Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Proč je společnost Realty Income sen dividendových investorů?

Proč je společnost Realty Income sen dividendových investorů?

Proč je společnost Realty Income sen dividendových investorů?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři vstupují na akciový trh z mnoha různých důvodů. Někteří chtějí ochránit peníze před vysokou inflací, jiní se věnují aktivnímu obchodování, další hledají slibně se rozvíjející start–upy, u kterých očekávají raketový růst ceny akcií. Velká část investorů se snaží budovat pasivní příjem. Za tímto účelem vyhledává společnosti, které vyplácejí svým investorům dividendu.

Takových společností je celá řada. Některé společnosti dokonce vyplácejí dividendu dlouhou řadu let a mohou se pyšnit titulem dividendový král nebo dividendový aristokrat. Mezi těmito společnostmi mají zvláštní pozici tzv. REIT (Real Estate Investment Trust). Tyto realitní investiční fondy mají ve Spojených státech možnost se legálně vyhnout většině korporátních daní, pokud vyplatí většinu svých příjmů jako dividendu.

Této výhody společnosti rádi využívají a často působí na investory jako magnet.

Není se čemu divit, protože působí v atraktivním prostředí realitního trhu, který v posledních letech dramaticky roste po celém světě.

Navíc mají dost často velmi jednoduchý obchodní model, kterému většina investorů rozumí. Právě takovou možností jsou i akcie Realty Income, které nerozhodila ani pandemie coronaviru a stále se jim velmi dobře daří. Proč je Realty Income, tak výjimečná?

Vývoj ceny akcií Realty Income v posledních 10 letech
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Stabilní obchodní model

Společnost Realty Income vlastní 6 761 nemovitostí ve Spojených státech amerických a Velké Británii. Společnost buduje prostory pro konkrétního nájemce, ty následně pronajímá pod podmínkou, že většinu nákladů nese nájemce včetně pojištění, údržby, daní, apod.

Samozřejmě nabízí i klasickou formu pronájmu, kterou můžete znát z pronajímání bytů. Pronajímatel podepíše smlouvu s nájemníkem, který platí nájem a o vše ostatní se stará pronajímatel. Tento model společnost uplatňuje zejména u obchodních center nebo maloobchodních prodejen. Výhodou je, že tyto smlouvy mají ve většině případů dlouhou dobu trvání a Realty Income má možnost je na roční bázi upravovat (například výši nájemného). To jí umožňuje pružně reagovat na změnu tržních podmínek, aniž by musela složitě zasahovat do nájemního vztahu.

Nájemníci z defenzivního odvětví průmyslu

Společnost Realty Income hledá nájemníky ve vysoce defenzivních odvětvích.

Jedná se o taková průmyslová odvětví, která jsou méně citlivá na ekonomický cyklus.

Typickým zástupcem jejich nájemníků může být obchod s potravinami, večerka nebo drogerie. V loňském roce byly největšími nájemci společnosti Walgreen's, 7-Eleven, Dollar General, FedEx a Dollar Tree.

Díky tomu dokázala společnost Realty Income obstát i během pandemie. Většina jejich zákazníků byla označena za podniky poskytující nezbytné zboží a služby a mohla zůstat otevřená. Přestože měla společnost nájemníky i v oblasti zábavního průmyslu, fitness center nebo péče o malé děti, ztrátu příjmu z těchto pronájmů ustála bez vlivu na dividendu.

Dlouhá historie společnosti

Další velkou výhodou společnosti Realty Income je její dlouhá historie.

Úspěchu dosahuje už více než 50 let. Za dobu své existence zažila mnoho ekonomických otřesů i delších krizí a může proto čerpat z předchozích zkušeností.

Společnost je opravdu stabilní, neboť se může pyšnit titulem dividendový aristokrat. Dividendu vyplácí spolehlivě a pravidelně. Navíc za posledních 26 let dividendu nepřetržitě navyšovala. Aktuálně její akcie přinášejí investorům 3,93% výnos. Vývoj dividendy a dividendového výnosu si můžete prohlédnout zde.

vyvoj-dividendy-ceny-akcie-a-dividendoveho-vynosu-realty-income-v-poslednich-20-dvaceti-letech
Vývoj dividendy, ceny akcie a dividendového výnosu akcií Realty Income v posledních 20 letech
Zdroj: macrotrends.net

Ani tato společnost však není pro každého. Pokud hledáte rychle se rozvíjející společnost, která vám přinese rychlý a strmý nárůst, nebudete z této společnosti pravděpodobně vůbec nadšeni. Naopak, pokud hledáte stabilní dividendový příjem a postupný růst, který má velkou šanci odolat i těžkým ekonomickým dobám, společnost Realty Income rozhodně stojí za zvážení. Pamatujte však, že ani investice do stabilní společnosti není zcela bez rizika a toto riziko je potřeba posoudit před tím, než se do investování pustíte. A jako vždy, minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích!

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo