Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) investuje miliardy do evropského trhu a Česká republika je důležitým partnerem. Jaká je naše role v budoucnosti polovodičového průmyslu?
Tchaj-wan, lídr ve výrobě polovodičů, rozšiřuje svou přítomnost v Evropě, přičemž Česká republika hraje v této strategii ústřední roli. Mezi klíčové projekty patří továrna na výrobu čipů v německých Drážďanech v hodnotě 10 miliard eur a spolupráce s evropskými partnery.
V čele drážďanské továrny stojí Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), největší smluvní výrobce čipů na světě. TSMC vlastní 70 % konsorcia European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC).
Mezi partnery patří německé společnosti Infineon a Bosch a nizozemská NXP Semiconductors. Továrna bude vyrábět čipy s 12 až 28nanometrovou technologií pro průmyslové a automobilové odvětví. Výstavba začne ve druhé polovině letošního roku, výroba bude zahájena koncem roku 2027.
Česká republika na tomto vývoji vydělá. Bude hostit dodavatelské firmy TSMC zapojené do drážďanského projektu. Blízkost Saska a silná průmyslová základna z ní činí ideální lokalitu.
Mezi Českým národním polovodičovým klastrem a dodavateli TSMC, společnostmi Topco Scientific a TeaLa, bylo podepsáno memorandum o spolupráci. Jeho cílem je prozkoumat možnosti v dodavatelském řetězci, včetně logistiky a výstavby čistých prostor pro bezprašnou práci s čipy.
Tchaj-wan mj. podporuje odborné znalosti v oblasti polovodičů v České republice prostřednictvím vzdělávacích a výzkumných iniciativ. Na Českém vysokém učení technickém v Praze vzniklo první evropské školicí středisko pro polovodiče, které ročně vyškolí až 100 odborníků.
Univerzita Karlova se zaměřuje na odolnost dodavatelského řetězce polovodičů. Kromě toho bylo v Brně otevřeno moderní centrum pro návrh čipů, kde se uplatňují nejmodernější technologie.
Společnost Analog Bits, která má zásadní význam pro procesy TSMC, otevřela v Praze vývojové centrum. Toto centrum bude rozvíjet procesy výroby čipů a posílí technologický vliv Tchaj-wanu v České republice.
Nadcházející Tchajwansko-evropské inovační fórum, které je v Praze naplánováno na konec října, posílí česko-tchajwanské vztahy. Zúčastní se ho klíčové osobnosti z TSMC jako Kees Joosse (ředitel rozvoje TSMC) a Tuo-Hung Hou (předseda představenstva paměťové firmy eMemory).
Zúčastní se také západní firmy jako Cadence, Synopsys a Siemens, které kladou důraz na mezinárodní spolupráci a inovace.
Fórum zdůrazňuje strategický zájem Tchaj-wanu o Českou republiku jako polovodičové centrum. Tchajwanské firmy plánují v zemi vybudovat své zastoupení. Česko-tchajwanská obchodní komora potvrzuje, že tchajwanské společnosti zde již plánují otevřít své pobočky.
Navzdory slibným vyhlídkám existují pro české zapojení do tchajwanské polovodičové expanze výzvy. Potenciálními problémy jsou administrativní překážky a nedostatek pracovních sil. Výzvu představuje také konkurence ze zemí, jako je Polsko.
Průmyslová síla a strategická poloha České republiky však nabízejí příležitosti k růstu. Zavedené společnosti, jako je Thermo Fisher Scientific, která dodává elektronové mikroskopy výrobcům čipů, mohou těžit ze zvýšené poptávky.
Expanze Tchaj-wanu do Evropy, jejímž klíčovým partnerem je Česká republika, není pro světový polovodičový průmysl zanedbatelná.
Prostřednictvím spolupráce, vzdělávání a investic chce Tchaj-wan posílit své postavení na evropském trhu a podpořit inovace v České republice. Toto partnerství slibuje ekonomický přínos a staví Českou republiku do pozice zajímavého hráče v budoucnosti polovodičových technologií.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.
Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.