USA tlačí na legislativu zaměřující se na ochranu jejich finančního systému z důvodu zavedení Bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru minulý rok. V pondělí zákonodárci představili nový návrh zákona, který vyžaduje, aby ministerstvo zahraničí snížilo potenciální rizika adopce Bitcoinu v Salvadoru, původní zákon byl představen už v únoru.
Nový, doplňující návrh zákona včera představila kongresmanka Norma J. Torres a kongresman Rick Crawford. Torresová v prohlášení uvedla, že návrh zákona považuje za nezbytný k ochraně finančního systému USA před nedbalým hazardováním Salvadoru.
“El Salvador je nezávislá demokracie a my budeme respektovat jejich samosprávu, Spojené státy však musí mít připravený plán, aby ochránily náš finanční systém od potenciálních rizik vyplývajících z tohoto rozhodnutí,” vyjádřila se dodatečně k tématu El Salvadoru.
Nová legislativa zejména vyžaduje, aby ministerstvo zahraničí zpracovalo analýzu přiletí Bitcoinu v Salvadoru jako zákonného platidla vzhledem k rizikům pro kybernetickou bezpečnost, ekonomickou stabilitu a demokratickou správu v zemi. Únorový návrh zákona je širší a také žádá ministerstvo zahraničí, aby se zaměřilo na regulační rámec Salvadoru a dopad, který má zákon o Bitcoinu na podniky a občany.
Salvador učinil minulý rok Bitcoin, největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, zákonným platidlem v zemi. Podniky tudíž musí přijímat digitální aktiva, pokud jsou na to technologicky připraveny. Tudíž se zatím člověk může setkat i s technickými problémy – ať už jde o získání samotných bitcoinů z bitcoinových bankomatů, či že zaplacení bitcoiny může být odmítnuto.
Učinit Bitcoin zákonným platidlem bylo nápadem prezidenta Salvadoru Nayiba Bukeleho, který tímto rozhodnutím chce přilákat investory a obchodníky s kryptoměnami do jejich maličké země, jedné z nejnásilnějších ve Střední Americe.
Prezident Bukele dokonce oznámil plány na Bitcoin city v Salvadoru, nezdaněné útočiště pro kryptoměnové nadšence poháněné geotermální energií, které je v Salvadoru víc než dost. Projekt by měl být částečně financován skrze bitcoinové dluhopisy.
Poznámka: Využití přírodní energie při těžbě Bitcoinu by vyřešilo otázky o ekologické zátěži.
Bohužel ne všichni jsou s jeho plány spokojeni. V Americe chtějí mít zákonodárci Salvador pod drobnohledem. Motivem pro představení únorového zákona bylo pro americké senátory riziko snížení vlivu politiky amerických sankcí.
“Bitcoin jako zákonné platidlo může potenciálně oslabit politiku amerických sankcí a posílit tak zlomyslné aktéry, jako je Čína a organizované zločinecké organizace,” uvedl ve svém prohlášení kongresman Jim Risch, senátor za Idaho.
Instituce jako Mezinárodní měnový fond (MMF) a Světová banka kritizovaly a dokonce požádaly Salvador, aby upustil od uzákonění Bitcoinu jako zákonného platidla. Bukele na své vyjádření nenechal veřejnost dlouho čekat a k činnosti amerických zákonodárců se ohradil.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.