Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proof-of-Ink. Zakladatel Polkadotu představil nástupce občanských průkazů

Společnost Parity Technologies představila světu unikátní koncept, který je dle jejích slov zásadním chybějícím elementem pro masovou adopci Webu3.

Proof-of-Ink. Zakladatel Polkadotu představil nástupce občanských průkazů
Zdroj: deepqr.com

Nové řešení dostalo název “Proof-of-Ink”. Jedná se o unikátní, algoritmicky generované tetování, které je schopno potvrdit digitální identitu (ID) uživatele, a to při maximální ochraně soukromí a osobních údajů.

Dle Gavina Wooda, spoluzakladatele Etherea (ETH) a “otce” Polkadotu (DOT), který koncept představil na Web3 Summitu v Berlíně, bude služba spuštěna do provozu v posledním čtvrtletí tohoto roku.

Co o Proof-of-Ink zatím víme?

Každý, kdo bude mít o tetování potvrzující digitální identitu zájem, bude muset zaplatit malý poplatek v mincích DOT nebo formou speciální poukázky, které budou vypuštěny mezi komunitu ještě před spuštěním Proof-of-Ink aplikace.

Poplatek bude sloužit jako ochrana před Sybil útoky, tedy před spamovými požadavky. Po zaplacení poplatku uživatel natočí video, jak si svoji digitální identitu nechal vytetovat a po jeho nahrání do aplikace obdrží ID v digitální formě.

Wood a další doufají, že jejich projekt přispěje k vytvoření decentralizovanějšího internetu v jehož středu bude uživatel, nikoli velké technologické korporace.

Decentralizace internetu by také měla zabránit cenzuře jako např. neochotě bank jednat s kryptoměnovými poskytovateli nebo blokaci plateb ze strany Mastercard a VISA. V souvislosti s tím Wood zmínil např. odstavení financí platformy WikiLeaks.

Digitální ID jsou velmi žádaná

O prosazení se ve světě digitálních ID se pokouší i projekt Worldcoin (WLD) zakladatele OpenAI, Sama Altmana.

Ověření identity zde probíhá pomocí speciálního zařízení Orb, které zájemci naskenuje oční duhovku a na základě skenu mu vystaví digitální ID. Klient navíc jako motivaci dostane několik USD v tokenech WLD.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat