Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Valuace na akciových trzích od roku 1900 až po současnost. Začnou akcie bull run s vyšším P/E?

Valuace na akciových trzích od roku 1900 až po současnost. Začnou akcie bull run s vyšším P/E?
Zdroj: depositphotos.com

Trhy se snaží oceňovat budoucí korporátní zisky na základě všemi známého fundamentálního ukazatele P/E, který je ovšem odvozen od předpokládaných zisků, nikoliv od v minulosti dosažených zisků. Jedná se tak o tzv. forward P/E. Když se například akciový index obchoduje kolem 4 100 bodů a odhady zisků představují 220 dolarů, forwardové P/E poté činí 18,6 bodů. Když budou ale zisky nižší, třeba 180 dolarů, pak forwardové P/E představuje 22,8 bodů. Což je historicky velmi vysoká hodnota.

Valuace za posledních 120 let

Z úvodu popsané forwardové P/E má tu výhodu, že pracuje s očekávanými hospodářskými výsledky. Tím pádem se z něj stává předcházející indikátor, dle kterého se můžeme v současnosti rozhodovat ohledně našich investičních kroků. Zároveň jej můžeme i srovnávat se zpožděným P/E, které se odvíjí od reálně dosažených zisků v minulosti.

Nicméně forwardové P/E má na oplátku tu nevýhodu, že očekávání se vlivem makroekonomického vývoje může dost změnit. Vlastně to nemusí být nutně makro. Stačí, aby se firmě nepovedl důležitý projekt. A v závislosti na to se očekávání drasticky změní. A poté je finální výsledek naprosto odlišný od toho, co trhy předtím očekávaly.

P/E založené na historických výsledcích sice touto nevýhodou netrpí, ale zas na druhou stranu jej logicky nelze využít pro budoucí odhad. Na přiloženém grafu máme tento ukazatel za předešlých 120 let.

Zdroj: Isabelnet.com
P/E za posledních 120 let
P/E za posledních 120 let

Podle dat vyplývajících z grafu klasické P/E za posledních více než 120 let dosahovalo v průměru hodnoty 15,1 bodů. V grafu jsou ještě vyznačena dvě rozdílná období. Které jsou rozděleny přelomem milénia. Tedy do doby vzniku tzv. dotcom bubliny. Respektive investiční bubliny v technologickém sektoru.

Před miléniem se průměrné P/E pohybovalo v průměru na 13,6 bodech. Od přelomu milénia máme průměrné P/E 19,3 bodů. Vzhledem k tomu, že současný zisk na akcii v rámci indexu S&P 500 představuje 190 dolarů, je současné P/E asi 21,5 bodů. Když vezmeme jako referenční rámec období po dotcom bublině, je trh mírně drahý. Když vezmeme jako referenční první období, je trh dost předražený.

Závěrem

Data z grafu lze proto brát tak, že valuace naměřena klasickým poměrovým ukazatelem P/E je nyní na úrovních, které jsou z dlouhodobého hlediska relativně blízko od příznivých poměrů. Alespoň tedy minimálně dle prostředí z posledních dvaceti let. Nikoliv dle prostředí z období minulého století. Což je dáno odlišnými inflačními tlaky, úrokovými mírami a tím pádem nižším podílem zisků na obratu.

Z toho nám vychází, že trhy mohou teoreticky vytvořit tržní dno s mnohem vyšším P/E, než tomu bylo po předešlých ekonomických krizích. Všimněte si, že v minulém století trh vytvořil dno zrovna v době, kdy se P/E nacházelo výrazně pod průměrem z tohoto období.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.