Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 + 3 akcie – do kterých investovat a kterým se vyhnout při covid krizi?

3 + 3 akcie – do kterých investovat a kterým se vyhnout při covid krizi?

Pandemie koronaviru stále neustupuje a nic ani nenapovídá, že by tomu v následujících měsících mělo být jinak. I když jsou akciové trhy stále nad svými březnovými minimy, začínají pomalu klesat.

Index S&P 500 tak například od začátku září klesl přibližně o 5 % a stejně tak zaznamenaly pokles i dva přední indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite. Nikdo tak stále nedokáže přesně určit, zda dojde k dalšímu propadu, nebo se trhy naopak začnou pomalu zotavovat.

Právě proto vám dnes představíme 3 akcie, do kterých se vyplatí investovat i během koronavirové krize, ale i 3 akcie, kterým byste se v případě krachu akciových trhů měli raději vyhnout obloukem.

3 akcie, kterým by se i během koronavirové krize mohlo vést dobře

Během pandemie většina akcií zaznamenala poměrně velký pokles, ale i tak se mezi nimi našly tituly, kterým se i přes pád trhu dařilo.

V současnosti se nemalá většina investorů zaměřuje především na stabilní akcie, které by neměly být ovlivněny ani negativní vývojem pandemie, ani dalším zpomalením ekonomiky. Níže jsme vybrali tři akcie, které nejenže splňují tyto parametry, ale mají i potenciál k dalšímu dlouhodobému růstu.

1. American Tower

American Tower je jeden z největších provozovatelů komunikačních věží a nabízí nejen stabilitu během propadu akciových trhů, ale i možný dlouhodobý růst.

Samotná společnost vlastní více jak 180 tisíc komunikačních věží po celém světě, přičemž své prostory pronajímá většině velkých telekomunikačních společností. American Tower však hrají do karet i připravované 5G sítě a stále vzrůstající potřeba přístupu k internetu, což by ji mohlo přinést růst i v následujícím desetiletí.

2. Berkshire Hathaway

Warren Buffett
Warren Buffett (Zdroj: wikipedia.cz)

Akcie společnosti Berkshire Hathaway vedené slavným Warrenem Buffettem se naopak řadí mezi jedny z akcií, kterým se během propadu akciových trhů nějak zvlášť nedařilo.

Během pandemie zaznamenaly tyto akcie pokles ceny až o 30 %. Z tohoto důvodu se společnost rozhodla v první polovině tohoto roku místo investování prodat většinu vlastněných akcií, mezi kterými byly i akcie leteckých společností.

Ve druhé polovině tohoto roku se však Berkshire rozhodl opět pustit do investování, přičemž nakoupil akcie u plynárenské společnosti Dominion Energy, zvýšil svůj podíl u Bank of America o více jak 2 miliardy a další investice směřoval i do japonských konglomerátů.

Podle všeho je tak Berkshire opět ve hře a je připraven čelit i případnému dalšímu propadu akciových trhů.

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK-B! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Digital Realty Trust

Digital Realty Trust jakožto investiční fond zaměřující se na datová centra je jedním z dalších akciových titulů, kterým se i během pandemie koronaviru poměrně dařilo.

Vzhledem k tomu, že poptávka po datových centrech a jejich využití meziročně stále roste, není důvod se domnívat, že by tomu mělo být jinak i v následujících letech.

Ve zkratce tak Digital Realty Trust příliš neohrožuje ani případný další propad trhu, přičemž lze očekávat i jeho případný růst.

3 akcie, kterým byste se při případném propadu trhu měli raději vyhnout

Na akciových trzích můžeme najít nejen stabilní akcie, ale i ty, které nehledě na svůj současný úspěch mohou během dalšího pádu trhů představovat poměrně vysoké riziko. Níže jsme vybrali tři akciové tituly, kterým byste se v případě dalšího propadu trhu měli raději vyhnout.

1. Snowflake

Jedním z takových titulů je i cloudová společnost Snowflake, která se v tomto roce stala jedním z nejoblíbenějších IPO. K tomu jí pomohlo především její portfolio zákazníků, které zahrnuje 146 společností ze známého seznamu Fortune 500.

Momentálně je tržní kapitalizace Snowflake 65.87 miliardy dolarů, přičemž za posledních 12 měsíců společnost zaznamenala čistou ztrátu v hodnotě 342,6 milionu dolarů.

Na rozdíl od konkurence, kterou je například Microsoft nebo Oracle, tato společnost prozatím netvoří žádné zisky. Jinými slovy tak akcie Snowflake v době pandemie nepředstavuje ani stabilní, ani bezpečnou investici a zároveň jí mohou jednoduše nahradit zmíněné konkurenční společnosti.

2. Tesla

Akcie Tesly se obecně řadí mezi jedny z nejoblíbenějších společností na akciových trzích. Největší zájem však zaznamenala v tomto roce, kdy se její zisk na akcii zvýšil o 91 % na 0,436 dolarů a přinesla svým akcionářům i tak dlouho očekávané zisky.

Tesle však hrálo do karet i plánované rozšíření výroby v závodech v USA, i Německu, které by jí pomohlo zvýšit výrobu elektromobilů až na 690 tisíc kusů. Za současné situace však není jasné, zda samotná nabídka nepřevýší celkovou poptávku spotřebitelů v obou zemích.

Případný neúspěch by Tesle i jejím investorům mohl přinést nemalé ztráty. Do karet akcií Tesly nehraje také fakt, že jejich cena boří snad všechna pravidla bezpečného investování a spíše se zdá, že je to právě tvořící se bublina. Bublina, která může velmi rychle prasknout. Ale také nemusí…

Načítání
Načítání
Koupit akcie Tesla! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Moderna

Biotechnologická společnost Moderna se řadí mezi společnosti vyvíjející vakcínu proti koronaviru. Její vakcína s názvem mRNA-1273 je momentálně v pokročilé fázi klinických studií poté, co testy v první fázi prokázaly úspěšné zvýšení protilátek. Společnost by prýv v případě úspěchu mohla vládě USA dodat ještě tento rok až 100 milionů dávek této vakcíny za 1,5 miliardy dolarů, přičemž v příštím roce by se její výroba mohla vyšplhat až na 1 miliardu dávek.

Problémem je však fakt, že Moderna není jedinou společností, která se pokouší vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru. Většina konkurenčních společností má nad Modernou značný náskok, a to nejen ve vývoji samotné vakcíny ale i z hlediska kapacit pro její výrobu.

Samotná společnost navíc na rozdíl od konkurence nedisponuje širokou nabídkou produktů a případný úspěch jí může přinést pouze jednorázový zisk několika miliard dolarů.

Jaký je váš názor na uvedené akciové tituly? Do kterých akcií investujete vy sami a kterým se raději vyhýbáte? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (10 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vosyková

Podle zpráv měla VALNÁ HROMADA ROZHODNOT JIŽ V 9 MĚSÍCI-TEDY ZÁŘÍ 2021 O ČÁSTEČNÉ VÝPLATĚ DIVIDEND ZA ROKY 2019 A 2020 A TICHO PO PĚŠINĚ TAK JAK TO JE ???

Redakce Finex

Dobrý den, Komerční banka získala souhlas ČNB s výplatou dividendy v roce 2021 ve výši 23,86 Kč.

Jindra

Prosím o radu, nemohu nikde dohledat hodnotu akcií KB v kupónové privatizaci. Kolik akcií se dalo pořídit za 1000 bodů/Kč ? A jedná se o akcie nyní obchodované na burze nebo je to již něco jiného? Vůbec se v tom neorientuji. Našel jsem na výpisu v kuponové knížce akcie KB za 1000 bodů/korun, ale rodiče s ní nikdy nic nedělali a ani nedostali nikdy žádné dividendy. Musí se o ně nějak žádat? Předem děkuji za odpověď. Jindra

jana

Mám také akcie KB získané z kuponové privatizace. Již jsem několikrát obdržela dividendy, musela jsem si je však vyžádat v KB, tam jsou evidováni akcionáři.

Vosyková

Musíme se prostě smířit s tím, že díky Rusnokovi už budeme jen za užitečné voli.

Hana

Mám tentýž názor, zřejmě veškeré zisky jdou majitelům KB na další rozšiřování podniku, takže nemá cenu kupovat akcie, leda že bych je v zápětí cht¨ěla prodat.

jan Mann

Takže můžeme očekávat znovu nevýplatu divident za rok 2020?

Michael Schrötter

Za rok 2010 vyplatila KB 74 procent ze zisku, ale kolik vyplatila za rok 2019 jsem nikde nenašel

Redakce Finex

Dobrý den, dividenda za zisk v roce 2018 (tedy vyplacená v roce 2019) činila 65 % čistého zisku za rok 2018 a podle vyjádření Komerční banky měl být 65% výplatní poměr zachovaný i v příštím roce. Nicméně valná hromada Komerční banky rozhodla podle očekávání nevyplatit žádnou dividendu ze zisku roku 2019. V návaznosti na výzvu České národní banky adresovanou tuzemským komerčním bankám, aby se zdržely výplaty dividend do doby odeznění dlouhodobějších důsledků epidemie koronaviru, oznámila Komerční banka již dříve, že představenstvo banky navrhne dozorčí radě ponechat celý čistý zisk vygenerovaný v roce 2019 (ve výši 14,82 mld. Kč) na účtu nerozděleného zisku.

Zdroj: Fio zpravodajství

Drobný akcionář

Stačí si přečíst § 375 – 395 zákona č. 90/2012 Sb a hnedle drobný akcionář pochopí smysl tohoto opatření, kam to směřuje…

Ovšem předpokládané IQ musí být nad hranicí 75