Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tyto akcie klesly ze svých maxim o desítky procent – Nastal čas pro jejich nákup?

Publikováno
Tyto akcie klesly ze svých maxim o desítky procent – Nastal čas pro jejich nákup?
Zdroj: depositphotos.com

Vzhledem ke znepokojivé úrovni inflace a rostoucím úrokovým sazbám, které na trh vnášejí medvědí náladu, jsou poslední měsíce pro investory zaměřené na technologie náročné, což je vidět i na grafu indexu Nasdaq 100. Akciové trhy přitom budou pravděpodobně i nadále volatilní.

Silné podniky však budou schopny překonat těžká období a současná várka makroekonomických problémů vedla k tomu, že ocenění některých skvělých společností bylo stlačeno na úroveň, která by mohla vést k velmi zajímavým výnosům pro dlouhodobé investory. Příkladem mohou být i následující dvě společnosti.

1. Meta Platforms

Společnost Meta Platforms, která klesla přibližně o 50 % oproti svým maximům z roku 2021, může investorům nabídnout skvělou příležitost. Je třeba přiznat, že cena akcií si zaslouží určitou slevu po výrazných protivětrech, které se objevily v posledních letech. Společnost Apple zavedla změny v politice ochrany osobních údajů, což Metě ztížilo prodej cílené reklamy. Mezitím upoutal pozornost lidí raketový vzestup TikToku, kteří by jinak tento čas strávili na některé z aplikací společnosti Meta.

Přesto by bylo přehnané tvrdit, že by kvůli těmto výzvám měla mít Meta o polovinu nižší hodnotu. Společnost se může v celé rodině svých aplikací pochlubit více než dvěma miliardami denních aktivních uživatelů. Aplikace jsou samozřejmě zdarma, ale Meta dokázala svůj obchodní model efektivně zpeněžit. V letech 2018 až 2022 příjmy Mety vzrostly z 55,8 miliardy dolarů na 116,6 miliardy dolarů.

Opomíjet nelze ani solidní zisky. Ve zmiňovaném období vzrostl provozní zisk společnosti z 24,9 miliardy dolarů na 28,9 miliardy dolarů. Aby navíc Meta vyrovnala zpomalující se růst příjmů, oznámila několik kol propouštění a snižování nákladů. Tyto kroky by měly pomoci posílit ziskovost, i když pomalejší růst příjmů přetrvává. Cena akcií se obchoduje tak, jako by se Meta již nikdy nevrátila k dvouciferným tempům růstu, kterých pravidelně dosahovala před objevením negativních faktorů.

Aktuálně jsou akcie oceněny tak, jakoby tyto problémy neměly být překonány a růst tržeb se zastaví. To je dobrá zpráva pro investory, kteří by mohli těžit z růstu, pokud Meta najde řešení svých problémů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Cloudflare

Kromě toho, že je Cloudflare předním poskytovatelem ochrany proti útokům typu DDoS (distributed denial of service), je také předním poskytovatelem služeb CDN (content delivery network) a DNS (domain name system). Ačkoli by růstové akcie mohly v nejbližší době zůstat pod tlakem v důsledku makroekonomických faktorů, rostoucí obliba společnosti u velkých zákazníků ukazuje, že podnik zůstává na správné cestě.

Tržby od zákazníků, kteří generují roční tržby ve výši alespoň 100 000 dolarů, vzrostly ze 117 milionů dolarů v roce 2019 na 591 milionů dolarů v roce 2022 – což představuje 71% složenou roční míru růstu (CAGR). Kromě zvyšování výdajů od zákazníků, kteří již její platformu využívají, zaznamenala společnost také spoustu úspěchů při získávání nových klientů. Počet velkých zákazníků společnosti rostl v letech 2019 až 2022 tempem 57 % CAGR a na konci tohoto období dosáhl počtu 2 042 zákazníků. Velcí zákazníci se na konci roku 2022 podíleli na celkových tržbách z 61 %.

Velcí zákazníci nejenže mají větší vliv na růst tržeb, ale také bývají stabilnější a spolehlivější v obdobích hospodářského poklesu. Malé a střední podniky sice zůstávají důležitou součástí celkové růstové strategie společnosti, ale u klientů této kategorie je pravděpodobnější, že v případě zhoršených makroekonomických podmínek výrazně omezí využívání služeb nebo dokonce ukončí podnikání. Služby Cloudflare jsou pravděpodobně hluboce integrovány do provozu jejích velkých zákazníků a klíčová povaha jejích technologií DDoS a CDN znamená, že není pravděpodobné, že by byly omezeny v rámci snižování nákladů.

Ačkoli hrubá marže společnosti ve výši 77 % ve čtvrtém čtvrtletí 2022 mírně poklesla oproti 78% marži v předchozím čtvrtletí, obchodní model společnosti s nízkým objemem aktiv naznačuje, že by měla být schopna dosahovat velmi vysokých hrubých marží. Vzhledem k tomu, že se podnikání společnosti rozšiřuje a náklady na prodej, marketing a další výdaje tvoří menší část celkových příjmů, má společnost předpoklady k tomu, aby v budoucnu zaznamenala velmi silný růst zisků.

Akcie Cloudflare se obchodují zhruba o 75 % níže než na svém vrcholu, nabízejí tak dlouhodobým investorům slušnou šanci, že investicí do této společnosti dosáhnou solidních výnosů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie CloudFlare Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Meta a Cloudflare jsou dlouhodobě velmi zajímavé technologické akcie

Kromě tlaků specifických pro jednotlivé podniky existuje více makroekonomických faktorů, které nyní snižují ocenění technologických akcií obecně. Nelze přesně určit, kdy se tyto makroekonomické překážky začnou rozptylovat, ale silné společnosti v technologickém sektoru by je měly být schopny přečkat a nadále prosperovat, jakmile se podmínky stanou příznivějšími.

Navzdory medvědí náladě mají společnosti Meta Platforms a Cloudflare silné konkurenční výhody a jasné cesty k dlouhodobému růstu. Obě dvě společnosti tak díky poklesu ocenění stojí za bližší zkoumání.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
15
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎