Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Ray Dalio bije na poplach: Čeká kolaps trhů, jaký zažijete jen jednou za život!

Trumpova cla vyvolala globální šok – trhy padaly, spojenci ustupují a svět přehodnocuje důvěru v USA. Jedna věc je jistá: pravidla hry se mění. Jaký to bude mít dopad na trhy a vaše investice?

Ray Dalio bije na poplach: Čeká kolaps trhů, jaký zažijete jen jednou za život!

Nejnebezpečnější fráze ve financích? “Tentokrát je to jiné.” anebo pravý opak “Nic se vlastně neděje.” Minulý týden však mohlo platit obojí – díky Trumpovým clům.

Málem jsme vstoupili do éry, která se zdála být velmi odlišná a zároveň až příliš povědomá.

Před necelými dvěma týdny stál prezident Trump v Růžové zahradě Bílého domu a oznámil nejagresivnější cla, jaká kdy USA zavedly na řadu klíčových obchodních partnerů, včetně mnoha spojenců.

Trvalo šest dní, než přelétaví podnikatelé přesvědčili prezidenta, aby svou protekcionistickou politiku – která podnítila masivní pokles amerických akcií, prudký růst výnosů státních dluhopisů a hněv globálních partnerů – zmírnil.

Vývoj hodnoty nejvýznamnějších amerických indexů za poslední měsíc

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Je škoda už napravena?

Trump Američanům předhazoval soběstačnější, industrializovanou Ameriku – takovou, která nepotřebuje využívat svého nadměrného bohatství k nákupu cenově dostupného zboží z jiných zemí. A zbytek světa slyšel: večírek skončil.

Vzhledem k tomu, že nejistota v globálním obchodu je nyní na historickém maximu, analytici a odborníci se stále více obávají, že Trumpovo šestidenní fiasko trvale poškodilo desetiletí americké výjimečnosti a dolarové dominance.

Na tuto nejistotu se naladil miliardář Ray Dalio, který varuje, že dochází ke zhroucení, které nastává jednou za život. Jedno je jasné – svět nyní vidí, že Amerika ustupuje ze své pozice na vrcholu globálního řádu.

  • Nová politika radikálně změnila globální vnímání USA a průzkumy veřejného mínění ukazují, že pověst země “spadla z útesu”.
  • To nutí někdejší spojence, aby přehodnotili svou závislost na USA – v oblasti obrany, obchodu a majetku – což by mohlo podnítit globální přeskupení bohatství.

Dojde k ukončení “paktu EU s USA”?

Tváří v tvář několika málo jiným možnostem se zdá, že se Evropa sbližuje s obchodními partnery v Asii, přičemž španělský premiér minulý týden podnikl ekonomické návštěvy – a čínský prezident Si by měl v létě hostit vedoucí představitele EU.

A jelikož se další země, včetně někdejších spojenců, rozhodují pro vzájemnou spolupráci a vylučují USA, je pravděpodobnost, že se americký protekcionistický ústup stane existenčním problémem pro jeho místo na vrcholu globálního řádu, stále reálnější.

  • Tvůrce politiky ECB a guvernér španělské centrální banky José Luis Escrivá varuje, že by americký dolar mohl ztratit svůj status rezervní měny a útočiště – což je výsledek nové politiky a také rostoucích obav o nezávislost Fedu.
  • Tyto obavy zvažují instituce i země, které v rámci krize důvěry vyprodávají americké státní dluhopisy a obracejí se k různým “bezpečným přístavům”, jako jsou německé dluhopisy, švýcarský frank a japonský jen.

Kdo se objeví na vrcholu globálního řádu?

V tuto chvíli to nakonec stále záleží na USA, nejbohatší a nejmocnější zemi světa. Pokud však budou straničtí politici i nadále kašlat na autoritu a stabilitu Ameriky na globální scéně, mohla by v novém světovém řádu skončit na druhé koleji.

Pravděpodobným nástupcem by bylo euro, měna EU, která je větší a méně bohatá než USA.

Nelze však vyloučit, že ve Střední a Jižní Americe vznikne obchodní blok ve stylu EU, což by situaci pro USA ještě více zkomplikovalo.

V nejhorším případě by se mohly naplnit obavy kulturních konzervativců, pokud by země BRICS+ využily amerického ústupu a zavedly vlastní měnu založenou na komoditáchmožnost, která byla ještě před rokem považována za relativně nemožnou.

Pouze čas ukáže, jak se USA rozhodnou – a co to bude znamenat nejen pro jejich 341 milionů občanů, ale i pro více než 8,1 miliardy občanů světa.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat