Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Těžaři opouštějí Bitcoin kvůli vysokým nákladům! Ohrozí to bezpečnost sítě?

Meziročně roste hashrate Bitcoinu pravidelně vyšším dvouciferným tempem a mohl by dosáhnout hodnoty 1 zettahash za sekundu (ZH/s) do roku 2027. Proč však těžaři odcházejí?

Těžaři opouštějí Bitcoin kvůli vysokým nákladům! Ohrozí to bezpečnost sítě?
Zdroj: AI

Hashrate Bitcoinu, klíčový ukazatel výpočetního výkonu potřebného k těžbě bloků v jeho proof-of-work blockchainu, se blíží k významnému milníku. Meziročně se hashrate zvýšil zhruba o 50 %, což představuje osmý rok nárůstu v řadě.

Tento trend naznačuje, že hashrate Bitcoinu by mohl dosáhnout hodnoty 1 zettahash za sekundu (ZH/s) ještě před dalším halvingem, který bude přibližně za 3,5 roku.

 

V současné době se hashrate podle dat Glassnode pohybuje v průměru kolem 787 exahashů za sekundu (EH/s) na základě sedmidenního klouzavého průměru.

Pokud bude růst pokračovat a to i konzervativním tempem 20 % ročně, mohla by síť do roku 2027 dosáhnout hranice 1 ZH/s. Historicky se od roku 2020 hashrate zvyšuje průměrným ročním tempem ve výši 65 %.

Těžké období pro těžaře

Rostoucí hashrate představuje pro těžaře Bitcoinu nepříjemnou situaci. Vyšší hashrate zvyšuje bezpečnost sítě, která se za poslední rok zvýšila o 56 %, takže je odolnější vůči útokům.

Zdroj: coinglass.com
Hashrate Bitcoinu za poslední rok
Hashrate Bitcoinu za poslední rok

Zvyšuje však také provozní náklady kvůli zvýšené spotřebě energie, což těžaře nutí hledat cenově výhodné zdroje energie a investovat do efektivní techniky, aby zůstali profitabilní.

Nedávné zrychlení růstu hashratu souvisí s Bitcoin halvingem z dubna 2024, který snížil odměnu za vytěžení bloku o 50 % na 450 BTC denně.

Toto významné snížení příjmů donutilo těžaře přehodnotit své strategie a někteří diverzifikovali svou činnost do oblasti výpočetní umělé inteligence (AI), zatímco jiní nakupují Bitcoin přímo na trhu, místo toho, aby se spoléhali pouze na těžbu.

Obtížnost těžby Bitcoinu

Navzdory těmto problémům by dosažení 1 ZH/s bylo pro síť Bitcoinu pozoruhodným úspěchem.

Ačkoli se objevily zprávy o tom, že se hashrate krátce dotkl této úrovně, taková data nejsou spolehlivá kvůli pravděpodobnostní povaze těžby a krátkodobým výkyvům sítě.

Standardem pro měření hashrate je sedmidenní klouzavý průměr, který data vyhlazuje a zohledňuje anomálie.

Spolu s rostoucím hashrate se výrazně zvýšila také obtížnost těžby. Od října došlo na blockchainu k sedmi po sobě jdoucím pozitivním úpravám obtížnosti, přičemž aktuální úroveň je 109,78 bilionů.

Zdroj: coinglass.com
Vývoj obtížnosti těžby Bitcoinu za poslední rok
Vývoj obtížnosti těžby Bitcoinu za poslední rok

K těmto úpravám dochází každých 2 016 bloků, aby se zajistilo, že se bloky budou těžit zhruba každých 10 minut.

Poslední podobná série úprav obtížnosti byla v roce 2021 po čínském zákazu těžby, který snížil hashrate Bitcoinu na polovinu. Nyní hashrate i obtížnost těžby rostou podobným tempem.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Ve Finexu působím jako šéfredaktor kryptoměnové redakce, kromě toho také studuji VŠE a vedu spolek Klub investorů na pozici Presidenta.

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.