Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato je krok od býčího trhu, jaké jsou nejlepší možnosti investice? Proč byste se měli o zlato zajímat?

Zlato je krok od býčího trhu, jaké jsou nejlepší možnosti investice? Proč byste se měli o zlato zajímat?
Zdroj: depositphotos.com

Zlato je v současnosti pořád dosti opomíjené aktivum, které má však ve střednědobém horizontu obrovský potenciál překonat všechna ostatní aktiva. Nic však samozřejmě není jistého.

Na trzích je paradoxně jedinou jistotou, že nic jistého není. Proto každý rozumný investor musí volit investiční strategie, které jej dostatečně ochrání před rizikem. Respektive se snažíme riziko snižovat, jak jen to je možné.

Dnešní příspěvek proto nebude jenom o analýze trhu se zlatem. Zase si trochu prohloubíme znalosti v investiční gramotnosti. Bez sebevzdělávání se nemůžete pohnout dál. Investoři, co se nevzdělávají, jsou gambleři. A gambleři v dlouhém období vždy prohrají.

Zlato je krok od býčího trhu, triple top většinou padne

Cena zlata se za předešlé tři roky nikam příliš technicky neposunula. V podstatě jde o stranový průběh v širokém pásmu. Máme ovšem snadno rozeznatelnou strukturu v podobě triple top (trojitý vrchol) a nyní kupci bojují o to, abychom se k oblasti triple top přiblížili. Stačí akorát několik silnějších dnů a jsme u klíčové rezistence 2 080 dolarů za unci. Co mám vysledováno, dost analytiků předpokládá, že jestli se kurz zlata k rezistenci přiblíží, dojde tentokrát k průlomu.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf pro zlato
Týdenní graf pro zlato

Nikde jsem neviděl vyloženě zpracovaná data, ale na zlatě prý trojité vrcholy většinou padnou. Faktem ovšem je, že zlato se drží stabilně “nahoře”. Přestože jsou úrokové sazby na nejvyšších úrovních za předešlých 15 let. Navíc dolarový index víceméně slušně posiloval, což byl nemalý tlak na trh s zlatem. Proto musíme rozhodně kvitovat, že cena zlata zůstává v blízkosti historických maxim.

Když se ještě podíváme na grafy, kde je zlato denominované v jiných hlavních měnách než americkém dolaru, zjistíme, že má zlato nové historické maximum za sebou.

Dolar je oproti ostatním měnám velmi silný díky agresivitě Federálního rezervního systému. Paradoxně tomu i pomáhá extrémně deficitní rozpočtování federální vlády, které tlačí tržní úrokové míry nahoru. V tomto kontextu naleznete vysvětlení pro růst tržních úrokových měr v IS-LM modelu, který se běžně učí na ekonomických fakultách.

Zdroj: linkedin.com
Zlato vs. ostatní hlavní měny
Zlato vs. ostatní hlavní měny

Proč rozumní investoři zlato vyhledávají?

Zlato je z dlouhodobého hlediska, vůči akciovému trhu, velmi podhodnocené. Přesněji řečeno je hluboko pod dlouhodobým průměrem. Zmíněný dlouhodobý průměr činí 1,66 bodů. Zatímco současné hodnoty poměru jsou 0,44 bodů.

Tyhle poměry jsou skvělé v tom, že jsou jednak jednoduché a jednak nám ihned řeknou, které z poměřovaných aktiv je levnější. V tomto případě je to bez debat zlato.

Poznámka

Nízký poměr tohoto konkrétního ukazatele vám samozřejmě nic nezaručí. Je to pouze jeden z ukazatelů, které jsou ve prospěch růstu zlata. Rozumný investor nakupuje relativně levná aktiva, nikoliv drahá.

Zdroj: incrementum.org
Zlato vs. S&P 500
Zlato vs. S&P 500

Do zlata lze investovat mnoha způsoby

Do zlata lze investovat vícero způsoby. Všechno má však svá pozitiva a negativa. S fyzickým zlatem jsou spojené nemalé náklady na úschovu. Samozřejmě záleží, kolik toho máte. Navíc zlato nepřináší žádný pravidelný výnos. Tudíž je koupě fyzického zlata dosti sterilní investicí. Ještě je možnost náhražky v podobě ETF, které má ve žlutém kovu expozici . To je nákladově mnohem lepší varianta, ale i zde je to bez pravidelného výnosu.

Poznámka

Dnes už lze koupit i tokenizované zlato, ale radil bych se tomu vyhnout, protože je to úplně v plenkách. Tudíž nevhodné pro běžného investora.

Z důvodu výše zmíněného, se akcie těžařů zlata jeví jako ideální forma expozice na trhu se zlatem. Akciový trh těžařů zlata přináší hned několik výhod. Těžaři například běžně vyplácejí dividendy. V současnosti jsou dividendové výnosy vcelku nízké, ale s rostoucí cenou zlata samozřejmě vzrostou, protože jim poroste cash flow. Nejlepší na tom ovšem je, že trh s těžaři je strašlivě podhodnocený oproti spotovému trhu se zlatem.

Zdroj: incrementum.org
Cena zlata a akcie těžařů zlata
Cena zlata a akcie těžařů zlata

Zatímco zlato pokořilo historickému maximum z roku 2011 již v roce 2020, těžaři zlata jsou od svého historického maxima vskutku vzdálení. Implikace je proto taková, že je zde mnohem větší prostor pro potenciální kapitálové výnosy. Plus k tomu máte ještě jistou dividendu. Upozorňuji však, že dlouhodobě je výnosnější držet zlato. Nicméně prismatem třeba 5 let, se může mnohem lépe vyplatit expozice skrze těžaře a to ze zmíněných důvodů.

Poznámka

Těžařů zlata je nepřeberné množství. Osobně v tomto případě místo stock pickingu preferuji ETF, kde jsou akcie největších těžařů. Tudíž máte nějakou diverzifikaci v rámci tohoto odvětví.

Závěrem: Zlato není zrovna oblíbené a to je právě dobře

Zlato není v dnešní době vůbec nijak adorované aktivum pro investici. Občas se v mainstreamu objeví nějaký analytik nebo ekonom, kteří zlato vychválí jako ultimátní hedge, ale to je tak vše.

Zlato jako investice není zkrátka ani náhodou nejčastějším tématem. Už jenom z psychologického hlediska je proto investice do zlata lákavá.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.