Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto je nejlepší čas na investování! Značné zisky na vás teprve čekají

Pokud akcie dosáhnout svého historického maxima (ATH), někteří se radují a jiní se naopak strachují. Najdou se ale i investoři, kteří zavětří investiční příležitost. Co nám dokážou ATH napovědět a jak je lze využít během investování?

Toto je nejlepší čas na investování! Značné zisky na vás teprve čekají
Zdroj: depositphotos.com

V posledních měsících se ekonomika postupně vzpamatovává z ran, které ji uštědřila pandemie, válka na Ukrajině a rostoucí inflace. V souvislosti s tím jsme svědky rychle rostoucích akcií, které často dosahují svých historických maxim.

I když se nemalá část investorů řídí pravidlem investovat pouze v případě, kdy akcie klesají, najdou se i jiné názory. Jedním z nich je právě investování v době, kdy cena akcií překročí své historické maximum. Proč? Pojďme se na to podívat.

Překročení historického maxima může být investiční příležitostí

Historická maxima známá také jako All-Time High (ATH) často vyvolávají řadu emocí. Někteří se obávají rychlého pádu, jiní v něm vidí investiční příležitost. Každá skupina je přesvědčená o své pravdě, ale reálnou odpověď nám může poskytnout již známá cykličnost trhů.

Trhy jsou přirozeně cyklické a procházejí fázemi vzestupů a poklesů. Zajímavé je, že ačkoliv ATH může vyvolávat obavy z nadcházejícího krachu, historie nám ukazuje něco jiného.

Většina ATH vede k býčímu trhu a dalším ATH. Jen pár z nich je předzvěstí krachu akciového trhu.

Pokud se podíváme na data u indexu S&P 500, přijdeme na to, že od roku 1950 se ATH v průměru objevilo v 6,7 % všech obchodních dnů. Při pohledu na 90. léta, kdy trhy ovládl býk, se však jednalo o více než 12 % všech obchodních dnů.

To samé se opakovalo například během let 2013 až 2019, kdy na ATH dosáhl ve více než 14 % obchodních dní. Co z toho vyplývá?

Dosáhnutí ATH často nastartuje trhy a pokud je ovládne býk, je téměř jisté, že akcie dosáhnou hned několik ATH za sebou.

S investováním po dosažení ATH lze dosáhnout vyšší návratnosti

Zdroj: factset.com
Graf vývoje návratnosti indexu S&P 500
Graf vývoje návratnosti indexu S&P 500

Pokud se podíváte na graf výše, zjistíte, že kdybyste investovali do indexu S&P 500 jakýkoliv den v roce 1988, dosáhla by průměrná návratnost investice v následujících 12 měsících 12 %.

Když byste ale investovali v dny, kdy index dosáhl ATH, zvýšila by se návratnost zhruba na 15 %. Opět tedy platí, že bylo výhodnější investovat v období, kdy se indexu podařilo dosáhnout nového maxima.

Graf vývoje ceny indexu S&P 500 za posledních 60 měsíců

Na akciových trzích však hrají velkou roli i emoce, které také stojí za jejich cykličností. Strach, chamtivost, přehnaná sebejistota – to vše ovlivňuje naše rozhodování. A právě zde se rodí volatilita, ale i investiční příležitosti.

Investoři se často začnou chovat doslova jako poplašené stádo, což platí i po dosažení ATH. Velká část z nich se bude chtít svézt na vlně růstu, a proto budou do akcií investovat.

Pokud se jim podaří strhnout dostatek dalších investorů, je na obzoru další ATH – tento jev lze pozorovat nejen u akcií, ale i třeba u některých kryptoměn a dalších cenných papírů.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
2

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.