Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stát prodal první zabavený Bitcoin dráž, než byla jeho cena na burze! Co bude dál?

Publikováno
Stát prodal první zabavený Bitcoin dráž, než byla jeho cena na burze! Co bude dál?

Minulý týden nastal historický okamžik pro český stát. Oficiálně se zařadil na seznam prodejců kryptoměn. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uspořádal elektronickou dražbu pod spisovou značkou „70867-A14604“ a podařilo se mu vydražit 0,43447268 BTC za 544 666 Kč. Další kryptoměny by měly následovat.

Přestože se o dražbě bitcoinu hodně mluvilo v médiích, o samotnou aukci velký zájem nebyl. Aukce se zúčastnilo jen 20 zájemců a z nich přihodil pouze jeden. Ten také Bitcoin získal.

Důvodem byla pravděpodobně vysoká vyvolávací cena. Ta byla stanovena podle aktuálního kurzu ze 7. 4. 2021 v ranních hodinách na 544 632 Kč. Toto ocenění se mnohým zúčastněným pravděpodobně zdálo nepřiměřené, protože například ještě v polovině března byla cena bitcoinu o 20 tisíc korun nižší. Příliš motivující nebyla ani minimální výše jednoho příhozu. Tu úřad stanovil na 20 tisíc korun.

Jak se kryptoměny dostaly do vlastnictví státu?

Pokládáte si otázku, jak je možné, že stát vlastní nějaké kryptoměny, když sám o sobě není účastníkem burzovních obchodů? Odpověď je poměrně jednoduchá.

Bitcoiny i jiné kryptoměny pochází z trestné činnosti. Český stát je získal do vlastnictví poté, co Krajský soud v Olomouci odsoudil tři obžalované za majetkové trestné činy.

Tito obžalovaní na internetu nakupovali údaje ke kreditním kartám, ze kterých následně vybrali kolem 7 milionů korun. Z takto získaných peněz mimo jiné nakoupili právě Bitcoin.

prvni-aukce-zabaveneho-bitcoinu-kryptomeny-dohoda-kladivko

Proč kupovat kryptoměny od státu?

Další otázkou je, proč by někdo měl kupovat předražené kryptoměny od státu, když si je může pořídit na burze virtuálních měn nebo ve směnárně za tržní cenu?

Jedním z důvodů může být naprostá jistota, že kupující nabyl bitcoiny legálně. Většinový názor, že obchodování s kryptoměnami je zcela anonymní, není tedy tak úplně pravda.

Každou bitcoinovou adresu je možné vystopovat ke všem souvisejícím transakcím.

Stát v tomto případě vystupuje jako garant původu Bitcoinu a nový majitel by neměl mít problém s prokazováním jeho původu ať už například bance nebo burze.

Druhým důvodem, proč kupující mohl na první pohled nevýhodnou transakci uskutečnit, je využití dražby jako opce. Nový majitel pravděpodobně věří v další růst Bitcoinu. Pokud to tak bude, získá jej se slevou. Pokud se cena propadne dřív, než bude obchod vypořádán, bitcoin si nepřevezme a zaplatí „jen“ 40 tisíc korun aukční jistiny.

Další aukce budou následovat

Tato dražba rozhodně nebyla poslední. Jelikož zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsou s výsledkem první dražby spokojeni, plánují v dohledné době další. Nahrává tomu i fakt, že přibývá případů, kdy policie při vyšetřování trestných činů zabaví částky v kryptoměnách. V loňském roce bylo takových případů 62, v letošním roce již 46.

V současné době se připravuje dražba 0,52794 BTC a 0,60630638 BTC. Stát má ve svém vlastnictví kromě Bitcoinu také Ethereum a IOTA, takže případní zájemci se rozhodně mají na co těšit. Vzhledem k tomu, jak jsou kryptoměny volatilní, budou úspěchy nebo neúspěchy budoucích dražeb záležet na správném načasování a ocenění.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.