Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tato časovaná bomba má potenciál zničit Bitcoin!

Investoři obdivují růst akcií Strategy. Ale málokdo z nich si uvědomuje, že za tím stojí extrémně rizikový model postavený na dluhovém financování. Stačí jeden výkyv a spustí se lavina prodejů, která může pohřbít i samotný Bitcoin.

Tato časovaná bomba má potenciál zničit Bitcoin!
Zdroj: depositphotos.com

Aktuální byznys model společnosti Strategy (dříve MicroStrategy) je časovanou bombou, která má potenciál otřást nejen samotnou společností, ale i širším ekosystémem Bitcoinu.

Její strategie vychází z neustálého pákového nákupu Bitcoinu financovaného emisí dluhopisů či akcií a předpokladu, že cena Bitcoinu bude bez přestávky růst.

 

Krypto newsletter

Co se aktuálně děje na krypto trzích? Do jakých projektů může být zajímavé investovat a na co se připravit? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Tento přístup již inspiroval desítky dalších veřejně obchodovaných firem, které nyní čelí obdobným rizikům.

Na následujících řádcích se podíváme na konstrukci tohoto modelu, jeho hlavní rizika i možné dopady na trh s Bitcoinem.

Aktuální vývoj ceny Bitcoinu

Jak funguje obchodní model Strategy?

Společnost Strategy, dříve známá jako MicroStrategy, se od roku 2020 transformovala z tradičního poskytovatele softwaru pro business intelligence na největší korporátního držitele Bitcoinu na světě.

Aktuální portfolio Strategy čítá kolem 581 000 BTC v hodnotě desítek miliard dolarů.

Hlavním nástrojem financování nákupu jsou zero-coupon konvertibilní dluhopisy, popřípadě prodej nových akcií, které následně generují prostředky na další akvizice Bitcoinu.

Tento mechanismus funguje jako procyklická “páka”: když se akcie Strategy obchodují nad hodnotou čistých aktiv (NAV) jejich bitcoinů, společnost může emisí dluhu či nových akcií získat kapitál levněji než by nakupovala Bitcoin přímo na trhu.

Info

CEO Michael Saylor často zdůrazňuje, že chtějí budovat “Bitcoin Treasury Company”, která těží nejen z růstu ceny Bitcoinu, ale i z dělby rizik s dalšími investory.

Tento model již zvýšil cenu akcií Strategy o více než 2 500 % od začátku roku 2020, zatímco samotný Bitcoin vzrostl o přibližně 1 400 %.

Díky úspěchu Strategy se navíc trend “Bitcoin Treasury Strategies” rozšířil i do dalších odvětví — od technologických startupů po energetické a fintech společnosti.

V současnosti už více než 60 veřejně obchodovaných firem, například Trump Media & Technology Group či joint venture SoftBank–Tether–Cantor Fitzgerald, alokuje část svých rezerv do Bitcoinu v naději na astronomické výnosy.

Srovnání vývoje ceny akcií Strategy a Bitcoinu od začátku roku 2020

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Kupte si Bitcoin

Logo sponzora Koupit!

Rizika pákového nákupu Bitcoinu

Hlavní slabinou této strategie je její závislost na nekonečném růstu ceny Bitcoinu.
Jakmile dojde k výrazné korekci, model se rychle stává neudržitelným — dluh je třeba splácet či rolovat, a akcie mohou rychle klesnout pod úroveň NAV, což znemožní další levné financování nákupu.

Kritici, například Jacob King z Whalewire, přirovnávají tento model k neudržitelnému “Ponziho schématu”, kde emise dluhu sama sebe žene dopředu, ale bez skutečného zajištění proti propadu ceny pod určitou hranici.

Analytici také varují, že pokud by se cena Bitcoinu propadla pod 90 000 USD, polovina firem s bitcoinovou strategií by se ocitla ve ztrátě, a mohly by být nuceny masivně likvidovat držby nebo čelit platební neschopnosti.

Podobně experti na finance z VanEck upozorňují, že obchodování Strategy výrazně překračuje hodnotu čistých aktiv a nese vysoké riziko ředění akcionářů.

Redukce zadlužení formou prodeje Bitcoinu by navíc mohla vyvolat další tlak na cenu, což by vedlo k řetězové reakci likvidací na trhu.

V minulosti se již objevily obavy o případný bankrot Strategy při razantním poklesu Bitcoinu o 50 % či více, jak varoval známý kritik Peter Schiff.

Varování

Nejnovější preferenční emise akcií a dluhopisů z poloviny června 2025 potvrdily, že firma potřebuje neustálé externí financování, na které jsou investoři citliví.

Jakmile se sentiment zlomí, mohou úroky růst a další emise ztrácet atraktivitu.

Dopad na Bitcoin jako celek

Masivní a pákový nákup Bitcoinu prostřednictvím dluhu přináší významnou koncentraci rizik do jednoho aktéra, což může vést k prudkým výkyvům likvidity.

V případě prudkého obratu trhu by se Strategy i následovníci mohli stát nevyhnutelnými prodejci, což by tlakem na nabídku “pump and dump” ohrozilo širší trh.

Tato centralizace držitelů Bitcoinu jde proti původní myšlence kryptoměny jako decentralizované a odolné digitální hodnotě.

Kopie tohoto modelu již provádí desítky dalších firem, například Boyaa Interactive, Semler Scientific nebo Metaplanet, které ale zatím nedosáhly tak efektivního pákování jako Strategy a často selhávají v udržení zotavení akcií po korekcích.

Varování

Pokud selže i menší z tohoto klubu, může to odstartovat lavinu nejistoty, jež se rychle přenese na spotřebitele a institucionální investory.

Slovo závěrem

Model “dluh za Bitcoin” může zdánlivě přinášet vysoké zisky, ale je to vysoce riziková hra bez řádného stop-lossu.

Jakmile se sentiment změní, páka se může proti Strategy obrátit a generovat ničivý dopad nejen na samotnou Strategy, ale i na cenu a důvěru v Bitcoin jako celek.

Tento výbušný mechanismus si zaslouží pozornost regulátorů, investorů i širší veřejnosti, než dojde k jeho nebezpečnému vybuchnutí.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
7
3

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.