Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zelená energie v ropném průmyslu? To není vtip! ExxonMobil a Chevron se zajímají o obnovitelné zdroje energie

Publikováno
Zelená energie v ropném průmyslu? To není vtip! ExxonMobil a Chevron se zajímají o obnovitelné zdroje energie
Zdroj: depositphotos.com

O přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie se diskutuje již řadu let, ovšem prozatím zůstává spíše u debat, než u činů. Možná se tato situace v brzké době změní, protože velké ropné společnosti začínají vykazovat zájem o investice právě do segmentu obnovitelných zdrojů energie. Jaké kroky v tomto ohledu plánují giganti jako ExxonMobil a Chevron a jak si vedou jejich akcie, si povíme v tomto článku.

Ropné společnosti se zajímají o nízkouhlíkoví vodík a obnovitelný zemní plyn (RNG).

Ekologické tendence těchto ropných společností začínají již u jejich snahy snižovat vlastní uhlíkovou stopu. Předpokládá se, že společnost ExxonMobil mezi lety 2022 – 2027 proinvestuje 17 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie. Mezi hlavní segmenty, kam se zraky ExxonMobil upínají, patří investice do nízkouhlíkového vodíku, zachycování a ukládání uhlíku a investice do zařízení na obnovitelná paliva.

Společnost Chevron plánuje do roku 2030 zdvojnásobit svou kapacitu obnovitelných paliv a zároveň hodlá rozšířit produkci obnovitelného zemního plynu (RNG). Investice by také měly směřovat do skladování vodíku a uhlíku. Nyní se již pojďme podívat na jednotlivé společnosti, jejich hospodářské výsledky a akciový vývoj.

ExxonMobil

Akcie ExxonMobil jsou pro investory stále lákavé a to především díky možné budoucí transformaci z ropných společností na společnosti s obnovitelnými zdroji energie. Pro letošní rok analytici přepokládají růst akcií až na hodnotu 145 USD, popřípadě pouze na hodnotu 129,5 USD v rámci konzervativního predikčního modelu. Prodej akcií této společnosti podle analytiků z Wall Street není nyní na místě.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie společnosti Exxon Mobile
Cenová predikce pro akcie společnosti Exxon Mobil

Pozitivní výhled potvrzuje i cenový graf, který se od roku 2021 nachází v silném up trendu. Trh se prozatím usadil nad hodnotou maximálních cen z roku 2014, kde v současné době konsoliduje. Pokud by přetrval současný pozitivní fundament, může trh využít aktuální support k odrazu a dalšímu posilování.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf společnosti Exxon Mobile
Měsíční cenový graf společnosti Exxon Mobil

Společnost ExxonMobil vykázala meziroční nárůst tržeb 28,83 %, ovšem do roku 2024 se počítá s jejich poklesem, který by měl být ze současných 402 miliard USD až na 366 miliard dolarů. Společnost vyplácí akcionářům kvartální dividendu 0,91 USD za akcii.

Chevron

Ani u této společnosti analytici nepočítají s akciovým poklesem. Ba naopak. Je očekáván růst akcií až na hodnotu 212 USD. Společnost Chevron vykázala meziroční růst tržeb 32,34 %, ovšem i u ní se očekává pokles tržeb v následujících letech okolo 40 miliard na hodnotu 200 miliard dolarů. Chevron vyplácí kvartální dividendu 1,51 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie společnosti Chevron
Cenová predikce pro akcie společnosti Chevron

Cenový graf naznačuje výraznější ústup z maximálních cen, než tomu je u společnosti ExxonMobil. Akcie Chevron se stále obchodují v rostoucí trendu, ovšem hodnota nejbližšího supportu byla trhem již testována, což může způsobit její nižší podpůrnou schopnost v případě poklesu ceny akcií. Následný support na hodnotě 115 USD je prozatím trhem netestován a nachází se v konfluenci se silným volume.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Chevron
Měsíční akciový graf společnosti Chevron

Závěr

Ropné společnosti jsou dlouhodobě mezi investory populární, nejen díky své schopnosti držet trend a růst, ale také díky zajímavým dividendám, které jsou investorům vypláceny.

Tato popularita může být nově podpořena také zájmem ropných společností o segment obnovitelných zdrojů energie, do kterého plánují do konce roku 2030 investovat miliardy dolarů.

Díky zkušenostem, infrastruktuře a kapitálu tak mohou současné ropné společnosti hrát prim na poli zelené energie.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎