Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Společnost VanEck spustila svůj dlouho očekávaný futures ETF na Bitcoin

Publikováno
Společnost VanEck spustila svůj dlouho očekávaný futures ETF na Bitcoin
Zdroj: newsbtc.com

Fond bitcoinových futures na burze investiční firmy VanEck se v úterý po týdnech zpoždění začal obchodovat na burze CBOE se sídlem v Chicagu, ale objemy transakcí v prvním dni vypadaly ve srovnání se spuštěním podobných fondů minulý měsíc doslova mizerně.

Fond VanEck

VanEck ETF s tickerem XBTF, který je navržen tak, aby zhruba sledoval kurz bitcoinu, přilákal zlomek obchodníků s velkými objemy kapitálu, kterého jsme byli svědky, když byl ProShares Bitcoin Strategy ETF spuštěn 19. října. Akcie VanEck ETF skončily obchodní den kolem hodnoty 59,73 dolarů s objemem obchodů 44 698 akcií, tedy asi 4,8 milionu dolarů.

Poznámka

Pro srovnání – ProShares ETF s tickerem BITO dosáhl na konci svého prvního dne objemu obchodů přibližně 1 miliardy USD. První, kdo tohoto ocenění dosáhl, bylo udržitelné ETF Carbon Transition Readiness společnosti BlackRock.

Je pozoruhodné, že VanEck ETF inzeruje poplatek ve výši 0,65 %, což je méně než 0,95 % účtovaných u konkurence – ProShares Bitcoin Strategy ETF a Valkyrie Bitcoin Strategy ETF. Podle analytika agentury Bloomberg nízký poplatek pomůže s popularitou fondu až v delším časovém horizontu.

Hořká zklamání

Fond VanEck je třetím bitcoinovým futures ETF, které se začalo obchodovat v USA, takže je možné, že šílenství po takovýchto investičních nástrojích mohlo opadnout od velmi medializovaných startů minulý měsíc.

VanEck ve skutečnosti selhalo při získávání nových investorů,“ dodává Edward Moya, hlavní analytik trhů devizového brokera Oanda.

Nové ETF spravuje vedoucí oblasti aktivního obchodování společnosti VanEck, Greg Krenzer. Zarážející je, že spuštění přichází až několik týdnů poté, co žádost získala schválení od americké komise pro cenné papíry koncem října.

Nedávné zamítnutí spot ETF

Komise pro kontrolu cenných papírů a burz Spojených států amerických nedávno oficiálně zamítla spotový bitcoinový burzovně obchodovaný fond správce aktiv VanEck několik měsíců poté, co firma podala žádost. VanEck požádal o svůj bitcoinový fond již v prosinci 2020.

Podle páteční zprávy SEC odmítla navrhovanou změnu pravidel z Cboe BZX Exchange na zalistování a obchodování s akciemi VanEck Bitcoin Trust. Komise konkrétně uvedla, že jakákoli změna pravidel ve prospěch schválení ETF musí být navržena tak, aby zabránila podvodům, manipulacím a chránila investory a veřejný zájem.

Dle vyjádření tak komise došla k závěru, že BZX nesplnila svou povinnost podle zákona o burze a pravidel Komise, aby prokázala, že její návrh je v souladu s požadavky.

První ETF

Událost, na kterou čekal snad celý kryptosvět přišla 19. října, kdy první ETF na bitcoin v USA bylo schváleno a bylo možné ho obchodovat pod tickerem $BITO. Dle dostupných informací se během prvních 15 minut zobchodovaly kontrakty v hodnotě přesahující 250 milionů dolarů. Cena Bitcoinu na tyto zprávy reagovala pozitivně a sahala k historickým maximům.

Nový směr

Nárůst ETF kótovaných na burzách v USA naznačuje rostoucí stupeň vyspělosti trhu a tolerance ze strany regulátorů, i když někteří analytici varovali, že tato nová aktiva nemusí zaujmout investory tak jako přímé investice do kryptoměn.

Úskalím by pro investory do XBTF mohla být neznalost aktiva, kdy mnoho investorů nebude vědět, jak a kdy se futures kontrakty nakupují nebo prodávají. Existuje také riziko, že výnosy mohou být narušeny potřebou neustále rolovat futures pozice do nových kontraktů při měsíční expiraci.

Autor

Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.

Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.