Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto akcie letos podle analytiků vyletí o 45 %. Má smysl do nich investovat?

Strategické kroky společnosti AMD na trhu čipů s umělou inteligencí by mohly narušit současné prostředí a potenciálně ohrozit dominantní postavení společnosti Nvidia.

Publikováno
Tyto akcie letos podle analytiků vyletí o 45 %. Má smysl do nich investovat?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2023 jsme viděli pozoruhodný úspěch akcií největších technologických firem – takzvané “velkolepé sedmičky“. Mezi ně patří i společnost Nvidia, jejíž tržní kapitalizace loni přesáhla bilion dolarů díky vysoké poptávce po jejích čipech pohánějících modely AI.

Nyní se pozornost obrací k jejímu rivalovi, společnosti Advanced Micro Devices (AMD), která se připravuje na zásadní rok 2024. Strategické kroky společnosti na trhu s čipy pro umělou inteligenci, mají potenciál narušit současné prostředí. Tento efekt je ještě umocněn partnerstvím s významnými hráči na trhu.

Tak jako to bylo v případě uvedení GPU čipu MI300X na trh, po kterém společnosti Microsoft a Meta Platforms ihned ohlásily jeho budoucí nákupy.

Nejvýkonnější AI čip je od AMD

Grafické procesorové jednotky MI300X společnosti AMD, o nichž generální ředitelka Lisa Su hovoří jako o “nejpokročilejším akcelerátoru AI v oboru”, si získaly značnou pozornost, když jej společnosti Microsoft a Meta Platforms integrovaly do svých platforem.

Tento krok signalizuje velký zájem trhu o nabídku společnosti AMD a naznačuje její potenciál stát se klíčovým hráčem na trhu akcelerátorů AI pro datová centra a zpochybnit dominantní postavení společnosti Nvidia.

Lisa Su předpokládá, že adresovatelný trh s těmito akcelerátory dosáhne do roku 2027 hodnoty 400 miliard dolarů.

AMD přitom předpovídá pro rok 2024 tržby z GPUs pro datová centra ve výši pouhých 2 miliard dolarů – do roku 2027 tak má společnost obrovský prostor v této oblasti růst.

Vzhledem k tomu, že se společnost Nvidia potýká se značným zpožděním v dodávkách GPUs, příležitost společnosti AMD získat podíl na trhu je nadějná. Zejména proto, že zákazníci hledají pro své potřeby více dodavatelů GPU, potenciálně s nižšími náklady a rychlejšími dodacími lhůtami.

Akcie AMD prorazily střechu a míří výš

Výkonnost akcií AMD v roce 2023 byla impozantní – nárůst o 123 % – a analytici předpovídají další růst. Cílová cena za akcii byla stanovena na 200 dolarů. Je tu ovšem otázka pro investory ohledně jejich víry v dlouhodobý trend umělé inteligence a postavení společnosti AMD v jeho rámci.

Načasování vydání MI300X odpovídá probíhající revoluci v oblasti umělé inteligence. AMD však má dobrou pozici, aby využila rostoucí poptávky v oblasti datových center, zejména díky strategickým akvizicím uskutečněným v roce 2023, což naznačuje, že její růstová trajektorie je teprve na začátku.

Aktuální vývoj ceny akcií AMD a Nvidia

Aktuální cena
Změna
AMD / AMD
Načítání
Načítání
Načítání
Nvidia / NVDA
Načítání
Načítání
Načítání

Pro investory, kteří hledají alternativu ke společnosti Nvidia nebo usilují o diverzifikaci svého portfolia v oblasti umělé inteligence, představuje AMD atraktivní možnost. Počáteční poptávka po čipech MI300X naznačuje, že rok 2024 by mohl být pro společnost AMD monumentální.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
9
4

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎