Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč je společnost Realty Income sen dividendových investorů?

Publikováno
Proč je společnost Realty Income sen dividendových investorů?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři vstupují na akciový trh z mnoha různých důvodů. Někteří chtějí ochránit peníze před vysokou inflací, jiní se věnují aktivnímu obchodování, další hledají slibně se rozvíjející start–upy, u kterých očekávají raketový růst ceny akcií. Velká část investorů se snaží budovat pasivní příjem. Za tímto účelem vyhledává společnosti, které vyplácejí svým investorům dividendu.

Takových společností je celá řada. Některé společnosti dokonce vyplácejí dividendu dlouhou řadu let a mohou se pyšnit titulem dividendový král nebo dividendový aristokrat. Mezi těmito společnostmi mají zvláštní pozici tzv. REIT (Real Estate Investment Trust). Tyto realitní investiční fondy mají ve Spojených státech možnost se legálně vyhnout většině korporátních daní, pokud vyplatí většinu svých příjmů jako dividendu.

Této výhody společnosti rádi využívají a často působí na investory jako magnet.

Není se čemu divit, protože působí v atraktivním prostředí realitního trhu, který v posledních letech dramaticky roste po celém světě.

Navíc mají dost často velmi jednoduchý obchodní model, kterému většina investorů rozumí. Právě takovou možností jsou i akcie Realty Income, které nerozhodila ani pandemie coronaviru a stále se jim velmi dobře daří. Proč je Realty Income, tak výjimečná?

Načítání
Načítání
Kupte si akcie O Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Stabilní obchodní model

Společnost Realty Income vlastní 6 761 nemovitostí ve Spojených státech amerických a Velké Británii. Společnost buduje prostory pro konkrétního nájemce, ty následně pronajímá pod podmínkou, že většinu nákladů nese nájemce včetně pojištění, údržby, daní, apod.

Samozřejmě nabízí i klasickou formu pronájmu, kterou můžete znát z pronajímání bytů. Pronajímatel podepíše smlouvu s nájemníkem, který platí nájem a o vše ostatní se stará pronajímatel. Tento model společnost uplatňuje zejména u obchodních center nebo maloobchodních prodejen. Výhodou je, že tyto smlouvy mají ve většině případů dlouhou dobu trvání a Realty Income má možnost je na roční bázi upravovat (například výši nájemného). To jí umožňuje pružně reagovat na změnu tržních podmínek, aniž by musela složitě zasahovat do nájemního vztahu.

Nájemníci z defenzivního odvětví průmyslu

Společnost Realty Income hledá nájemníky ve vysoce defenzivních odvětvích.

Jedná se o taková průmyslová odvětví, která jsou méně citlivá na ekonomický cyklus.

Typickým zástupcem jejich nájemníků může být obchod s potravinami, večerka nebo drogerie. V loňském roce byly největšími nájemci společnosti Walgreen’s, 7-Eleven, Dollar General, FedEx a Dollar Tree.

Díky tomu dokázala společnost Realty Income obstát i během pandemie. Většina jejich zákazníků byla označena za podniky poskytující nezbytné zboží a služby a mohla zůstat otevřená. Přestože měla společnost nájemníky i v oblasti zábavního průmyslu, fitness center nebo péče o malé děti, ztrátu příjmu z těchto pronájmů ustála bez vlivu na dividendu.

Dlouhá historie společnosti

Další velkou výhodou společnosti Realty Income je její dlouhá historie.

Úspěchu dosahuje už více než 50 let. Za dobu své existence zažila mnoho ekonomických otřesů i delších krizí a může proto čerpat z předchozích zkušeností.

Společnost je opravdu stabilní, neboť se může pyšnit titulem dividendový aristokrat. Dividendu vyplácí spolehlivě a pravidelně. Navíc za posledních 26 let dividendu nepřetržitě navyšovala. Aktuálně její akcie přinášejí investorům 3,93% výnos. Vývoj dividendy a dividendového výnosu si můžete prohlédnout zde.

Poznámka

Dividendy vyplácí měsíčně, což má pozitivní dopad na peněžní tok svých investorů. Více o pasivním příjmu, jak jej budovat a kolik kapitálu na něj potřebujete, se dočtete pod tímto odkazem.

Zdroj: macrotrends.net
vyvoj-dividendy-ceny-akcie-a-dividendoveho-vynosu-realty-income-v-poslednich-20-dvaceti-letech
Vývoj dividendy, ceny akcie a dividendového výnosu akcií Realty Income v posledních 20 letech

Ani tato společnost však není pro každého. Pokud hledáte rychle se rozvíjející společnost, která vám přinese rychlý a strmý nárůst, nebudete z této společnosti pravděpodobně vůbec nadšeni. Naopak, pokud hledáte stabilní dividendový příjem a postupný růst, který má velkou šanci odolat i těžkým ekonomickým dobám, společnost Realty Income rozhodně stojí za zvážení. Pamatujte však, že ani investice do stabilní společnosti není zcela bez rizika a toto riziko je potřeba posoudit před tím, než se do investování pustíte. A jako vždy, minulé výnosy nejsou zárukou těch budoucích!

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Ahoj, jmenuji se Michaela Benkovičová a pro Finex pracuji jako externí redaktorka. Připravuji pro Vás články z investičního i podnikatelského světa.

Zájem o finance se ve mě zrodil zřejmě v okamžiku, kdy jsem dostala své první “spořící prasátko” (takže dááááávno). Od té doby jsem tak nějak tušila, že toto “prasátko” nemůže být jediná cesta k finanční nezávislosti.

Vysoká škola ekonomická byla jasnou volbu a nastupovala jsem tam s velikým očekáváním. Po 5ti letech jsem školu úspěšně dokončila a přesto, že jsem získala spoustu znalostí, mi nikdo nebyl schopen odpovědět na otázku “kde a do čeho investujete vy a jak to mám udělat já?”.

Tak jsem se vzdělávala dál a už teď vím, že tato cesta nikdy neskončí. Mojí obrovskou vášní jsou nemovitosti, ale investuji i do akcií a kryptoměn. Jsem velkou zastánkyní finanční gramotnosti a práce na dálku.

Mým cílem je dosáhnout finanční a časové svobody a pomoci ostatním lidem zorientovat se ve financích, případně je inspirovat k tomu, aby se o své finance starali lépe. Mimo práce pro Finex, se starám o finance českého start-upu a několika SVJ.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.