Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V následujících 40 letech zpomalí světové ekonomiky, varuje OECD

V následujících 40 letech zpomalí světové ekonomiky, varuje OECD
Zdroj: depositphotos.com

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve svém aktuálním prohlášení varuje, že všechny ekonomiky světa čekají mnohem závažnější problémy, než které způsobil covid. Zajímá vás, které konkrétní problémy to jsou? Následující článek vám stručně shrne nejvýznamnější překážky v budoucím růstu všech světových ekonomik a možné “léky” na tyto budoucí problémy.

OECD na konci října vydala dokument, ve kterém odhaduje vývoj světových ekonomik v budoucích 40ti letech.

Poznámka

Nyní roste HDP členů OECD a skupiny G20 (největší ekonomiky světa) 3 %. Dle odhadů tento růst zpomalí pouze na 1,5 % v roce 2060.

Česká ekonomika zpomalí v následujících 10ti letech na hodnotu 1,9 % a v následujících 40ti letech na 1,1 %. 

Hlavní příčiny předpokládaného poklesu růstu globálního HDP

1. Zpomalení růstu Indie a Číny

Můžeme říci, že zpomalení růstu nejlidnatějších ekonomik světa je hlavním faktorem, který způsobí zpomalení růstu budoucího světového hrubého domácího produktu. Jedná se o rozvíjející se ekonomiky Číny a Indie.

Díky masivnímu růstu HDP těchto ekonomik v posledních dekádách došlo k relativně vysokému růstu HDP také ostatních členů OECD a G20. Nyní ekonomiky Číny a Indie zpomalují a Čína se potýká s velmi zadluženými developery a realitní bublinou. Tato bublina může každým okamžikem prasknout a problémy se mohou přelít do celého světa.

Developer Evergrande prozatím uklidnil finanční trhy

Společnosti Evergrande se podařilo předčasně uhradit úrok z dluhopisů ještě před termínem. Tímto krokem prozatím došlo k uklidnění finančních trhů. Budoucí vývoj této záležitosti je ovšem stále nejasný.

Nejzadluženější developer světa má dluhy v hodnotě více než 6,6 bilionu Kč. Stovky tisíc čínských domácností jsou v ohrožení, protože má Evergrande rozestavěno přibližně 800 projektů ve dvou stovkách měst.

2. Stárnutí populace

Je všeobecně dlouhodobě známo, že ve vyspělých ekonomikách dochází ke stárnutí obyvatelstva. O snižující se porodnosti v Číně se můžete dočíst v našem článku: Čínský ekonomický rozmach dramaticky snižuje porodnost, vláda umožní rodinám až 3 děti – jak investovat tento trend?

Zdroj: worldbank.org
Růst populace v Číně v procentech k celkové populaci (1961-2019). Zdroj: Světová banka
Růst populace v Číně v procentech k celkové populaci (1961-2019)

Dle výpočtů OECD je nyní přibližně 17 % populace starších 65ti let a v roce 2050 to bude 28 %. Dojde k tomu, že na trhu práce bude nedostatek pracovní síly a zároveň se budou muset vlády vyrovnat s rostoucími náklady na důchody a zdravotní péči.

Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ upozorňuje, že v České republice činí podíl seniorů na celkové populaci nyní 19,2 %, ale v roce 2050 to bude až 28,6 %.

Nejhůře z pohledu stárnutí populace dopadne Japonsko, jelikož tam bude v roce 2060 žít 80 důchodců na 100 dospělých v produktivním věku.

Závěr

V současné době musí politici stále bojovat s dopady pandemie covid-19 a to zejména různými fiskálními stimuly či kvantitativním uvolňováním. Ovšem až tento ekonomický šok zanedlouho zmizí, vlády musí ukončit své dočasné stimuly a znovu nastavit dlouhodobě udržitelnou politiku. OECD uvádí, že dlouhodobý trend jako je stárnutí populace, bude pro veřejné rozpočty mnohem náročnější než pandemie covid-19.

Poznámka

Pokud si chtějí země OECD udržet nynější úroveň veřejného blahobytu, budou muset zvýšit v následujících 40ti letech příjmy o 8 % HDP.

OECD také zveřejnila ozdravné léky na budoucí ekonomické problémy. Jedná se o reformy, které podpoří zaměstnanost. Dále je zde otázka zvýšení věku odchodu do důchodu, dle zvyšující se průměrné délky života. 

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Bakalář

A do každé domácnosti vysokou pec.