Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 důvody, proč se Bitcoinu nedaří překonat cenu 72 tisíc dolarů

Regulační nejistota a nestabilní makroekonomické události mohou krátkodobě omezit další růst ceny BTC. Silný akciový trh kryptoměnám nepřidá.

3 důvody, proč se Bitcoinu nedaří překonat cenu 72 tisíc dolarů
Zdroj: wallpapersmug.com

Za posledních 5 dní Bitcoin (BTC) vzrostl o téměř 5 % a několikrát překonal cenu 71 500 USD, avšak potom se zase vrátil lehce pod 71 000 USD.

Tento pohyb byl podpořen přílivem téměř 1 miliardy USD do amerických spotových burzovně obchodovaných fondů (ETFs), což ukazuje na silnou poptávku ze strany institucionálních investorů.

I přes příznivé podmínky včetně vstřícnějšího postoje amerických zákonodárců ke kryptoměnám se však Bitcoin nedokázal dostat přes hranici 72 000 USD.

Regulační nejistota

Podle Matta Hougana, hlavního investičního ředitele společnosti Bitwise, regulační nejistota brání finančním poradcům zvýšit jejich investice do kryptoměn.

Přesto Hougan věří, že USA směřují k větší regulační jasnosti, což začalo, když demokraté hlasovali pro zrušení pokynu č. 121 americké Komise pro cenné papíry (SEC).

Poznámka

V březnu 2022 vydala SEC Účetní buletin 121 (SAB 121), pokyn, který poprvé stanovil, jak musí poskytovatelé služeb s virtuálními aktivy postupovat při účtování digitálních aktiv.

Buletin byl rychle odsouzen průmyslem, regulačními orgány i zákonodárci, především republikány, a to z důvodu, že odrazuje tradiční finanční instituce od přijetí digitálních aktiv a že jde o další pokus lobby, která je “proti kryptografickému průmyslu”, udržet růst tohoto odvětví pod pokličkou.

Pokus o zrušení SAB 121 i schválení spotových ETFs na Ethereum (ETH) jsou dalším znakem, že američtí regulátoři jsou méně nakloněni vést spory proti kryptoměnám po několika soudních prohrách včetně té v případu Ripple.

Makroekonomická situace

Podle zprávy Federální korporace pro pojištění vkladů (FDIC) mají americké finanční instituce v současnosti účetní ztrátu ve výši 517 miliard USD kvůli dopadu vyšších úrokových sazeb na jejich hypoteční cenné papíry.

Info

Zpráva zveřejněná 29. května uvádí, že v prvním čtvrtletí roku 2024 bylo 64 bank na pokraji insolvence.

Spoluzakladatel BitMEXu Arthur Hayes tvrdí, že nejpravděpodobnějším řešením je “tisk více peněz”, což je velmi příznivé pro uchovatele hodnoty jako je Bitcoin nebo zlato.

Podle Hayese byl 43% růst Bitcoinu z března 2023 vyvolán kolapsem Silicon Valley Bank a Silvergate Bank. Podobný scénář by se mohl opakovat i v roce 2024.

Nicméně, i kdyby byla tato teorie správná, což znamená, že Federální rezervní systém USA bude vstřikovat likviditu do systému, aby se vyhnul hromadnému bankrotu nebo zmírnil tlak na bankovní systém prostřednictvím repo operací a speciálních úvěrových linek, je pravděpodobné, že cena Bitcoinu nejprve klesne, pokud akciový trh a trh s dluhopisy utrpí ztráty.

Před začátkem rally v březnu 2023 cena Bitcoinu klesla dokonce na 19 500 USD.

Tehdejší pohyb odrážel stejnou nejistotu, která posunula výnosy dvouletých amerických státních dluhopisů z 5,07 % na 3,98 %, což je velmi neobvyklé a naznačuje to, že obchodníci byli ochotni vyměnit výnosy za bezpečí státem garantovaného aktiva.

Silný akciový trh

Je třeba také zvážit vynikající výkony amerických technologických akcií, v čele s Nvidií, které způsobily, že index S&P 500 dosáhl 5. června intradenního historického maxima 5 342 bodů.

Analytici z UBS očekávají, že Fed letos dvakrát sníží sazby, čímž vytvoří “zdravé prostředí pro akcie“, jak uvedla CNBC. A silný výkon akciového trhu snižuje zájem po kryptoměnách jakožto alternativním instrumentu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
1

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.