Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stává se Rusko lákavým místem pro těžbu kryptoměn?

Publikováno
Stává se Rusko lákavým místem pro těžbu kryptoměn?
Zdroj: forkast.news

Podle výsledků za leden až březen, vypracovaných ruskou krypto-těžební společností BitRiver, se Ruská federace poprvé dostala na druhé místo na světě co se týče množství energie zapojené do těžby kryptoměn. Rusko by mělo disponovat kapacitou pro těžbu kryptoměn v hodnotě přibližně 1 GW. Na prvním místě je USA s 3 až 4 GW.

Poznámka

Zajímavost: 1 Gigawatt se rovná výkonu 3,125 milionů fotovoltaických panelů nebo 100 milionů LED žárovek.

Levná elektřina a studené klima

Díky čemu je Rusko vhodná země pro těžbu kryptoměn? Podle experta Nikity Zuboreva za to můžou nízké tarify za elektřinu, zvlášť v regionech jako Krasnojarsk, Irkutsk, Chakasko a Dagestán. Zuborev také dodal, že některé regiony země měly přebytečné zásoby energie, které mohly být poskytnuty těžařům za “výhodných podmínek”.

Co rozhodně pomáhá jsou i klimatické podmínky ve studených oblastech Ruska, protože těžaři nemusí utrácet takové finanční prostředky za chlazení svých těžebních strojů a tím pádem mají nižší náklady.

Poznámka

Mnoho těžařů přišlo i ze sousedního Kazachstánu, kde místní vláda zakročila proti těžbě kryptoměn, protože těžba využívala příliš energie a některé části Kazachstánu postihovaly dokonce energetické výpadky, což se pochopitelně nelíbilo místním obyvatelům. Kazašstí těžaři se poté postupně stěhovali do Ruska, Číny či USA.

Zvláště v Irkutské oblasti, která se nachází na Sibiři, se nachází početná komunita těžařů. Proti této komunitě na konci roku 2021 zakročil gubernátor oblasti Igor Kobzev. Ten ale později poněkud ustoupil a nasadil smířlivý tón. Poté dokonce hovořil o pomoci těžařům usadit se v regionu za předpokladu, že vláda prosadí zákon, který by těžařům přinutil zavést nová pravidla.

Poznámka

Poznámka: Těžba kryptoměn v Ruské federaci není nijak zakotvena v jejím právním systému. Ruské úřady dříve zakročily v případech, kdy těžba spotřebovávala příliš energie v dané oblasti. V současné době úřady chystají zákony, které nastaví pravidla pro těžbu a plně jí zlegalizují.

Legalizace těžby a její danění

Ruské ministerstvo energetiky vyjádřilo podporu legalizace těžby a očekává, že zákonodárci schválí zavedení zdanění těžařů, jak bylo oznámeno během letošního Petrohradského mezinárodního ekonomického fóra.

Náměstek ministra energetiky Pavel Snikkars zdůraznil, že ministerstvo chce těžaře kryptoměn zařadit do samostatné kategorie spotřebitelů energie a zavést pro tuto skupinu speciální zdanění. Snikkars zdůraznil důležitost identifikace a regulace těžařů kryptoměn a připustil, že bude třeba zavést specifická regulační opatření, která by jejich činnost účinně regulovala.

Čas ukáže, zda Rusko bude pro krypto těžaře stále lukrativní zemí či zda kvůli politické situaci bude většina těžařů spíše motivována přesunout své těžební stroje jinam.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Píšu o světě kryptoměn a NFT, vystudoval jsem bakalářský obor Anglický jazyk pro manažerskou praxi na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a název mé bakalářská práce byl: Analýza využití NFT v marketingových strategiích ve vybraných českých fotbalových klubech (psáno v AJ).

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.