Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Společnost VanEck spustila svůj dlouho očekávaný futures ETF na Bitcoin

Společnost VanEck spustila svůj dlouho očekávaný futures ETF na Bitcoin

Společnost VanEck spustila svůj dlouho očekávaný futures ETF na Bitcoin
Zdroj: newsbtc.com

Fond bitcoinových futures na burze investiční firmy VanEck se v úterý po týdnech zpoždění začal obchodovat na burze CBOE se sídlem v Chicagu, ale objemy transakcí v prvním dni vypadaly ve srovnání se spuštěním podobných fondů minulý měsíc doslova mizerně.

Fond VanEck

VanEck ETF s tickerem XBTF, který je navržen tak, aby zhruba sledoval kurz bitcoinu, přilákal zlomek obchodníků s velkými objemy kapitálu, kterého jsme byli svědky, když byl ProShares Bitcoin Strategy ETF spuštěn 19. října. Akcie VanEck ETF skončily obchodní den kolem hodnoty 59,73 dolarů s objemem obchodů 44 698 akcií, tedy asi 4,8 milionu dolarů.

Je pozoruhodné, že VanEck ETF inzeruje poplatek ve výši 0,65 %, což je méně než 0,95 % účtovaných u konkurence – ProShares Bitcoin Strategy ETF a Valkyrie Bitcoin Strategy ETF. Podle analytika agentury Bloomberg nízký poplatek pomůže s popularitou fondu až v delším časovém horizontu.

Hořká zklamání

Fond VanEck je třetím bitcoinovým futures ETF, které se začalo obchodovat v USA, takže je možné, že šílenství po takovýchto investičních nástrojích mohlo opadnout od velmi medializovaných startů minulý měsíc.

"VanEck ve skutečnosti selhalo při získávání nových investorů,“ dodává Edward Moya, hlavní analytik trhů devizového brokera Oanda.

Nové ETF spravuje vedoucí oblasti aktivního obchodování společnosti VanEck, Greg Krenzer. Zarážející je, že spuštění přichází až několik týdnů poté, co žádost získala schválení od americké komise pro cenné papíry koncem října.

Nedávné zamítnutí spot ETF

Komise pro kontrolu cenných papírů a burz Spojených států amerických nedávno oficiálně zamítla spotový bitcoinový burzovně obchodovaný fond správce aktiv VanEck několik měsíců poté, co firma podala žádost. VanEck požádal o svůj bitcoinový fond již v prosinci 2020.

Podle páteční zprávy SEC odmítla navrhovanou změnu pravidel z Cboe BZX Exchange na zalistování a obchodování s akciemi VanEck Bitcoin Trust. Komise konkrétně uvedla, že jakákoli změna pravidel ve prospěch schválení ETF musí být navržena tak, aby zabránila podvodům, manipulacím a chránila investory a veřejný zájem.

Dle vyjádření tak komise došla k závěru, že BZX nesplnila svou povinnost podle zákona o burze a pravidel Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky.

První ETF

Událost, na kterou čekal snad celý kryptosvět přišla 19. října, kdy první ETF na bitcoin v USA bylo schváleno a bylo možné ho obchodovat pod tickerem $BITO. Dle dostupných informací se během prvních 15 minut zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 milionů dolarů. Cena Bitcoinu na tyto zprávy reagovala pozitivně a sahala k historickým maximům.

Vývoj ceny kryptoměny BTC
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Nový směr

Nárůst ETF kótovaných na burzách v USA naznačuje rostoucí stupeň vyspělosti trhu a tolerance ze strany regulátorů, i když někteří analytici varovali, že tato nová aktiva nemusí zaujmout investory tak jako přímé investice do kryptoměn.

Úskalím by pro investory do XBTF mohla být neznalost aktiva, kdy mnoho investorů nebude vědět, jak a kdy se futures kontrakty nakupují nebo prodávají. Existuje také riziko, že výnosy mohou být narušeny potřebou neustále rolovat futures pozice do nových kontraktů při měsíční expiraci.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$48 419
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 054
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$558,4
Aktualizováno 6.12.2021 15:45
Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo