Jak jsme vás informovali již koncem minulého týdne, konference Bitcoin 2021, která se uskutečnila v Miami na konci minulého týdne, přinesla opravdu velkou show. Zejména kryptoměnoví nadšenci si určitě přišli na své, když se dané konference zúčastnilo hned několik předních expertů z tohoto světa, kteří si připravili skvělé prezentace či interview.
Asi nejpodstatnější zprávou z této konference je však novinka ze Salvadoru, země Latinské Ameriky, jejíž prezident vystoupil během konference na dálku prostřednictvím videa a postaral se o jednu z nejvíce bullish zpráv za poslední měsíce, přičemž někteří ji označují za největší zprávu celého roku.
Salvador jako kryptoměnová elita?
Salvador je malým latinskoamerickým státem se 6 miliony obyvateli, který se až do teď nějak extrémně na kryptoměnový mapě nenacházel. Samozřejmě, že se i v rámci této země používá Bitcoin a jiné kryptoměny, zejména v oblasti El Zonte, která patří mezi oblíbené turistická místa, avšak určitě by nikdo nebmohl tvrdit, že tato země patří mezi kryptoměnové velmoci. Až do teď.
Přístup salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho ke kryptoměnám je totiž na tolik vstřicný, že se ze Salvadoru může již brzy stát kryptoměnový hub. Během konference totiž Bukele zveřejnil svůj plán na podání návrhu do parlamentu, který by měl z Bitcoinu udělat oficiální platidlo v této zemi. Vedle americkém dolaru by se tak Bitcoin stal druhým (avšak stejně hodnotným) oficiálním platidlem.
Tento návrh byl dnes naprostou většinou (62 z 84 hlasů) parlamentu přijat a ode dneška je Salvador první zemí, která uznala Bitcoin za své zákonné platidlo.
Pokud si chcete přečíst oficiální návrh tohoto Bitcoin zákona, který je mimochodem krátký a velmi jednoduše napsaný, najdete ho prostřednictvím tohoto linku přímo na Twitteru prezidenta Bukeleho.
Zákonným platidlem show nekončí
Zajímavé také je, že prezident Salvadoru Nayib Bukele si toho pro své občany a pro celou komunitu připravil mnohem více.
Kromě toho, že přijatý zákon funguje jako pěkná “reklama” této země, která se snaží přilákat podnikatele z celého světa, poukázal i na několik výhod spojených s kryptoměnami v rámci Salvadoru.
Jakmile se Bitcoin stal oficiální měnou, znamená to, že se z jeho nákupu a prodeje v Salvadoru neplatí žádná daň, což určitě velmi rádi přivítají zejména obchodníci a investoři.
Kromě toho Nayib Bukele slíbil bezprostřední trvalé bydliště pro všechny kryptoměnové podnikatele a Salvadorské občanství pro každého, kdo v zemi proinvestuje alespoň 3 bitcoiny.
I těmito kroky se snaží tento mladý 39letý progresivní prezident přilákat nové projekty či podnikatele do své země. Jako i sám uvedl, schválení Bitcoinu jako legálního platidla nejenže pomůže s tvorbou nových pracovních pozic, ale také může pomoci s nárůstem HDP či s ochranou majetku obyvatel Salvadoru.
Právě ochrana majetku Salvadorců měla být jedním z důvodů, proč se Bukele rozhodl pro přípravu (a následně podání) tohoto návrhu. Sám totiž vnímá akce centrálních bank po celém světě jako alarmující.
Reakce na sebe nenechala dlouho čekat
Reakce předních kryptoměnových představitelů na sebe nenechala dlouho čekat. K dané situaci se vyjádřil například Changpeng Zhao, zakladatel burzy Binance či Justin Sun, zakladatel kryptoměny Tron. Ten mimo jiné uvedl, že i díky tomuto kroku plánuje v Salvadoru otevřít pobočku pro své byznysy.
Velmi podstatná se ale zdá být i reakce jiných států. Reagovala už například Paraguayská republika, a to prostřednictvím člena parlamentu Carlitos Rejala. Ten se vyjádřil, že i jeho země je připravena na legalizování Bitcoinu. Oznámil to však pouze neoficiálně, prostřednictvím svého Twitteru, který zdobí než profilová fotka s laser eyes, které jsou v kryptoměnovém světě vnímané jako víra v to, že Bitcoin dosáhne cenové úrovně 100 000 dolarů.
“Jak jsem řekl už jistý čas dozadu, naše země potřebuje kráčet ruku v ruce s novou generací. Naše chvíle nastala právě teď. Tento týden začínáme s velmi podstatným projektem, který změní pohled světa na Paraguay,” zmiňuje Rejala ve svém tweetu, který zakončil slovy “to the moon” a hashtagy #btc a #paypal.
Paraguay by se tak mohla stát další zemí, která se přidá k Salvadoru a začne podnikat legální kroky k tomu, aby se jí podařilo zařadit Bitcoin mezi oficiálně přijímaná platidla v rámci země.
Mimo jiné se aktuálně již povídá, že na podobný krok se připravuje i Panama, avšak při této zemi jde zatím pouze o nepodložené klepy. Jde totiž opět pouze o oznámení, které bylo zveřejněno prostřednictvím Twitteru, přičemž se o něj postaral panamský politik Gabriel Silva. Ten se vyjádřil, že plánuje předložit velmi podobný návrh na uzákonění Bitcoinu do parlamentu i v této krajině. Mimo jiné řekl, že pokud se chce Panama stát podnikatelským hubem, tak musí podporovat kryptoměny.
Zajímavé přitom ještě je, že Francisco Sanchez, argentinský politik, či dva další politici z Brazílie, si na Twitteru také změnili své profilové fotky a přidali si do nich laser eyes. Zdá se tak, že Nayib Bukele se svým zákonem způsobil vlnu reakcí po celé Latinské a Jižní Americe. Průběh všech těchto návrhů či vyjádření budeme určitě sledovat a v případě, že přijde ať už ke jejich schválení, nebo minimálně předložení do parlamentu kteréhokoli z těchto států, vás o nich budeme informovat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.