Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Strategický krok Erste Group Bank: Od Maďarska koupí nazpět 15% podíl i když je o 125 % dražší!

Publikováno
Strategický krok Erste Group Bank: Od Maďarska koupí nazpět 15% podíl i když je o 125 % dražší!
Zdroj: e15.cz

Rakouská bankovní skupina Erste Group koupí zpět 15% podíl na Erste Bank Hungary od maďarského státního investičního fondu Corvinus International Investments. Podíl je oceněn na 87,55 miliard forintů, tedy přibližně 5,7 miliard korun. Oproti původní prodejní ceně je to o 125 % více.

Přemýšlíte, odkud Erste Group znáte? Do její sítě totiž patří mj. Česká spořitelna.

Z pohledu Maďarska i skupiny se to zdá jako správný krok

Maďarsko dosáhne návratnosti v podobě více než dvouapůlnásobku investované částky. Dividendy činily okolo 20 miliard forintů, což je 1,3 miliardy korun. Transakce by měla být uzavřena do konce listopadu.

Tento podíl původně získala maďarská vláda dohodou z roku 2015 mezi skupinou Erste Group (70% podíl), vládou (15% podíl) a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj (15% podíl). Dohoda obsahovala obchodní podmínky, podle kterých bude podíl prodán zpět, což se děje právě nyní.

Z pohledu čistého zisku za rok 2022 nebyla maďarská Erste Bank pro celou Erste skupinu tak významnou jako ostatní banky z CEE regionu. Nicméně její úvěrové portfolio stabilně roste a její čistý zisk za prvních devět měsíců tohoto roku již výrazně předčil zisk za celý minulý rok. Z pohledu celé skupiny by tak maďarská Erste mohla do budoucna hrát významnější roli. Rozhodnutí skupiny dále navýšit svůj podíl tak vnímáme pozitivně,” uvedl Karel Nedvěd, bankovní analytik společnosti Fio o zmiňované transakci.

Posílení bankovního sektoru

Cílem dohody bylo posílit bankovní sektor v Maďarsku. To se taky stalo. Tato spolupráce mezi Erste Group Bank, maďarským státem a Evropskou bankou pro obnovu a rozvoj jistě přispěla k tomu, že se Erste Bank Hungary stala jednou z nejvíce rostoucích bank v Maďarsku.

Erste Group Bank patří k předním finančním skupinám ve střední a východní Evropě. Sídlí ve Vídni, v Rakousku. Erste Group Bank má dlouhou historii a je silně přítomná ve vícero zemích včetně Rakouska, České republiky, Slovenska, Rumunska, Maďarska, Srbska a dalších. Banka nabízí širokou škálu bankovních služeb, včetně bankovních účtů, investic, půjček, pojištění a dalších finančních produktů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎