Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zatímco dividendový příjem akcií z indexu S&P 500 klesá, výnos 10letých dluhopisů roste a nyní vydělávají více!

Zatímco dividendový příjem akcií z indexu S&P 500 klesá, výnos 10letých dluhopisů roste a nyní vydělávají více!
Zdroj: depositphotos.com

Jak jsem uvedl ve své nedávné analýze na akciový index S&P 500, úrokové míry na trhu s americkými vládními dluhopisy s delší splatností rostou velmi rychlým tempem. Takovým tempem, že už dokonce výnos u 10letých dluhopisů je vyšší než výnos z dividend plynoucích z akcií v rámci indexu S&P 500. V podstatě se jedná o další signál, který je v neprospěch akciového trhu.

Zatímco dluhopisový trh pravděpodobně čekají žně. Jelikož my víme, že short interest je na dluhopisovém trhu přibližně 16 %. Uvedené značí, že jsou dluhopisy lidově řečeno “přeshortované“, což je velmi lákavé pro velké instituce, které koupí levně a navíc pak není těžké pomoci ceně k růstu.

Prémium z držení dividendových akcií je takřka neexistující

Výnosy z 10letých dluhopisů a akcií v rámci S&P 500
Výnosy z 10letých dluhopisů a akcií v rámci S&P 500. Zdroj: Factset.com

Jak je vlastně možné, že úrokové míry tolik rostou? Federální rezervní banka sice drží úrokové sazby téměř na nule, ale pouze u dluhopisů s kratší splatností. Do ostatních už nezasahuje, takže si jdou vlastní cestou. Rostoucí úrokové míry dlouhodobějších dluhopisů dost vypovídají o negativním budoucím očekávání. Respektive investoři kalkulují s tím, že v dohledné budoucnosti bude inflace spíše vysoká.

Z grafu je zřejmé, že výnos z držení dividendových akcií s růstem indexu má tendenci klesat a aktuálně je velmi nízký.

Polopaticky řečeno, investoři nemají nadále tak silnou motivaci dividendové akcie držet a je tudíž dost možné, že “sáhnou” po dluhopisech, kde je slibovaný úrok vyšší.

A jak říkával Keynes, vládní dluhopisy jsou přece jistota, tak proč setrvávat v rizikovějším aktivech jako jsou akcie? I když třeba jim vytvořenou doktrínu nemusíte mít rádi, trh se tak obecně opravdu chová.

Úrokové míry strmě rostou, může Fed zasáhnout?

Tržní úroková míra u vládních dluhopisů s delší splatností (TYX)
Tržní úroková míra u vládních dluhopisů s delší splatností (TYX). Zdroj: tradingview.com

Jak bylo řečeno, úrokové míry zběsile stoupají i na vládních dluhopisech s 30letou splatností. Vrchol se vytvořil dokonce na 2,4 % a není ještě zcela jisté, zda i nadále neporoste. Nicméně, úrokové míry na uvedených trzích nemohou růst donekonečna, aniž by Federální rezervní banka nezasáhla.

Dost se spekulovalo nad tím, že pokud sazby vzrostou nad 2 %, centrální banka započne tzv. yield curve control. Ten spočívá v nakupování dluhopisů s delší splatností.

Připomíná vám to “obyčejné” kvantitativní uvolňování (QE)? Bohužel, QE slouží pouze ke snížení krátkodobých úrokových měr. Tudíž yield curve control by znamenalo zase něco jiného k již probíhajícímu QE. V konečném důsledku se ale jedná o další mohutné “tištění” nových peněz.

Abych se ale ještě vrátil k té spekulaci, Fed nakonec nezasáhl. To ovšem automaticky neznamená, že by něco nepodnikl třeba při růstu úrokových měr nad 3 %. Těžko říct, kde si stanoví hranice. Jisté je, že je pod silným politickým tlakem, takže nemohou pouze nečinně přihlížet.

Závěrem

Pokud úrokové míry na dluhopisech stále strmě porostou, nepochybně to dost poškodí akciový trh. Investoři by přesouvali kapitál z akcií do méně rizikových dluhopisů.

Takové věci ovšem nefungují jako hodinky, takže sazby mohou stoupat i po relativně dlouhou dobu, aniž by akcie dostaly negativní zásah.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.