Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » V Indii stále není jasno. Budou kryptoměny zakázány, nebo se návrh zákona změní?

V Indii stále není jasno. Budou kryptoměny zakázány, nebo se návrh zákona změní?

V Indii stále není jasno. Budou kryptoměny zakázány, nebo se návrh zákona změní?
Zdroj: coingape.com

Indická vláda se stále snaží zakázat většinu kryptoměn v rámci dlouho očekávaného zákona o kryptoměnách, který bude letos předložen k posouzení na takzvaném zimním zasedání parlamentu.

Začátek roku

Indie v lednu uvedla, že plánuje podle legislativního programu stanovit zákon, který by dopomohl zakázat soukromé kryptoměny, jako jsou Bitcoin. Pokud by v zemi někdo obchodoval s aktivy nebo takový digitální majetek vlastnil, dostal by podle zákona pokutu.

Zákon dá současným majitelům digitálních mincí šest měsíců na to, aby se těchto aktiv zbavili. Pak bude stát vyměřovat pokuty. Schválení zákona by neměl být problém, protože vláda premiéra Nárendry Módího má v parlamentu pohodlnou většinu.

Objem transakcí s aktivy se v Indii navzdory hrozbě zákazu zvýšil. Podle odhadů zhruba osm milionů lidí investovalo do kryptoměn až 100 miliard rupií, což je v přepočtu na české koruny částka přesahující 30 miliard korun.

Situace v červenci

Zástupce guvernéra Indické centrální banky v červenci prohlásil, že regulační orgán zvažuje postupné zavedení digitální měny centrální banky, tzv. digitální rupie. Indická centrální banka chce digitální rupie zavádět postupně. Mezitím budou prováděny právní změny devizových pravidel a zákonů o informačních technologiích.

Digitální měna má podle zástupce guvernéra banky snížit závislost na hotovosti, umožnit levnější a hladší mezinárodní vypořádání a ochránit investory před vysokou volatilitou kryptoměn.

Každá myšlenka musí počkat na svůj čas a ten se pro CBDC blíží. Pečlivě jsme vyhodnotili rizika," řekl guvernér Sankar.

Nynější skutečnost

Může se zdát, že opatření jsou v podstatě stejné jako návrh zákona předložený v lednu. Ovšem není jasné, zda jsou oba totožné, protože poslední návrh ještě není veřejně dostupný. V posledních měsících však vzrostla očekávání, že vláda potenciálně zmírní svůj pohled na kryptoměny a možná bude usilovat o to, aby byla tato aktiva regulována jako platební prostředek.

"Návrh zákona je záhadou, protože nebyl nikdy zveřejněn. Z toho, co víme, to může být upravená verze původního návrhu zákazu, který představil výbor IMC," řekl spoluzakladatel Crypto India, Aditya Singh.

"Ačkoli název a popis návrhu zákona vypadají stejně jako ten, který má zakázat všechny soukromé kryptoměny, existuje vysoká pravděpodobnost, že se obsah změnil," dodal Singh. Zmínil také nedávné prohlášení indické ministryně financí, že vláda nepokročí s plošným zákazem těchto aktiv, což vyvolalo náznak toho, že návrh zákona mohl projít určitými změnami.

Očekávaný CBDC

Podle zprávy zveřejněné na Lok Sabha, oficiálního webu indického parlamentu, má kryptoměnový a regulační zákon oficiální digitální měny roku 2021 vytvořit rámec, který by usnadnil vytvoření digitální měny centrální banky neboli CBDC. Její první verze by měla být uvedena na trh v roce 2022.

Ceny kryptoměn na indických burzách po oznámení zákona prudce klesly. Bitcoin se zapotácel na WazirX o více než 13 %, zatímco shiba inu a dogecoin spadly během několika hodin po odhalení o více než 15 %. Zajímavostí je, že tyto cenové pohyby byly uskutečněny pouze na indických obchodních platformách, přičemž cena bitcoinu zůstala na mimo indických platformách stejná.

Je to pozitivum?

Navzdory náznakům, že se návrh zákona snaží zakázat používání soukromých kryptoměn, Nischal Shetty, zakladatel a generální ředitel společnosti WazirX, jedné z předních indických kryptoburz, považuje návrh zákona za pokrok a označil jej za velký okamžik pro Indii.

"Od zákazu bankovnictví v roce 2018 přes zařazení kryptoměn a regulace oficiální digitální měny už v roce 2021 na zimním zasedání parlamentu. Náš národ ušel za tyto tři roky dlouhou cestu," uvedl Shetty v písemném prohlášení.

Podle spoluzakladatele Crypto India se indická komunita orientovaná na kryptoměny domnívá, že návrh zákona bude progresivní ve srovnání s předchozím.

Podle reportáže místní zpravodajské publikace India Today bude obchodování s aktivy pravděpodobně pokračovat přes navrhovaný zákon, pokud budou uživatelé nakupovat na kryptoburzách, které splňují určité požadavky. Reportáž vybízí, že návrh zákona by se mohl více zaměřit na omezení toho, kdo smí vytvářet nebo vydávat nové kryptoměny, a to s cílem chránit investory.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$48 419
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 054
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$558,4
Aktualizováno 6.12.2021 16:00

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo