Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Stát prodal první zabavený Bitcoin dráž, než byla jeho cena na burze! Co bude dál?

Stát prodal první zabavený Bitcoin dráž, než byla jeho cena na burze! Co bude dál?

Stát prodal první zabavený Bitcoin dráž, než byla jeho cena na burze! Co bude dál?

Minulý týden nastal historický okamžik pro český stát. Oficiálně se zařadil na seznam prodejců kryptoměn. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových uspořádal elektronickou dražbu pod spisovou značkou „70867-A14604“ a podařilo se mu vydražit 0,43447268 BTC za 544 666 Kč. Další kryptoměny by měly následovat.

Přestože se o dražbě bitcoinu hodně mluvilo v médiích, o samotnou aukci velký zájem nebyl. Aukce se zúčastnilo jen 20 zájemců a z nich přihodil pouze jeden. Ten také Bitcoin získal.

Důvodem byla pravděpodobně vysoká vyvolávací cena. Ta byla stanovena podle aktuálního kurzu ze 7. 4. 2021 v ranních hodinách na 544 632 Kč. Toto ocenění se mnohým zúčastněným pravděpodobně zdálo nepřiměřené, protože například ještě v polovině března byla cena bitcoinu o 20 tisíc korun nižší. Příliš motivující nebyla ani minimální výše jednoho příhozu. Tu úřad stanovil na 20 tisíc korun.

Jak se kryptoměny dostaly do vlastnictví státu?

Pokládáte si otázku, jak je možné, že stát vlastní nějaké kryptoměny, když sám o sobě není účastníkem burzovních obchodů? Odpověď je poměrně jednoduchá.

Bitcoiny i jiné kryptoměny pochází z trestné činnosti. Český stát je získal do vlastnictví poté, co Krajský soud v Olomouci odsoudil tři obžalované za majetkové trestné činy.

Tito obžalovaní na internetu nakupovali údaje ke kreditním kartám, ze kterých následně vybrali kolem 7 milionů korun. Z takto získaných peněz mimo jiné nakoupili právě Bitcoin.

prvni-aukce-zabaveneho-bitcoinu-kryptomeny-dohoda-kladivko

Proč kupovat kryptoměny od státu?

Další otázkou je, proč by někdo měl kupovat předražené kryptoměny od státu, když si je může pořídit na burze virtuálních měn nebo ve směnárně za tržní cenu?

Jedním z důvodů může být naprostá jistota, že kupující nabyl bitcoiny legálně. Většinový názor, že obchodování s kryptoměnami je zcela anonymní, není tedy tak úplně pravda.

Každou bitcoinovou adresu je možné vystopovat ke všem souvisejícím transakcím.

Stát v tomto případě vystupuje jako garant původu Bitcoinu a nový majitel by neměl mít problém s prokazováním jeho původu ať už například bance nebo burze.

Druhým důvodem, proč kupující mohl na první pohled nevýhodnou transakci uskutečnit, je využití dražby jako opce. Nový majitel pravděpodobně věří v další růst Bitcoinu. Pokud to tak bude, získá jej se slevou. Pokud se cena propadne dřív, než bude obchod vypořádán, bitcoin si nepřevezme a zaplatí „jen“ 40 tisíc korun aukční jistiny.

Další aukce budou následovat

Tato dražba rozhodně nebyla poslední. Jelikož zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových jsou s výsledkem první dražby spokojeni, plánují v dohledné době další. Nahrává tomu i fakt, že přibývá případů, kdy policie při vyšetřování trestných činů zabaví částky v kryptoměnách. V loňském roce bylo takových případů 62, v letošním roce již 46.

V současné době se připravuje dražba 0,52794 BTC a 0,60630638 BTC. Stát má ve svém vlastnictví kromě Bitcoinu také Ethereum a IOTA, takže případní zájemci se rozhodně mají na co těšit. Vzhledem k tomu, jak jsou kryptoměny volatilní, budou úspěchy nebo neúspěchy budoucích dražeb záležet na správném načasování a ocenění.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo