Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Skandál Xixoio otřásá Českou republikou. Kriminalisté obvinili dvě osoby a jednu firmu!

Publikováno
Skandál Xixoio otřásá Českou republikou. Kriminalisté obvinili dvě osoby a jednu firmu!
Zdroj: xixoio.com

Kauza investiční společnosti Xixoio má pokračování. Kriminalisté Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinili dvě osoby a jednu firmu pro trestný čin z podvodu. Na vyšetřování se podílí Finanční analytický úřad.

Obvinění údajně lákali investory na falešné sliby výnosů v rámci ekosystému Xixoio a poskytovali zavádějící informace o stavu projektu i růstu hodnoty tokenu XIX. Tím vytvořili iluzi prosperujícího ekosystému.

Škoda přes 353 milionů korun a 3 000 poškozených

Vyšetřovatelé zjistili, že kapitál získaný od téměř 3 000 investorů, který činí více než 353 milionů korun, byl použit na neprojektové výdaje, jako jsou provozní náklady firmy, provize a osobní výdaje obviněných.

Zpronevěřené prostředky činí nejméně 339 253 008 korun a také 571 668 eur od minimálně 2 931 poškozených, mezi nimiž jsou jak jednotlivci, tak firmy. Obviněným hrozí v případě odsouzení až deset let vězení.

Po loňské listopadové razii, která vyústila v krátké zadržení zakladatele společnosti Xixoio Richarda Watzkeho a předsedy představenstva Henryho Ertnera, policie zabavila majetek v hodnotě 50 milionů korun. V té době nikoho neobvinila, ale řešila podezření ze spáchání podvodu.

Investice do tokenů nepodléhají regulaci ČNB

Společnost Xixoio se v minulosti bránila tvrzením, že policie nesprávně pochopila její obchodní model a základní principy jejího podnikání. Xixoio nabízela potenciálním investorům příležitost investovat do různých firem prostřednictvím digitálních aktiv, známých jako tokeny. Tyto tokeny měly investorům poskytnout právo na část zisků z firem, do nichž investovali.

České ministerstvo financí však upozornilo, že investice do tokenů nejsou regulovány kapitálovým trhem a nedohlíží na ně Česká národní banka. Také nemají ochranu Garančního fondu obchodníků s cennými papíry.

První společnost (kromě samotného Xixoio), která se pokusila prostřednictvím platformy Xixoio o tokenizaci, byla SimpleCell. Tento krok však byl zastaven údajně kvůli válce na Ukrajině. Známý český investor Radovan Vávra, spojený se společností SimpleCell, byl původně příznivec Xixoio, později se však od společnosti distancoval a prohlásil, že je pouze jejím klientem.

Firmy, na jejichž financování se Xixoio podílela, vyjádřily svůj záměr v případě potřeby drobné investory odškodnit.

Obezřetnost v případě investic je na místě

Česká národní banka již v minulosti varovala veřejnost před riziky, která s sebou nesou investice do tokenů Xixoio. Zájemce o investice mohl zmást právě obchodní model společnosti, který se jevil jako regulovaný a schválený bankou.

Národní centrála proti organizovanému zločinu a Městské státní zastupitelství v Praze doporučují veřejnosti obezřetnost v souvislosti s investicemi, zejména pak v kauze Xixoio.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
3
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎