Airbnb ve čtvrtek (4. 11.) oznámilo výrazný růst zisku za třetí čtvrtletí a překonání odhadů tržeb. Společnosti se daří zotavovat z krize způsobené covid-19, když se cestování po celém světě vrací, díky tomu, jak roste proočkovanost populace. Akcie Airbnb následně v pátek vzrostly přibližně o 10 %, za celý týden si pak připsaly zisk dokonce 18 %.
Není to však od investorů příliš krátkozraké?
Airbnb vykázalo zisk 1,22 dolaru na akcii, což analytici vůbec neočekávali a také oznámilo tržby ve výši 2,24 miliardy dolarů, čímž překonalo odhady ve výši 2,05 miliardy dolarů.
Airbnb, které vstupovalo na burzu v prosinci 2020, vykázalo ve třetím čtvrtletí 79,7 milionu rezervovaných nocí a zážitků, což je mírný pokles oproti druhému čtvrtletí. Je to ale stále o 29 % více než v předchozím roce, kdy cestovní ruch sužoval covid-19.
Společnost také ve třetím čtvrtletí zaznamenala historicky nejvyšší tržby a čistý zisk, přestože se městské a přeshraniční cestování nevrátilo na úroveň před pandemií, uvedl finanční ředitel Dave Stephenson. Tržby dosáhly 2,24 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 67 %. Čistý zisk se meziročně zvýšil dokonce o 280 % na 834 milionů dolarů.
Airbnb očekává ve čtvrtém čtvrtletí tržby mezi 1,39 a 1,48 miliardy dolarů, což je v souladu s očekáváním analytiků.
Ve svém dopise akcionářům za třetí čtvrtletí Airbnb uvedlo, že trendy oživení se nadále liší regionálně a podle míry očkování a cestovních omezení. Společnost se však nechala slyšet, že má jedinečnou pozici, aby vedla revoluci v cestování. Jen v Severní Americe vzrostl počet rezervovaných nocí a zážitků o 10 % oproti stejnému čtvrtletí roku 2019, uvedla Airbnb.
Airbnb již dříve ve svém dopise akcionářům za druhé čtvrtletí uvedlo, že očekává, že delta varianta koronaviru ovlivní chování cestovatelů. Společnost také očekávala, že tato varianta způsobí, že meziroční srovnání počtu rezervovaných nocí a zážitků a hodnoty rezervací budou volatilnější a nelineární.
Hrubá hodnota rezervací – kterou společnost používá ke sledování příjmů hostitelů, poplatků za služby, úklid a daní – činila ve třetím čtvrtletí 11,89 miliardy dolarů. To bylo meziročně o 48 % více, ale mírně pod prognózou analytiků společnosti StreetAccount, která předpokládala 12,31 miliardy dolarů.
Průměrná denní sazba za nocleh (včetně všech služeb) klesla na 149 dolarů ze zhruba 161 dolarů v přecházejícím čtvrtletí. Je to však přibližně o 15 % více než ve stejném období loňského roku.
Společnost uvedla, že očekává silné čtvrté čtvrtletí a že poptávka po cestování se rozšíří i do roku 2022. Očekává také, že počet rezervovaných nocí a zážitků za čtvrté čtvrtletí výrazně překoná stejné období loňského roku. Pro rok 2022 a budoucnost společnosti obecně však bude klíčovým tématem pokrok v očkování, účinnost vakcín a oživení mezinárodního cestování – faktory, které Airbnb nemá příliš šancí ovlivnit. Investice do této růstové akcie tak může být stále poměrně riziková.
Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.
O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.
Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií
„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.