Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Útoky na Rusko a čínská ekonomika poslaly ceny ropy na divokou jízdu! V úterý dosáhla nejvyšší ceny za 5 měsíců

Ceny ropy prudce vzrostly pod vlivem obav z poklesu nabídky na světových trzích. Rozhodnutí Fedu o měnové politice může růst zastavit.

Útoky na Rusko a čínská ekonomika poslaly ceny ropy na divokou jízdu! V úterý dosáhla nejvyšší ceny za 5 měsíců
Zdroj: depositphotos.com

Ceny ropy dostaly na začátku týdne býčí impuls v důsledku útoků na ruské rafinerie, lepších než očekávaných údajů o čínské ekonomice, spolu se slibem Iráku snížit vývoz ropy.

Ropné futures dosáhly v úterý 5měsíčního maxima, když obchodníci zvažovali změny v globální nabídce a poptávce po ropě.

Podle S&P Global Commodity Insights analytici v průměru odhadují, že v týdnu končícím 15. března poklesly zásoby černého zlata o 2,7 milionu barelů.

Ruský export

Ruské rafinerie utrpěly škody v důsledku pokračující série útoků dronů ukrajinskými ozbrojenými silami. “Dlouhodobé škody by mohly vést k většímu odklonu ruské ropy směrem od exportu,” uvedla ve své zprávě Thu Lan Nguyen, komoditní stratég v Commerzbank.

Analytici JPMorgan na pak tvrdí, že Rusko pravděpodobně bude schopno udržet export ropy na současných úrovních až do června, i přes pokračující omezení produkce ropy o 500 000 barelů denně.

Zároveň odhadují, že od června by pak Rusko muselo přistoupit ke snížení exportu ropy, což by mělo podpořit růst benchmarkových cen.

Aktuální vývoj cen ropy WTI a Brent

Aktuální cena
Změna
Ropa (Brent) / 1 barel (Brent)
Načítání
Načítání
Načítání
Ropa (WTI) / 1 barel (WTI)
Načítání
Načítání
Načítání

Přestože škody na rafineriích a také údržba, která probíhá od dubna do června, snižují zpracovatelské kapacity, Rusko může navýšit export surové ropy díky snížené produkci benzínu.

Kreml vývoz benzinu od března zakázal, čímž vzniklo okno o objemu cca 200 000 barelů denně, které nyní pravděpodobně zaplní surovou ropou.

Protivítr ze západu

Mezitím se ale také očekává dnešní (středeční) rozhodnutí Federálního rezervního systému (Fed) v USA o úrokových sazbách, které by mohlo mít vliv na celou ekonomiku a tudíž i poptávku po energiích.

Pokud Fed udrží vizi tří snížení sazeb o 25 bazických bodů do konce roku, podpořilo by to americkou poptávku po ropě a zároveň oslabilo dolar. Současný růst cen ropy by mohl pokračovat.

Pokud by ale Fed ve svém bodovém grafu naznačil vyšší úrokové sazby v dlouhodobém horizontu, benchmarkové ceny by pravděpodobně zisky z poslední doby zase odepsaly.

Stejně tak stále vysoká produkce ropy ve Spojených státech nenahrává ropným býkům, kteří by rovněž neradi viděli zadrhnutí v čínském hospodářském oživení.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.