Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Volný pád Tesly pokračuje: Vypadla z desítky největších amerických firem!

Problémy Tesly s klesajícími prodeji i maržemi vedou k poklesu cen akcí a přirozeně i tržní kapitalizace. Visa naopak dál profituje z rostoucích výdajů spotřebitelů.

Volný pád Tesly pokračuje: Vypadla z desítky největších amerických firem!
Zdroj: depositphotos.com

Ve středu 6. března po 13 měsících vypadla Tesla z top 10 největších amerických veřejně obchodovaných společností podle tržní kapitalizace. V desítce největších firem ji vystřídala Visa.

Výrobce elektrických vozidel ukončil středeční seanci s tržní kapitalizací ve výši 562 miliard dolarů, což ho posunulo za společnost Visa, která den uzavřela na 563 miliardách dolarů.

Jak vypadá nový žebříček 10 největších amerických společností můžete vidět níže. Za zmínku také stojí, že dosud třetí Nvidia pomalu začíná šlapat na paty Applu – ztrácí na něj méně, než jaký je její náskok před Amazonem.

Zdroj: companiesmarketcap.com
Companies Market Cap TOP 10+1
10 největších amerických společností podle tržní kapitalizace + Tesla

Podle dat Dow Jones Market Data se Tesla naposledy umístila mimo první desítku 20. ledna 2023. 

Akcie Tesly ztratily ve středu na ceně o něco víc než 2 %, čímž zaznamenaly třetí po sobě jdoucí den poklesu.

Během této třídenní série cena akcií klesla celkem o znepokojivých 13 % a od začátku letošního roku už Tesla ztrácí téměř 30 %.

Vývoj ceny akcií Tesla od začátku roku

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Letošní pokles ceny akcií vymazal z tržní kapitalizace společnosti již 228 miliard dolarů. Akcie pod tlakem Wall Street klesly, protože se obchodníci obávají faktorů, jako jsou snížení cen a konkurence v Číně.

Tesla intenzivně bojuje s rostoucí čínskou konkurenci – tamní automobilka BYD už amerického výrobce elektromobilů zastínila ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v prodejích. Čínská konkurence si navíc samozřejmě může dovolit mnohem nižší prodejní ceny než Tesla.

Cenová válka tak má nepříznivý dopad na ziskové marže Muskovy firmy. I když hrubé marže se v čtvrtém čtvrtletí roku 2023 lehce zvýšily, analytici očekávají, že se v prvním čtvrtletí 2024 otočí směrem dolů.

Tento názor zastává například analytik společnosti Baird, Ben Kallo, který dříve udělil akciím Tesly příznivé hodnocení, ale na konci ledna k nim zaujal medvědí postoj a předpokládá další pokles.

Visa je na tom naopak dobře

Výkonný ředitel společnosti Visa Ryan McInerney v úterý na investiční konferenci RBC přiznal, že došlo ke zpomalení výdajů na určitých mezinárodních trzích, ale také uvedl, že společnost vidí stabilně rostoucí výdaje spotřebitelů v USA.

Visa také profituje z pokračujícího růstu cestování do a z Číny a zrychleného růstu počtu cestujících do USA.

Není tedy divu, že akcie společnosti velmi slušně rostou. Od začátku roku si připsaly asi 8 % a za posledních 12 měsíců 24 %.

Akcie Visa se tak nacházejí je necelá 2 % pod svým rekordním maximem 285,63 dolarů, dosaženým 28. února.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Visa Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.