji tu rozmanitost… ještě jsem takřka nepsal stejné téma dvakrát. Člověk se u pořád učí něco nového. :-)

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎