Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlatu se loni výjimečně dařilo, letos však míří ještě výš! Proč?

Cena zlata se v důsledku geopolitického napětí a poptávky centrálních bank vyšplhala na historická maxima. Analytici přesto předpovídají další růst.

Zlatu se loni výjimečně dařilo, letos však míří ještě výš! Proč?
Zdroj: midjourney.com

Po bezmála 13% nárůstu hodnoty v předchozím roce, kdy cena zlata vystoupala do nové rekordní výše, se v současnosti pohybuje nad úrovní 2 000 USD za unci. Pokud se však naplní odvážný odhad analytiků, může do konce roku dosáhnout 2 200 USD za unci a stanovit tak nové historické maximum.

Názory bankovních stratégů

Podle stratégů UBS se dá očekávat, že cena zlata v průběhu roku vzroste až o 10 % oproti současným úrovním. Navzdory mírnému poklesu na začátku roku zůstává jejich celkový výhled pro zlato pozitivní.

Stratégové UBS obhajují investice do zlata a uvádějí “přetrvávající makro a zvýšená geopolitická rizika” jako odůvodnění role tohoto kovu v zajišťovacích a diverzifikačních strategiích.

Tato perspektiva je v souladu s širším tržním sentimentem, podle něhož se hodnota zlata navzdory dočasnému propadu na počátku roku 2024 zotaví, což odráží jeho status trvale spolehlivého aktiva v dobách nejistoty.

Vývoj ceny zlata za poslední měsíc

Proč je cena drahého kovu tak vysoko?

Zlatu se vždycky nejlépe daří v “těžkých časech”. Vysoká inflace a geopolitická nestabilita způsobená válkou na Ukrajině a konfliktem v Rudém moři vyhnaly ceny vysoko.

Koncem roku navíc všichni pevně věřili, že již brzy dojde ke snížení úrokových sazeb americkou centrální bankou (FED), což by vedlo k dalšímu růstu ceny zlata a někteří investoři už drahý kov nakoupili ještě před tímto očekávaným růstem.

Centrální banky výrazně posílily poptávku po zlatě, přičemž v letech 2022 a 2023 byly hlavními nákupčími tohoto kovu v rámci svých strategií diverzifikace rezerv.

Co bude s cenou dál?

Důvěra trhu v to, že Federální rezervní systém přistoupí ke snížení sazeb již v březnu, nyní klesla. Nástroj FedWatch společnosti CME naznačuje pokles pravděpodobnosti z 81 % na přibližně 48 % během pouhého týdne.

Vzhledem k ustupující inflaci je však snížení úrokových sazeb v USA stále vysoce pravděpodobné. Jen k němu nejspíš dojde později, než se čekalo před koncem roku.

Očekává se, že nákupní aktivita bank i dalších investorů zesílí v reakci na předpokládané snížení sazeb Fedu o 100 bazických bodů počínaje květnem, čímž se stimuluje nová poptávka, zejména ze strany zlatých burzovně obchodovaných fondů (ETF).

O uklidnění geopolitické situace si sice můžeme nechat zdát a bdělým realistickým pohledem za ni v nejbližší době nedohlédneme. Zdá se tedy, že přes současnou vysokou cenu, má zlato pořád ještě potenciál růst.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.