Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Sníží se závislost Evropy na Číně? Objev, který může změnit světovou ekonomiku!

Rekordně velké ložisko vzácných zemin potřebných pro přechod na čistou energii našli Norové. Vlastní těžba sníží závislost Evropy na Číně.

Sníží se závislost Evropy na Číně? Objev, který může změnit světovou ekonomiku!
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Rare Earths Norway oznámila objev největšího prokázaného naleziště vzácných zemin v Evropě.

Tento významný nález, který se nachází ve Fen Carbonatite Complex v jihovýchodním Norsku, představuje zásadní okamžik jak pro severskou zemi, tak pro širší evropský region.

Jako jedno z mála nalezišť, která nejsou pod čínskou kontrolou, je tento objev připraven sehrát klíčovou roli ve snaze Evropy snížit svou závislost na čínských vzácných zeminách.

Naleziště je obrovské

Společnost Rare Earths Norway odhalila, že Fen obsahuje odhadem 8,8 milionu metrických tun oxidů vzácných zemin (TREO) se slibnými vyhlídkami na ekonomickou těžbu.

V rámci tohoto rozsáhlého ložiska tvoří přibližně 1,5 milionu metrických tun vzácné zeminy související s magnety, které jsou nezbytnými součástmi pro elektromobily a větrné turbíny.

Tento objev překonává dosavadní rekord, který drželo obrovské ložisko vzácných zemin nalezené loni ve Švédsku.

Alf Reistad, generální ředitel společnosti Rare Earths Norway, označil tento objev za “velký milník” pro společnost. Reistad zdůraznil absenci těžby prvků vzácných zemin v Evropě, což podtrhuje význam tohoto nálezu v oblasti zdrojů na kontinentu.

Nález sníží závislost na Číně

Evropská unie si v rámci zákona o kritických surovinách stanovila ambiciózní cíle, jako je vytěžit do roku 2030 alespoň 10 % své roční poptávky po vzácných zeminách.

Očekává se, že objev ložiska v Norsku k dosažení tohoto cíle významně přispěje. To posiluje pozici Norska jako důležitého hráče v evropském hodnotovém řetězci vzácných zemin a kritických surovin.

Mezinárodní energetická agentura již dříve uvedla, že současná nabídka vzácných zemin nestačí pokrýt potřeby transformace energetického sektoru.

Tento nedostatek ještě zhoršuje vysoká geografická koncentrace produkce vzácných zemin, přičemž trhu dominuje Čína. Na Čínu připadá přibližně 70 % celosvětové těžby rud vzácných zemin a 90 % jejich zpracování.

V roce 2022 byla Čína největším dodavatelem prvků vzácných zemin do EU a podílela se ze 40 % na celkovém dovozu podle hmotnosti.

Objev ve Fenu by mohl tuto dynamiku výrazně změnit. Společnost Rare Earths Norway plánuje pokračovat v průzkumných pracích v této lokalitě, přičemž další vrty jsou naplánovány na příští měsíc.

Rostoucí význam vzácných zemin

Očekává se, že poptávka po vzácných zeminách a kritických minerálech v příštích letech dramaticky vzroste v důsledku zrychlujícího se přechodu na čistou energii.

Na otázku ohledně potenciální hodnoty objevených zdrojů ve srovnání s norskými zásobami ropy a zemního plynu Reistad upřesnil, že prvky vzácných zemin sice nepřekonají hodnotu fosilních paliv, ale jejich význam rychle roste.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zdůraznila, že lithium a prvky vzácných zemin se brzy stanou důležitějšími než ropa a plyn. To odráží měnící se priority v globálním energetickém prostředí.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.