Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Regulační orgány v USA si přišlapují na Celsius Network kvůli vysokým ročním zhodnocením

Regulační orgány v USA si přišlapují na Celsius Network kvůli vysokým ročním zhodnocením

Regulační orgány v USA si přišlapují na Celsius Network kvůli vysokým ročním zhodnocením
Zdroj: Twitter

Americké státní regulační orgány se poslední rok zaměřovaly na kryptoměnové zápůjčné platformy, které získané kryptoměny od svých zákazníků půjčují dál za účelem jejich úročení. Celsius souhlasil, že přestane vyplácet odměny neakreditovaným (finančně dobře situovaným) americkým investorům za jakékoliv nové vklady, počínaje 15. dubnem.

Akreditovaní investoři budou mít dále nárok na "odměny", stejně jako aktiva těch neakreditovaných, která jsou již ve správě Celsia.

"Vzhledem k posledním regulačním změnám jsme nuceni zavést úpravy v produktu Earn, jež ovlivní naše uživatele ve Spojených státech," sdělil Alex Mashinsky, zakladatel a ředitel Celsius Network.

Podle informací platformy má společnost k 1. dubnu ve správě aktiva ve výši 23 miliard dolarů a od roku 2018 vyplatila více než 912 milionů dolarů na výnosech a odměnách.

Jak funguje Earn na Celsiu?

Změna naruší Celsiu obchodní model, který funguje následovně: Zákazník si uloží svá krypto aktiva u společnosti a vznikne mu nárok na úročení vkladů, tj. odměny ve formě coinů a tokenů, zákazník si může zvolit, zda-li jeho vložená kryptoměna bude úročena ve stejné kryptoměně, nebo jestli bude úročena za mince CEL (za tyto mince zákazník získá o chlup lepší úročící sazbu), společnost pak tyto kryptoměny nabídne k půjčce za vyšší úrokovou sazbu.

Aktuálně společnost nabízí úročení několika kryptoměn, z těch největších se jedná dále o ETH (5,9 % p. a.), DOT (9,02 % p. a.), ADA (4,06 % p. a.) a SOL (5,5 % p. a.), dále je zde možné i úročení stablecoinů, u nichž se současný roční výnos pohybuje okolo 7,83 %.

Porovnání s tradičním bankovním sektorem

Pro porovnání, u spořících účtů v současném bankovním sektoru ČR se procenta ročně vyšplhají maximálně na 4 % p. a. Banky vždy nabídnou značně nižší úrok, než je současná inflace, která je nyní, podle vyjádření ČNB z února, na 11,1 %.

Pro pochopení si představte spořící účet s úrokem 4 % p. a., což znamená, že za rok z vložených 100 000 Kč získáte 4 000 Kč navíc. Inflace vám tuto "nákupní sílu" však sníží o 11 100 Kč. Inflace je u každé národní měny rozdílná, nicméně i každá kryptoměna je jinak inflační dle své tokenomiky. V kryptoměnovém sektoru můžeme nalézt různé produkty nabízející vyšší roční zhodnocení, musíme ovšem brát v potaz i jejich cenovou volatilitu.

Potíže Celsia s regulátory

Několik státních regulátorů cenných papírů v USA obvinilo Celsius a jeho konkurenta BlockFi z nabízení neregistrovaných cenných papírů. Americká komise pro cenné papíry (SEC) a další regulační orgány považují účty s vysokým úrokem za cenné papíry, stejně jako nezajištěné dluhopisy, to vyplývá z toho, že dlužníci splácejí půjčku bez zajištění. Pokud by dlužník nesplnil své závazky, mohlo by se to dotknout spotřebitelů.

Společnost BlockFi se již v vypořádala s regulátory ohledně svých vysoce úročených účtů. V únoru se totiž vyrovnala se SEC a 32 státy USA za 100 milionů dolarů za to, že nezaregistrovala své zájmové účty. Přestože nepřiznala ani nepopřela obvinění SEC, společnost pozastavila účty pro uživatele v USA a uvedla, že plánuje vytvořit v budoucnu produkt, který bude registrovaný SECem a umožní svým klientům svá krypto aktiva pravidelně zhodnocovat.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,3%
Cena
$20 485
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-3,6%
Cena
$1 161
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,32%
Cena
$233,9

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo