Existuje mnoho finančních poradců, kteří vám rádi pomohou s různými situacemi vašeho finančního života, ale přesto říkám, že bych nikdy s žádným nespolupracoval. I když oceňuji práci těch poradců, kteří jsou zkušení a skutečně odvádí dobrou práci a v některých situacích si nechám odborně poradit, existují tři hlavní důvody, proč prostě nejsem ochoten zaplatit finančnímu poradci za radu.
1. Nechci platit zbytečné poplatky
Už jsem zažil špatnou a zároveň velmi drahou radu investičního poradce, který bohužel sledoval pouze své vlastní zájmy (provize).
Takové nabídky může být díky šikovným a precizním manipulativním technikám obtížné prokouknout. Proto jsem velmi skeptický vůči placení poplatků za poradenství, když hospodařím se svými vlastními penězi. Na vlastní kůži jsem zažil, jaké škody mohou poplatky napáchat na zůstatku účtu – viz odkaz níže.
Investiční poplatky jsou extrémně důležitá věc a jejich význam ještě roste, pokud přemýšlíme o dlouhém časovém/investičním horizontu. I malý poplatek může mít mimořádný dopad. Řekněme například, že byste investovali 20 000 USD a vydělali byste 10% průměrný roční výnos za 20 let. S poplatkem 2,5 % by vaše výnosy činily 84 957 USD – Což na první pohled nemusí vypadat vůbec špatně. Jenže s poplatkem 1,5 % byste skončili se 102 238 USD. A co teprve, kdybyste poplatek dokázali snížit na jedno procento nebo i méně jako např. u investičních platforem?
Nechci své investování skončit s tím, že přijdu o spousty peněz kvůli poplatkům, které jsem (ne)musel zaplatit poradci. A to nehledě na to, jak poradce určuje své poplatky (někteří poradci po klientech požadují paušální poplatek a jiní berou procenta ze spravovaných peněz či obojí).
2. Hospodaření s penězi podle mě není až tak složité
Nyní se podívejme na další opravdu důležitý důvod, proč nemám pocit, že platit finančnímu poradci pro mě má smysl. Podle mého názoru není hospodaření s penězi tak složité, jak se může zdát. Ve skutečnosti v tom můžete být velmi úspěšní i sami.
V podstatě by se dalo říci, že to zvládne každý, pokud se budete držet několika osvědčených tipů:
- Utrácejte méně, než vyděláte (k tomu vám pomůže rozpočet vašich osobních či rodinných financí)
- Vyhněte se dluhům s vysokým úrokem (často bývá úrok z kreditní karty velmi vysoký, může to být ale zbytná půjčka na dovolenou či dárky apod. – více v článku o dobrém a špatném dluhu)
- Udržujte své fixní výdaje (včetně bydlení) pod 50 % příjmu vaší domácnosti (pokud utrácíte více, nezdá se to jako zdravý přístup a možná byste měli svůj rozpočet a životní styl přehodnotit)
- Investujte jen do jednoduchých a osvědčených investic (jako je např. ETF do indexu S&P 500), kterým snadno porozumíte (složitá řešení vás dost možná budou jen stát vaše peníze)
Kromě těchto tipů, kterých je všude na internetu spousta, mi finanční poradce v podstatě neřekne nic, co by mi pomohlo získat více peněz na mém běžném účtu.
Nechci a ani nepotřebuji profesionála, aby mi říkal, jak snížit své výdaje, protože sám vím nejlépe, čeho si cením nejvíce a čeho méně, abych se mohl sám rozhodnout, kde utrácet a kde naopak ušetřit. Není také moc důvodů, proč si nechat poradit od odborníka při rozhodování o tom, jakou částku investovat, protože na internetu existují jednoduché kalkulačky, které mi to pomohou stanovit.
A co se týče investičního poradenství, znovu a znovu se prokázalo, že pasivní investování do indexových fondů obvykle poskytuje konzistentněji dobré výnosy. Podržte se, dokonce mnohdy vyšší než aktivní investiční strategie. Proč bych tedy měl někomu platit za potenciálně horší výkon?
3. Znám své vlastní finanční cíle lépe než poradce
A konečně se pojďme podívat na třetí důvod, proč nechci platit finančního poradce. Je to ten, že nikdo nebude rozumět mým finančním cílům a prioritám tak dobře jako já sám. Než utrácet peníze a věnovat čas vysvětlování poradci, zdá se mi, že je pro mě efektivnější, když si udělám finanční plán sám.
Abych zůstal objektivní, poradcům nahrává fakt, že jsou klienti, kteří se ve světe investic skutečně nevyznají, je pro ně složitý a nechtějí věnovat dostatek času tomu, aby se o tom naučili sami. Takovým mohou investiční rady přijít vhod.
Abyste ale nenaletěli na špatné nabídky vlivem manipulativních obchodních technik, stejně byste měli věnovat dostatek času edukaci, vlastním průzkumům a rozmýšlení. Jedná se přece o vaše vlastní peníze! Zároveň se ale také podívejte na druhou stranu mince, tedy nejen na nabízené produkty, ale také na systém odměňování daného poradce, abyste pochopili jeho motivaci. Ujistěte se, že rozumíte tomu, jak si účtují provize a jaké celkové poplatky zaplatíte a za jeho služby.
Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.