Když Warren Buffett, jeden z největších investorů všech dob, začne prodávat masivní objemy akcií, vzbudí to pozornost. To se stalo nedávno, když začal prodávat podíly ve svých oblíbených firmách, včetně Apple (AAPL) a Bank of America (BAC).
Tento krok vyvolal otázky, zda Buffett předpovídá vrchol na trhu nebo zda má jiné důvody pro prodej.
Významné změny v portfoliu
Když Buffett na výročním setkání akcionářů Berkshire Hathaway v květnu vysvětloval prodej části pozice v Applu, tak to nebyl jednoduchý úkol s ohledem na přítomnost šéfa Applu Tima Cooka.
Hodnota podílu Berkshire v Applu se ovšem díky růstu ceny akcie enormně zvýšila, a protože v té době očekával růst korporátních daní, což by mohlo mít na výnosy pozdější vliv, rozhodl se část akcií prodat, aby využil výhodných daňových podmínek.
Buffett k tomu poznamenal:
Pokud letos platím daň 21 % a v budoucnu bude daňová sazba vyšší, asi nebudete mít problém s tím, že jsme letos prodali nějaké akcie Applu.
Na základě této úvahy začala Berkshire svůj podíl v Applu postupně snižovat – během čtyř čtvrtletí prodal více než 600 milionů akcií společnosti.
Že volby nakonec vyhrál Donald Trump, který daně zvyšovat nebude, to nemohl v té době vědět.
Zajímavé je, že prodej podílů se neomezil jen na Apple. Berkshire také prodala část svých akcií Bank of America. To může být způsobeno snahou vyhnout se regulačním požadavkům, které se aktivují při vlastnictví více než 10 % akcií veřejně obchodované firmy.
Ve třetím čtvrtletí tak Buffett prodal akcie v hodnotě 36 miliard dolarů.
Možné motivace Buffettova jednání
Odborník Nicholas Colas z DataTrek Research, který sleduje trhy už několik desetiletí, naznačil tři možné důvody pro Buffettovo jednání.
- Buffett předvídá blížící se tržní vrchol, protože mnohé akcie včetně těch jeho jsou podle něj nadhodnocené a mohou brzy projít hlubokou korekcí nebo medvědím trhem.
- Příprava na velkou akvizici. Berkshire nyní drží 320 miliard dolarů v hotovosti, což by jí umožnilo nakoupit velkou firmu, jako je Coca-Cola nebo Goldman Sachs. Buffett má rád výhodné nákupy, a pokud dojde k poklesu trhu, bude mít Berkshire dostatek prostředků na akvizice za nižší ceny.
- Poslední hypotéza zní, že Buffett možná pomalu předává otěže a připravuje půdu pro své nástupce. Ve svých 94 letech má nárok se stáhnout a přenechat další rozhodnutí budoucím lídrům Berkshire Hathaway.
Ať už je důvod jakýkoli, Buffettovo jednání vzbuzuje pozornost. Pokud byste se však náhodou rozhodli jeho kroky kopírovat, mějte na paměti, že toto z vás druhého Buffetta neudělá.
Za jeho rozhodnutím je vždy něco podstatného, co bohužel není normálním smrtelníkům do podrobností známo.
Důležité je, že jeho rozhodnutí nejsou nikdy impulsivní. Každému nákupu nebo prodeji předchází vždy hlubší úvaha. A to je to, co bychom se měli od tohoto mistra v oboru naučit.
Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.