Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zelená energie v ropném průmyslu? To není vtip! ExxonMobil a Chevron se zajímají o obnovitelné zdroje energie

Publikováno
Zelená energie v ropném průmyslu? To není vtip! ExxonMobil a Chevron se zajímají o obnovitelné zdroje energie
Zdroj: depositphotos.com

O přechodu z fosilních paliv na obnovitelné zdroje energie se diskutuje již řadu let, ovšem prozatím zůstává spíše u debat, než u činů. Možná se tato situace v brzké době změní, protože velké ropné společnosti začínají vykazovat zájem o investice právě do segmentu obnovitelných zdrojů energie. Jaké kroky v tomto ohledu plánují giganti jako ExxonMobil a Chevron a jak si vedou jejich akcie, si povíme v tomto článku.

Ropné společnosti se zajímají o nízkouhlíkoví vodík a obnovitelný zemní plyn (RNG).

Ekologické tendence těchto ropných společností začínají již u jejich snahy snižovat vlastní uhlíkovou stopu. Předpokládá se, že společnost ExxonMobil mezi lety 2022 – 2027 proinvestuje 17 miliard dolarů do obnovitelných zdrojů energie. Mezi hlavní segmenty, kam se zraky ExxonMobil upínají, patří investice do nízkouhlíkového vodíku, zachycování a ukládání uhlíku a investice do zařízení na obnovitelná paliva.

Společnost Chevron plánuje do roku 2030 zdvojnásobit svou kapacitu obnovitelných paliv a zároveň hodlá rozšířit produkci obnovitelného zemního plynu (RNG). Investice by také měly směřovat do skladování vodíku a uhlíku. Nyní se již pojďme podívat na jednotlivé společnosti, jejich hospodářské výsledky a akciový vývoj.

TIP: ESG (zodpovědné investování): Nová módní vlna na poli investování – Jak investovat do ESG?
TIP: ESG (zodpovědné investování): Nová módní vlna na poli investování – Jak investovat do ESG?

ExxonMobil

Akcie ExxonMobil jsou pro investory stále lákavé a to především díky možné budoucí transformaci z ropných společností na společnosti s obnovitelnými zdroji energie. Pro letošní rok analytici přepokládají růst akcií až na hodnotu 145 USD, popřípadě pouze na hodnotu 129,5 USD v rámci konzervativního predikčního modelu. Prodej akcií této společnosti podle analytiků z Wall Street není nyní na místě.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie společnosti Exxon Mobile
Cenová predikce pro akcie společnosti Exxon Mobil

Pozitivní výhled potvrzuje i cenový graf, který se od roku 2021 nachází v silném up trendu. Trh se prozatím usadil nad hodnotou maximálních cen z roku 2014, kde v současné době konsoliduje. Pokud by přetrval současný pozitivní fundament, může trh využít aktuální support k odrazu a dalšímu posilování.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf společnosti Exxon Mobile
Měsíční cenový graf společnosti Exxon Mobil

Společnost ExxonMobil vykázala meziroční nárůst tržeb 28,83 %, ovšem do roku 2024 se počítá s jejich poklesem, který by měl být ze současných 402 miliard USD až na 366 miliard dolarů. Společnost vyplácí akcionářům kvartální dividendu 0,91 USD za akcii.

TIP: Kam investují velcí hráči? Analýza 3 vybraných akcií s majoritním podílem institucí nad 80 %
TIP: Kam investují velcí hráči? Analýza 3 vybraných akcií s majoritním podílem institucí nad 80 %

Chevron

Ani u této společnosti analytici nepočítají s akciovým poklesem. Ba naopak. Je očekáván růst akcií až na hodnotu 212 USD. Společnost Chevron vykázala meziroční růst tržeb 32,34 %, ovšem i u ní se očekává pokles tržeb v následujících letech okolo 40 miliard na hodnotu 200 miliard dolarů. Chevron vyplácí kvartální dividendu 1,51 USD za akcii.

Zdroj: tipranks.com
Cenová predikce pro akcie společnosti Chevron
Cenová predikce pro akcie společnosti Chevron

Cenový graf naznačuje výraznější ústup z maximálních cen, než tomu je u společnosti ExxonMobil. Akcie Chevron se stále obchodují v rostoucí trendu, ovšem hodnota nejbližšího supportu byla trhem již testována, což může způsobit její nižší podpůrnou schopnost v případě poklesu ceny akcií. Následný support na hodnotě 115 USD je prozatím trhem netestován a nachází se v konfluenci se silným volume.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Chevron
Měsíční akciový graf společnosti Chevron

Závěr

Ropné společnosti jsou dlouhodobě mezi investory populární, nejen díky své schopnosti držet trend a růst, ale také díky zajímavým dividendám, které jsou investorům vypláceny.

Tato popularita může být nově podpořena také zájmem ropných společností o segment obnovitelných zdrojů energie, do kterého plánují do konce roku 2030 investovat miliardy dolarů.

Díky zkušenostem, infrastruktuře a kapitálu tak mohou současné ropné společnosti hrát prim na poli zelené energie.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎