Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Příliš silný dolar ničí globální ekonomiku – Vývoj vybraných měnových párů od roku 1982

Příliš silný dolar ničí globální ekonomiku – Vývoj vybraných měnových párů od roku 1982
Zdroj: depositphotos.com

Již mnoho vody uteklo a mnoho peněz bylo zobchodováno od roku 1973, kdy prezident Nixon pasoval USA do role světové velmoci na základě Smithsoniánské dohody, která údajně o dva roky později zkolabovala, nicméně dominance amerického dolaru je ve světě globální ekonomiky patrná dodnes. V tomto článku se podíváme na cenový vývoj hlavních měnových párů od roku 1982 do současnosti, abychom si udělali představu o tom, odkud a kam trhy směřují, protože historie se přeci stále opakuje.

Zdroj: google.com/finance
Porovnání výkonnosti hlavních světových měn s americkým dolarem 1982 - 2022
Porovnání výkonnosti hlavních světových měn s americkým dolarem 1982 – 2022

Výše uvedený graf vyjadřuje sílu jednotlivých hlavních světových měn, vůči americkému dolaru. Již na první pohled z řady vystupuje japonský jen, který je v podstatě jediný, který dokázal v novodobé historii měnových trhů porazit americký dolar a to velmi výrazně. Ovšem od roku 2020 si dolar bere na měnovém páru USD/JPY svojí dominanci zpět a celý měnový pár se blíží k dlouhodobým cenovým úrovním.

Ostatní zbývající měny tedy EUR, AUD, GBP a CAD se za posledních 38 let obchodují ve slabém zisku nebo ztrátě vůči americkému dolaru.

Nejvýraznější snahu se zbavit závislosti na americkém dolaru vykazuje dolar australský, který si dokázal po roce 2010 téměř 5 let udržet silnou pozici. To ovšem nelze říci o britské libře, která je dlouhodobě slabá oproti americkému dolaru a od roku 2010 je rozdíl čím dál tím větší.

EUR/USD

Měnový pár EUR/USD se v současné době nachází na velmi silné supportní zóně, která je tvořena dlouhodobými Low z let 2015 – 2017. Případný pokles pod tato Low by znamenal otevřené dveře k silnějšímu dolaru, který euro za posledních 20 let nepamatuje. Pokud by nastal tento scénář, může trh klesat až na kurz 0,900, tedy pod hodnotu parity, kde se nachází téměř dvouletá konsolidace. Nejsilnější byl dolar vůči euru v roce 1985, ovšem tehdy se jednalo pouze o testovací projekt, který teprve směřoval ke spuštění Evropského měnového systému.

Euro jako samostatná měna bylo ustanoveno 1. ledna 2002, kdy proběhl přechod na jinou měnu hned ve 12 státech.

Zdroj: google.com/finance
Cenový graf měnového páru EUR/USD 1982 - 2022
Cenový graf měnového páru EUR/USD 1982 – 2022

GBP/USD

Směnný kurz tohoto měnového páru dlouhodobě vykazuje spíše oslabení vůči americkému dolaru. K tomuto faktu v nedávné době přispěl především Brexit, díky kterému se Velká Británie odtrhla (ekonomicky) od zbytku Evropy. Britská libra se obchoduje v klesajícím trendu, který započal testem vyšších cen z roku 2018. Pokles měnového páru GBP/USD je natolik strmý, že není vyloučený pád na cenová Low z roku 2020. V současné chvíli jsou maxima z roku 2008 na hony vzdálená a ani fundament opětovný návrat příliš nepodporuje.

Zdroj: google.com/finance
Cenový graf měnového páru GBP/USD 1982 - 2022
Cenový graf měnového páru GBP/USD 1982 – 2022

USD/CAD

Relativní výkonnost kanadského dolarů vůči dolaru americkém je od roku 2015 téměř nulová. Může za to především silná korelace mezi kanadským dolarem/ropou a ropou/americkým dolarem. I na tomto měnovém páru je jasně zřetelný trend posilování amerického dolaru, který trvá již skoro 10 let. Měnový pár USD/CAD se prozatím maximům z roku 2020 nepřiblížil. Spíše se jedná o obchodování v konsolidačním pásmu, které trvá od roku 2015 do současnosti.

Zdroj: google.com/finance
Cenový graf měnového páru USD/CAD 1982 - 2022
Cenový graf měnového páru USD/CAD 1982 – 2022

AUD/USD

Australský dolar je druhým měnovým párem, který dokáže vůči americkému dolaru tvořit zisky. Jeho síla spočívá především v australském exportu zlata do celého světa a naprosté dominanci v regionu Oceánie. Od roku 2015 se měnový pár AUD/USD obchoduje okolo směnného kurzu 0,70 s dvojitým testem 0.80 a jedním výrazným poklesem ceny k 0,60. I tento měnový pár se dlouhodobě obchoduje v klesajícím trendu a nic nenaznačuje tomu, že by se tento dlouhodobý sentiment měl změnit.

Zdroj: google.com/finance
Cenový graf měnového páru AUD/USD 1982 - 2022
Cenový graf měnového páru AUD/USD 1982 – 2022

USD/JPY

Japonský jen je ojedinělý bojovník, který nemá strach ze silného amerického dolaru, což dával jasně najevo v posledních 20 letech. Ovšem i na něj v poslední době doléhá tlak z “Nového kontinentu” a především kvůli originálnímu boji tamní Centrální banky (BOJ) s inflací (extrémní nákup státních dluhopisů) japonský jen vůči americkému dolaru oslabuje. Měnový pár USD/JPY pomalu míří k maximům z roku 2000, která tvoří na cenovém grafu nepřehlédnutelný výběžek. Pro budoucnost tohoto měnového páru bude rozhodující budoucí stav protiinflační politiky BOJ.

Zdroj: google.com/finance
Cenový graf měnového páru USD/JPY 1982 - 2022
Cenový graf měnového páru USD/JPY 1982 – 2022

Závěr

Silný americký dolar nejenže vytváří dlouhodobé trendy na měnových párech, které oslabují měny států, podílejících se na formování globální ekonomiky, ale má také negativní dopad na akciové a kryptoměnové trhy. Hlavním důvodem tohoto dění je rostoucí inflace a především závislost zbytku světa na rozhodnutích zástupců amerického Federálního rezervního systému (FED), jehož monetární politika z posledních let možná dojde až do bodu, kdy bude dolar odstraněn z trhu jako hlavní hybatel světové ekonomiky. Otázkou by ovšem bylo, jaký instrument jej nahradí.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.