Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V Indii stále není jasno. Budou kryptoměny zakázány, nebo se návrh zákona změní?

Publikováno
V Indii stále není jasno. Budou kryptoměny zakázány, nebo se návrh zákona změní?
Zdroj: coingape.com

Indická vláda se stále snaží zakázat většinu kryptoměn v rámci dlouho očekávaného zákona o kryptoměnách, který bude letos předložen k posouzení na takzvaném zimním zasedání parlamentu.

Začátek roku

Indie v lednu uvedla, že plánuje podle legislativního programu stanovit zákon, který by dopomohl zakázat soukromé kryptoměny, jako jsou Bitcoin. Pokud by v zemi někdo obchodoval s aktivy nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu.

Poznámka

Vládní panel v roce 2019 doporučil až deset let vězení pro lidi, kteří budou těžit, vytvářet, držet, prodávat, převádět, zbavovat se, vydávat či obchodovat s kryptoměnami.

Zákon dá současným majitelům digitálních mincí šest měsíců na to, aby se těchto aktiv zbavili. Pak bude stát vyměřovat pokuty. Schválení zákona by neměl být problém, protože vláda premiéra Nárendry Módího má v parlamentu pohodlnou většinu.

Objem transakcí s aktivy se v Indii navzdory hrozbě zákazu zvýšil. Podle odhadů zhruba osm milionů lidí investovalo do kryptoměn až 100 miliard rupií, což je v přepočtu na české koruny částka přesahující 30 miliard korun.

Situace v červenci

Zástupce guvernéra Indické centrální banky v červenci prohlásil, že regulační orgán zvažuje postupné zavedení digitální měny centrální banky, tzv. digitální rupie. Indická centrální banka chce digitální rupie zavádět postupně. Mezitím budou prováděny právní změny devizových pravidel a zákonů o informačních technologiích.

Digitální měna má podle zástupce guvernéra banky snížit závislost na hotovosti, umožnit levnější a hladší mezinárodní vypořádání a ochránit investory před vysokou volatilitou kryptoměn.

Každá myšlenka musí počkat na svůj čas a ten se pro CBDC blíží. Pečlivě jsme vyhodnotili rizika,” řekl guvernér Sankar.

Nynější skutečnost

Může se zdát, že opatření jsou v podstatě stejné jako návrh zákona předložený v lednu. Ovšem není jasné, zda jsou oba totožné, protože poslední návrh ještě není veřejně dostupný. V posledních měsících však vzrostla očekávání, že vláda potenciálně zmírní svůj pohled na kryptoměny a možná bude usilovat o to, aby byla tato aktiva regulována jako platební prostředek.

Návrh zákona je záhadou, protože nebyl nikdy zveřejněn. Z toho, co víme, to může být upravená verze původního návrhu zákazu, který představil výbor IMC,” řekl spoluzakladatel Crypto India, Aditya Singh.

“Ačkoli název a popis návrhu zákona vypadají stejně jako ten, který má zakázat všechny soukromé kryptoměny, existuje vysoká pravděpodobnost, že se obsah změnil,” dodal Singh. Zmínil také nedávné prohlášení indické ministryně financí, že vláda nepokročí s plošným zákazem těchto aktiv, což vyvolalo náznak toho, že návrh zákona mohl projít určitými změnami.

Očekávaný CBDC

Podle zprávy zveřejněné na Lok Sabha, oficiálního webu indického parlamentu, má kryptoměnový a regulační zákon oficiální digitální měny roku 2021 vytvořit rámec, který by usnadnil vytvoření digitální měny centrální banky neboli CBDC. Její první verze by měla být uvedena na trh v roce 2022.

Poznámka

Návrh zákona se také snaží zakázat všechny soukromé kryptoměny v Indii. Umožňuje však určité výjimky na podporu základní technologie kryptoměn a jejich použití.

Ceny kryptoměn na indických burzách po oznámení zákona prudce klesly. Bitcoin se zapotácel na WazirX o více než 13 %, zatímco shiba inu a dogecoin spadly během několika hodin po odhalení o více než 15 %. Zajímavostí je, že tyto cenové pohyby byly uskutečněny pouze na indických obchodních platformách, přičemž cena bitcoinu zůstala na mimo indických platformách stejná.

Je to pozitivum?

Navzdory náznakům, že se návrh zákona snaží zakázat používání soukromých kryptoměn, Nischal Shetty, zakladatel a generální ředitel společnosti WazirX, jedné z předních indických kryptoburz, považuje návrh zákona za pokrok a označil jej za velký okamžik pro Indii.

Od zákazu bankovnictví v roce 2018 přes zařazení kryptoměn a regulace oficiální digitální měny už v roce 2021 na zimním zasedání parlamentu. Náš národ ušel za tyto tři roky dlouhou cestu,” uvedl Shetty v písemném prohlášení.

Podle spoluzakladatele Crypto India se indická komunita orientovaná na kryptoměny domnívá, že návrh zákona bude progresivní ve srovnání s předchozím.

Podle reportáže místní zpravodajské publikace India Today bude obchodování s aktivy pravděpodobně pokračovat přes navrhovaný zákon, pokud budou uživatelé nakupovat na kryptoburzách, které splňují určité požadavky. Reportáž vybízí, že návrh zákona by se mohl více zaměřit na omezení toho, kdo smí vytvářet nebo vydávat nové kryptoměny, a to s cílem chránit investory.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.