Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Proč bude současná recese v mnoha ohledech jiná než Velká recese z roku 2008?

Proč bude současná recese v mnoha ohledech jiná než Velká recese z roku 2008?
Zdroj: depositphotos.com

Podle posledních údajů začíná být zřejmé, že celý svět už míří do další recese. Sklady mnoha amerických firem jsou plné zboží, americká centrální banka utahuje měnovou politiku, na vysokou inflaci reagují centrální bankéři zvyšujícími úrokovými sazbami atd. To je pouze malý výčet toho, co zřejmě spustí budoucí recesi.

Určitě si mnoho lidí pamatuje ekonomickou krizi z roku 2008… A v tomto článku se podíváme na odlišnosti možné budoucí recese od té z roku 2008. Řada z rozdílů bude docela velká.

Srovnání s finanční krizí, kterou před čtrnácti lety odšpuntoval pád banky Lehman Brothers, je však ošidné. Řada věcí je teď jinak. Pojďme se podívat na tyto odlišnosti.

Nemovitosti

Pro ceny nemovitostí znamenala poslední finanční krize velkou ránu, hlavně v USA, kde ji celou pomohly odstartovat potíže na hypotečním trhu. Ceny v Americe se začaly propadat dokonce už v roce 2006. Současná situace má ale do tohoto stavu daleko, jelikož zejména ceny nemovitostí šroubují inflaci v USA vzhůru. Můžeme říci, že rostoucí ceny nemovitostí jsou hlavním motorem růstu celkové inflace v USA.

Také v Česku přibývá předpovědí o ochladnutí trhu s nemovitostmi, ve skutečnosti se však zatím spíš jen zastavil růst, případné poklesy jsou maximálně v řádu jednotek procent.

Dluhopisy

Země na periferii eurozóny, jako je třeba Itálie, platí za emise dluhopisů stále více než třeba Německo. Zásluhou Evropské centrální banky je však rozdíl menší než v roce 2012, upozorňuje agentura Bloomberg, ačkoli se tak děje jen za cenu značného úsilí a nákladů ze strany Evropské centrální banky.

I přes to je důležité poznamenat, že ECB váhá zvyšovat úrokové sazby kvůli zadluženým státům jižní Evropy, zejména Itálii.

Poznámka

Itálie je 3. největší ekonomikou v Evropské unii, a proto v případě růstu sazeb by podstoupila ECB vysoké riziko pro případ, že by Itálie nebyla zvýšené splátky schopna splácet. Italská ekonomika by nakonec svou velikostí strhla dolů celou Evropu.

Inflace

Tento bod je očividný. Inflace je všudypřítomná. A nejedná se jen o Spojené státy a Evropu. Zasahuje i místa jinak známá pomalým růstem cenové hladiny, jako je Japonsko a Švýcarsko. V USA dosahuje míra inflace aktuálně 9,1 %. Takto vysokou inflaci v USA trh nečekal. Očekávání bylo na hodnotě 8,8 %, a proto bude muset americká centrální banka o to víc zvýšit sazby na dalších zasedáních.

Česká republika nyní čelí rekordním 17 %. Jen pro připomenutí, i do roku 2008 vstupovala lehce přehřátá česká ekonomika s nezvykle vysokou inflací, která za první čtvrtletí dosáhla 7,4 %. To by se se dnes zdálo jako velmi příznivý výsledek a hlavně – do konce roku se růst cen vinou prudkého přibrzdění ekonomiky zmírnil na prosincových 3,6 %.

Německo a jižní křídlo eurozóny

Před deseti lety byla německá ekonomika na špici, zatímco okolní státy, hlavně ty z jižního křídla eurozóny, se potýkaly s finanční krizí. 

Tentokrát je vysokými cenami energií a hrozícím odpojením od plynu Německo zasaženo citelně. Vidět je to mimo jiné i na saldu německé obchodní bilance – před deseti lety bylo v mohutném přebytku, teď je negativní.

Závěr

Peněz centrální banky natiskly spoustu, ale chybí produkty zejména v oblasti energií. Energetická nezávislost nyní znamená novou finanční nezávislost. Před deseti lety čelil svět nedostatku peněz, zatímco nyní je situace opačná.

Líbil se vám tento článek?
20
4

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.