Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Za dovolenou si letos připlatíme! Poděkujte Boeingu a Airbusu

Možná nebude dost letadel, abyste se dostali do své vysněné destinace! Můžete poděkovat společnostem Boeing a Airbus.

Publikováno
Za dovolenou si letos připlatíme! Poděkujte Boeingu a Airbusu
Zdroj: depositphotos.com

Zatímco se inflace pomalu snižuje, náklady na cestování jdou opačným směrem. Poplatky za zavazadla a letenky plošně rostou a ředitelé leteckých společností ke zvyšování mají dobrý důvod – vysoké náklady na palivo a pracovní sílu.

Dalším omezujícím faktorem je nedostatek dodávek letadel od dominantních výrobců letadel, společností Boeing a Airbus.

Vývoj ceny akcií Boeing a Airbus od začátku roku

Aktuální cena
Změna
Boeing / BA
Načítání
Načítání
Načítání
Airbus / AIR
Načítání
Načítání
Načítání

Boeing ani Airbus nestíhají vyřizovat objednávky

Vzhledem k tomu, že je výroba letadel stále hluboko pod úrovní z doby před pandemii covidu a poptávka výrazně převyšuje jejich produkci, nashromáždily společnosti Boeing a Airbus více než 14 800 nevyřízených objednávek letadel.

Letecké společnosti jsou pochopitelně frustrovány zpožděnými dodávkami a nesplněnými sliby a požadují kompenzaci za nepříjemnosti.

  • Pomalý návrat Airbusu: Narušení dodavatelského řetězce během pandemie způsobilo, že Airbus omezil výrobu a snížil počet zaměstnanců, což zhoršilo jeho schopnost uspokojit poptávku.
  • Velký propad společnosti Boeing: Uzemnění letadel MAX 9 zpozdilo certifikace a objednávky dalších modelů MAX, což rozezlilo partnery, jako jsou Ryanair a Alaska Air.

Poptávka stále roste. Ceny letenek? Záleží na okolnostech

Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu očekává, že rok 2024 bude rekordním rokem pro cestování, když se očekává více než 40 milionů pravidelných letů (+2,8 % oproti roku 2019), které přepraví rekordních 4,7 miliardy cestujících (+4,4 % oproti roku 2019).

Nicméně v závislosti na tom, kam letos cestujete, by vás počet dostupných letadel a poptávka po cestování mohly přijít draho.

  • Výkonný ředitel společnosti The Points Guy Brian Kelly varuje, že by se ceny letenek v Evropě a Asii mohly výrazně zvýšit.
  • Společnost Kayak předpovídá potenciální meziroční nárůst o 10 %, protože se rychle zaplní omezený počet míst na letní dovolené.

Zvýšené cestovní náklady se nemusí projevit přímo v cenách letenek

Letecké společnosti sice mohou stále účtovat stabilní ceny letenek, ale kompenzují to jinými způsoby. V loňském roce vydělaly letecké společnosti odhadem 33,3 miliardy dolarů jen na poplatcích za zavazadla, což je o 15 % více než v předchozím roce.

A na začátku roku 2024 tři hlavní americké letecké společnosti zvýšily poplatky za zavazadla a pravděpodobně je budou následovat i ty evropské, aby kompenzovaly rostoucí provozní náklady – což znamená, že by cestování na lehko mohlo pomoci zabránit tomu, aby si odlehčila i vaše peněženka.

Chcete využít poklesu ceny akcií Boeing? Investovat do těchto akcií můžete například u brokera Trading 212

Favorit redakce

Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
Výhody
  • Možnost obchodování frakčních akcií již od 25 Kč, a to klidně automaticky
  • Nákup fyzických akcií a ETF bez jakýchkoliv poplatků, což je ideální pro začínající i pravidelné investory
Nevýhody
  • V nabídce brokera chybí české akcie
  • Absence integrace s populární obchodní platformou MetaTrader 4 může být zklamáním pro pokročilé tradery zvyklé na tuto platformu

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎