Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Rolls-Royce na dně a jeho akcie stojí jen "pár drobných" – Jedná se o investiční příležitost?

Rolls-Royce na dně a jeho akcie stojí jen "pár drobných" - Jedná se o investiční příležitost?

Rolls-Royce na dně a jeho akcie stojí jen
Zdroj: depositphotos.com

Tato ikona britského automobilismu se již řadu let potýká s poklesem svých akcií, který do dnešních dní zaznamenal již 92 %. Dříve ikonickou značkou, jejíž produkty lahodily oku, zvuk jejich motorů, lahodil uchu a na jejich vozy, překypující luxusem, se stály fronty, zůstává dnes pouze smutný pohled.

V tomto článku si rozebereme ekonomickou stránku společnosti Rolls-Royce do posledního šroubku a pokusíme se vyhodnotit, zda se jedná o úpadek, nebo zda se investorům právě naskýtá kvalitní možnost k investování. Pojďme tedy na to!

Akciový graf společnosti Rolls-Royce
CZK
USD
EUR
GBX
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Investování do britských akcií má v dnešní době příchuť exotiky. Díky Brexitu, který legislativně oddělil Velkou Británii od Evropské unie, vykázalo mnoho tamních společností problémy s dodavatelskými řetězci, což vedlo ke zdražení vývozních produktů, což způsobilo nižší celosvětovou poptávku po britských produktech. Součástí tohoto kolotoče je i společnost Rolls-Royce. Další faktory, které měly vliv na pokles akcií Rolls-Royce, byly světová pandemická krize a dlouhodobě zvýšené ceny komodit, jako jsou zlato a stříbro, které společnost hojně využívala pro zdobení interiérů svých vozů.

Při ekonomické analýze této společnosti začneme pozitivními ukazateli. Rolls-Royce vykázal tržby 15,17 miliard USD, přičemž se jednalo o meziroční pokles o pouhou jednu miliardu USD. Výhled společnosti na rok 2022 je tedy o něco pozitivnější a očekávají se tržby okolo 16,3 miliardy USD. Tato kulminace ročních tržeb společnosti, která osciluje okolo 16 miliard USD se projevuje i na cenovém grafu, kdy si společnost drží již rok hodnotu okolo 120 GBX.

Nyní ty špatné ukazatele. Meziroční nárůst tržeb byl – 5,13 %, společnost nevyplácí dividendy a hrůzostrašně vypadá zadlužení společnosti, které s hodnotou 10,66 miliardy USD přesahuje i tržní kapitalizaci Rolls-Royce, která činí 9,64 miliardy USD. Pohled analytiků na tuto značku je rovněž rozpačitý, přičemž někteří hlásí jasný nákup, jiní raději doporučují se těchto akcií zbavit.

Predikce analytiků pro akcie společnosti Rolls-Royce
Predikce analytiků pro akcie společnosti Rolls-Royce
Zdroj: seekingalpha.com

Technická analýza

Akcie této společnosti se obchodují v postranním trendu, který již dokázal vytvořit jak jasné maximum, tak jasné minimum.

Překročení těchto cenových hodnot bude hrát velmi důležitou roly pro budoucí trendové směrování tohoto finančního instrumentu.

Měsíční akciový graf společnosti Rolls-Royce
Měsíční akciový graf společnosti Rolls-Royce
Zdroj: tradingview.com

Akcie Rolls-Royce reagovaly výprodejem na rezistentní zónu na ceně 150 GBX. V současné době se nacházejí na spodních hodnotách konsolidace, ve směru dlouhodobého klesajícího trendu. Očekávat růst za současného stavu není úplně optimální nastavení. Žádná technická formace, která by značila obrat trendu, se totiž na grafu nevyskytuje, ba naopak, prodejní tlak z oblasti rezistence značí spíše pokles. První nákupní příležitost se tedy nachází spíše v oblastech historického minima, na cenách okolo 40 GBX.

Závěr

Hlavním problémem společnosti Rolls-Royce je chybějící fundament. Společnost v posledních letech v podstatě nepřišla s žádnou novinkou, inovací, revoluční technologií nebo designem, který byl dal obnovit dřívější slávu této značky. I z tohoto důvodu je potřeba brát nákup akcií této společnosti obezřetně a také stále počítat se stavem současné geopolitické situace, která vývozu luxusních automobilů do celého světa příliš nenahrává.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Jan Pliva

Automobilka Rolls-Royce není samostatně obchodovaná, je ze 100% vlastněná BMW. Rolls-Royce Holdings vykazuje jiné, než uvedené výsledky, akciový graf a sama hodnota akcie neodpovídá. A nakonec ani analýza, vzhledem k tomu, jak progresivní firma je v oblasti jaderné energie či jaké získala za poslední měsíce zakázky. O jaké společnosti je tu tedy vlastně řeč?

Martin Klass Ph.D., MBA
Odpověď na Jan Pliva

Dobrý den,
moc děkuji za váš dotaz.
Ekonomické výsledky, které jsou v článku uvedeny, se týkají společnosti Rolls-Royce Holdings plc (ticker: RYCEY). Cenový graf odpovídá společnosti: Rolls-Royce Holdings PLC ORD SHS 20P, která je kotovaná na Londýnské burze LSE. Co se týče získaných finančních dotací od britské vlády, tak čerpání oněch 210 milionů liber na výrobu malých jaderných reaktorů je sice pravda, ovšem celý projekt je teprve na začátku, kdy jsou pouze vypsána výběrová řízení pro umístění továren. Tato informace je jistě pro investory zajímavá, ovšem pokud se „nezačne kopat“, tak se stále jedná pouze o projekt, který nemusí být ve finále ani realizován (což by značilo akcie down).

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo