Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 + 3 akcie – do kterých investovat a kterým se vyhnout při covid krizi?

Publikováno
3 + 3 akcie – do kterých investovat a kterým se vyhnout při covid krizi?

Pandemie koronaviru stále neustupuje a nic ani nenapovídá, že by tomu v následujících měsících mělo být jinak. I když jsou akciové trhy stále nad svými březnovými minimy, začínají pomalu klesat.

Index S&P 500 tak například od začátku září klesl přibližně o 5 % a stejně tak zaznamenaly pokles i dva přední indexy Dow Jones Industrial Average a Nasdaq Composite. Nikdo tak stále nedokáže přesně určit, zda dojde k dalšímu propadu, nebo se trhy naopak začnou pomalu zotavovat.

Právě proto vám dnes představíme 3 akcie, do kterých se vyplatí investovat i během koronavirové krize, ale i 3 akcie, kterým byste se v případě krachu akciových trhů měli raději vyhnout obloukem.

3 akcie, kterým by se i během koronavirové krize mohlo vést dobře

Během pandemie většina akcií zaznamenala poměrně velký pokles, ale i tak se mezi nimi našly tituly, kterým se i přes pád trhu dařilo.

V současnosti se nemalá většina investorů zaměřuje především na stabilní akcie, které by neměly být ovlivněny ani negativní vývojem pandemie, ani dalším zpomalením ekonomiky. Níže jsme vybrali tři akcie, které nejenže splňují tyto parametry, ale mají i potenciál k dalšímu dlouhodobému růstu.

1. American Tower

American Tower je jeden z největších provozovatelů komunikačních věží a nabízí nejen stabilitu během propadu akciových trhů, ale i možný dlouhodobý růst.

Samotná společnost vlastní více jak 180 tisíc komunikačních věží po celém světě, přičemž své prostory pronajímá většině velkých telekomunikačních společností. American Tower však hrají do karet i připravované 5G sítě a stále vzrůstající potřeba přístupu k internetu, což by ji mohlo přinést růst i v následujícím desetiletí.

2. Berkshire Hathaway

Warren Buffett
Warren Buffett (Zdroj: wikipedia.cz)

Akcie společnosti Berkshire Hathaway vedené slavným Warrenem Buffettem se naopak řadí mezi jedny z akcií, kterým se během propadu akciových trhů nějak zvlášť nedařilo.

Během pandemie zaznamenaly tyto akcie pokles ceny až o 30 %. Z tohoto důvodu se společnost rozhodla v první polovině tohoto roku místo investování prodat většinu vlastněných akcií, mezi kterými byly i akcie leteckých společností.

Ve druhé polovině tohoto roku se však Berkshire rozhodl opět pustit do investování, přičemž nakoupil akcie u plynárenské společnosti Dominion Energy, zvýšil svůj podíl u Bank of America o více jak 2 miliardy a další investice směřoval i do japonských konglomerátů.

Podle všeho je tak Berkshire opět ve hře a je připraven čelit i případnému dalšímu propadu akciových trhů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BRK-B Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Digital Realty Trust

Digital Realty Trust jakožto investiční fond zaměřující se na datová centra je jedním z dalších akciových titulů, kterým se i během pandemie koronaviru poměrně dařilo.

Vzhledem k tomu, že poptávka po datových centrech a jejich využití meziročně stále roste, není důvod se domnívat, že by tomu mělo být jinak i v následujících letech.

Ve zkratce tak Digital Realty Trust příliš neohrožuje ani případný další propad trhu, přičemž lze očekávat i jeho případný růst.

3 akcie, kterým byste se při případném propadu trhu měli raději vyhnout

Na akciových trzích můžeme najít nejen stabilní akcie, ale i ty, které nehledě na svůj současný úspěch mohou během dalšího pádu trhů představovat poměrně vysoké riziko. Níže jsme vybrali tři akciové tituly, kterým byste se v případě dalšího propadu trhu měli raději vyhnout.

1. Snowflake

Jedním z takových titulů je i cloudová společnost Snowflake, která se v tomto roce stala jedním z nejoblíbenějších IPO. K tomu jí pomohlo především její portfolio zákazníků, které zahrnuje 146 společností ze známého seznamu Fortune 500.

Momentálně je tržní kapitalizace Snowflake 65.87 miliardy dolarů, přičemž za posledních 12 měsíců společnost zaznamenala čistou ztrátu v hodnotě 342,6 milionu dolarů.

Na rozdíl od konkurence, kterou je například Microsoft nebo Oracle, tato společnost prozatím netvoří žádné zisky. Jinými slovy tak akcie Snowflake v době pandemie nepředstavuje ani stabilní, ani bezpečnou investici a zároveň jí mohou jednoduše nahradit zmíněné konkurenční společnosti.

2. Tesla

Akcie Tesly se obecně řadí mezi jedny z nejoblíbenějších společností na akciových trzích. Největší zájem však zaznamenala v tomto roce, kdy se její zisk na akcii zvýšil o 91 % na 0,436 dolarů a přinesla svým akcionářům i tak dlouho očekávané zisky.

Tesle však hrálo do karet i plánované rozšíření výroby v závodech v USA, i Německu, které by jí pomohlo zvýšit výrobu elektromobilů až na 690 tisíc kusů. Za současné situace však není jasné, zda samotná nabídka nepřevýší celkovou poptávku spotřebitelů v obou zemích.

Případný neúspěch by Tesle i jejím investorům mohl přinést nemalé ztráty. Do karet akcií Tesly nehraje také fakt, že jejich cena boří snad všechna pravidla bezpečného investování a spíše se zdá, že je to právě tvořící se bublina. Bublina, která může velmi rychle prasknout. Ale také nemusí…

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Moderna

Biotechnologická společnost Moderna se řadí mezi společnosti vyvíjející vakcínu proti koronaviru. Její vakcína s názvem mRNA-1273 je momentálně v pokročilé fázi klinických studií poté, co testy v první fázi prokázaly úspěšné zvýšení protilátek. Společnost by prýv v případě úspěchu mohla vládě USA dodat ještě tento rok až 100 milionů dávek této vakcíny za 1,5 miliardy dolarů, přičemž v příštím roce by se její výroba mohla vyšplhat až na 1 miliardu dávek.

Problémem je však fakt, že Moderna není jedinou společností, která se pokouší vyvinout účinnou vakcínu proti koronaviru. Většina konkurenčních společností má nad Modernou značný náskok, a to nejen ve vývoji samotné vakcíny ale i z hlediska kapacit pro její výrobu.

Samotná společnost navíc na rozdíl od konkurence nedisponuje širokou nabídkou produktů a případný úspěch jí může přinést pouze jednorázový zisk několika miliard dolarů.

Jaký je váš názor na uvedené akciové tituly? Do kterých akcií investujete vy sami a kterým se raději vyhýbáte? Podělte se s námi o svůj názor v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.