Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč Češi platí za bydlení nejvíc v Evropě? Podívejte se na alarmující data!

Proč je vlastní bydlení v České republice vzdáleným snem? Nejméně dostupné bydlení v celé Evropě je důsledkem drahých nemovitostí i hypoték a také nízkých platů.

Proč Češi platí za bydlení nejvíc v Evropě? Podívejte se na alarmující data!
Zdroj: depositphotos.com

Podle nejnovějšího Deloitte Property Indexu 2024, který sleduje dostupnost bydlení v osmnácti evropských zemích a Izraeli, se Česká republika umístila znovu na posledním místě. Po loňském “zlepšení” jsme se vrátili na samé dno žebříčku.

Kolik let Evropané vydělávají na vlastní bydlení?

Průměrný Čech potřebuje 13,3 ročních hrubých mezd k pořízení nového bytu o průměrné velikosti 70 metrů čtverečních. Podle tohoto měřítka je dostupnost vlastního bydlení v Česku nejhorší v celé Evropě.

Slovensko, které loni skončilo na posledním místě, nás letos vystřídalo na předposlední příčce. Tam je potřeba 12,7 ročních hrubých mezd na pořízení bytu.

Na opačném konci spektra je Dánsko, kde stačí pouze 4,7 ročních hrubých mezd na pořízení bytu, což je nejnižší hodnota v Evropě.

V žebříčku evropských metropolí je Praha hned po Amsterdamu druhým nejdražším městem. Kupující v Amsterdamu potřebují ekvivalent 15,1 hrubých ročních mezd, zatímco v Praze je to 13,5.

Přestože se situace v Praze mírně zlepšila oproti loňsku, kdy bylo potřeba 14,3 ročních mezd, stále zůstává jedním z nejméně dostupných měst v Evropě.

Naopak nejdostupnější metropole Evropy jsou Oslo a Řím, kde stačí 8 ročních mezd na pořízení vlastního bytu. Za nimi se umístily Záhřeb, Kodaň a Varšava.

Proč je ČR zase poslední?

Podle vedoucího partnera v oddělení finančního poradenství Deloitte, Miroslava Linharta, by vyšší dostupnosti bydlení v Česku pomohlo zlepšit opatření.

“Mezi nejdůležitější faktory, jenž mohou zlepšit nízkou dostupnost bydlení, patří výstavba nemovitostí, zjednodušení stavebních předpisů a povolení, dostupnost hypoték, zlepšení infrastruktury a také podpora developerských projektů zaměřených na dostupné bydlení,” říká.

Co se týče intenzity nové výstavby, není na tom ale Česko tak zle. Umístilo se uprostřed žebříčku. Nejvíce se staví v Irsku, kde loni vzniklo 6,19 nového bytu na tisíc obyvatel. V Česku je to 3,52, což stačí na desáté místo z dvaceti sledovaných zemí.

Máme páté nejdražší hypotéky v Evropě.

Podle analytiků způsobuje prachbídné umístění České republiky v žebříčku kombinace vysokých cen nemovitostí s nízkými příjmy obyvatel a špatně dostupným financováním spíš než překážky výstavby.

Nájemní bydlení bude muset stačit

Dostupnost nájemního bydlení je v Česku o něco lepší. Praha se v žebříčku nájmů umístila na 24. místě z necelých 60 sledovaných měst.

Průměrný měsíční nájem v Praze je 15,9 eura za metr čtvereční, což je výrazně méně než v Londýně, kde nájem stojí 33,8 eura za metr čtvereční.

Podle odborníků cena bytů v Česku nadále poroste rychleji než nájmy. Jakub Vysocký, prezident Asociace nájemního bydlení, uvádí: “Cena bytů půjde nahoru rozhodně rychleji než nájmy. V tuto chvíli se zdá, že faktory ovlivňující růst nájmů jsou už za námi nebo zmizely. Nečekáme nic dramatického.”

Zdroj: sreality.cz
Růst ceny bytů inzerovaných na Sreality.cz
Růst ceny bytů inzerovaných na Sreality.cz po okresech

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.