Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přestaňte hledat dividendové akcie! Tady máte 6 topových dividendových aristokratů na růstové vlně

Publikováno
Přestaňte hledat dividendové akcie! Tady máte 6 topových dividendových aristokratů na růstové vlně
Zdroj: Depositphotos.com

Každý z těchto sedmi dividendových aristokratů má záznamy o nepřetržitém růstu dividend sahající nejméně čtvrt století zpět. V posledních letech se dividendoví aristokraté stali oblíbenou volbou mezi investory snad všech kategorií a není se čemu divit. Aby se nějaká akcie stala dividendovým aristokratem, musí nejen být v indexu S&P 500, ale také současně nejméně 25 po sobě jdoucích let vyplácet a meziročně navyšovat dividendy.

Pokud chcete najednou investovat do všech akcií v této kategorii, dá se to udělat docela snadně. Vše, co musíte udělat, je koupit ETF, např. ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats ETF, které investuje do všech těchto 67 aristokratů. Pokud se však chcete zaměřit na ještě výraznější dlouhodobé celkové výnosy, může být zajímavé zvážit výběr jen některých aristokratických akcií s co možná nejvyšším potenciálem.

Například sedm níže uvedených dividendových aristokratů nabízí solidní kombinaci růstu, hodnoty a dividendového výnosu, což z nich dělá silné kandidáty pro vaše portfolio, ať už je vaše investiční strategie zaměřena více na příjem nebo kapitálový růst. Určitě je ale před investicí podrobte ještě své vlastní analýze, abyste věděli, zda splňují vaše individuální parametry.

1) Automatic Data Processing (ADP)

Pokud jsou vaším investičním cílem výnos a růst, je dle mnohých investorů Automatic Data Processing jednou z nejlepších dividendových akcií, které lze koupit.

Pravděpodobně víte, že ADP je přední poskytovatel mzdové agendy a souvisejících služeb pro podniky. S tímto stabilním základem podnikáním odolným vůči recesi není žádným překvapením, že akcie ADP historicky přinášely investorům celkem stabilní výnosy.

Přestože minulá výkonnost nezaručuje budoucí výnosy, má tato akcie teoreticky solidní šanci pokračovat v nadprůměrných celkových výnosech, když se podíváme na čísla.

Předpovědi na straně prodeje počítají s růstem zisků přibližně o 10 % v nadcházejících několika letech. Za předpokladu, že akcie budou pokračovat v růstu v tandemu s růstem zisků, spolu s 2,03% forwardovou dividendou (která za posledních pět let rostla v průměru o 13,7 % ročně), jsou dvouciferné výnosy nadějné.

2) Albemarle (ALB)

Pokud se zaměřujete na kapitálový růst, Albemarle je dividendový aristokrat, kterého je třeba alespoň zvážit. Akcie této chemické společnosti mají jeden z nejnižších forwardových výnosů dividendových aristokratů (0,8 %) a také růst dividend za posledních pět let (v průměru 3,95 % ročně) byl také mírný.

Vzhledem k silnému katalyzátoru růstu akcií Albemarle je však tento relativně nízký výnos více než vynahrazen, protože Albemarle je v současném “boomu lithia”, který je poháněn velkým zaměřením automobilového průmyslu na výrobu elektrických vozidel (nebo-li EV) a souvisejících článků baterií. Je pravda, že silný pokles cen lithia nedávno stáhnul dolů i akcie ALB, ale může se jednat o příjemnou slevu pro nákup před dalším růstem.

3) Cardinal Health (CAH)

Cardinal Health může být atraktivnější volbou pro investory, kteří sledují hodnotu akcie. Akcie tohoto distributora zdravotní péče se obchodují za forwardový poměr ceny k zisku (neboli forward P/E) kolem 16.

I když jsou akcie CAH levnější než je průměr trhu, mají forwardový dividendový výnos pouze okolo 2,19 %. Přesto je to ale mírně nad průměrným výnosem mezi dividendovými aristokraty (1,89 %). Růst dividend byl také v posledních pěti letech nevýrazný, v průměru jen 1,3 % ročně.

Přesto s vyhlídkou na dvouciferný růst zisků v nadcházejících letech (posilněný plány na zpětný odkup akcií v hodnotě až 3,5 miliardy USD) by CAH mohl nadále růst díky zvýšeným ziskům. To, že na to má potenciál, dokazuje i jeho letošní nárůst o více jak 50 %.

4) Illinois Tool Works (ITW)

Illinois Tool Works je další z dividendových aristokratů s mnohaletým růstem dividend a zisků, který bude pravděpodobně i nadále poskytovat podobnou úroveň výkonnosti.

Tento průmyslový konglomerát neustále zvyšuje výplaty dividend. Jen v nedávné době ITW zvýšila dividendu o 7 %. Díky tomu mají akcie ITW forwardový roční dividendový výnos 2,12 %. Očekává se, že současné ekonomické zpomalení ovlivní zisky v tomto roce, avšak dlouhodobé vyhlídky na zisky pro Illinois Tool Works zůstávají slibné.

Prognózy analytiků predikují 6% růst zisků v roce 2024 a více než 7% v roce 2025. S tímto růstem zisků a se stálou rostoucí dividendou by ITW mohla nadále poskytovat solidní zhodnocení svým akcionářům.

5) Lowe’s (LOW)

Lowe’s má nejen status dividendového aristokrata, ale tento maloobchodní prodejce bytových doplňků má dokonce status dividendového krále. Získal jej za více než 50letou historií nepřetržitého růstu dividend.

To není jediná věc, která činí tuto akci zajímavou. LOW akcie se obchodují za přibližně 16,7násobek budoucích zisků. Hlavní rival, Home Depot, se obchoduje za mnohem vyšší ocenění na úrovni 21,8násobku zisku. Lowe má totiž vyšší úroveň očekávaného růstu zisků.

Mohou existovat pochybnosti o tom, že LOW dokáže přinést takový růst zisků, avšak věřit se tomu dá, především díky tomu, jak agresivně společnost zpětně odkupuje své akcie. To pomůže zvýšit zisk na akcii i další ukazatele. Vedle umocnění výnosů plynoucích dividend LOW by to mohlo znamenat také silné kapitálové výnosy pro investory, kteří dnes nakupují.

6) Realty Income (O)

Společnost Realty Income, která vyplácí dividendy na měsíční bázi už od svého založení před 54 lety, je jednou z nejkonzistentnějších dividendových akcií. Investiční nemovitostí fondy (neboli REIT) byly zasaženy rostoucími úrokovými sazbami, ale to opět může být skvělý čas pro zahájení investování.

Koupí akcie O získáte dividendový výnos okolo 5,18 %. I když má Realty Income dlouhou historii vyplácení dividend, jejich růst nebyl za posledních pět let zrovna výjimečně vysoký (v průměru kolem 3,73 % ročně).

Přesto akcie Realty Income nenabízejí vyloženě neuspokojivé výnosy, protože kromě 5,18% (a postupně rostoucího) dividendového výnosu existuje také velká šance, že tento REIT zažije nárůst ceny samotných akcií, jakmile se úrokové sazby vrátí do normálu. Vzhledem k tomu by se dnešní nákup akcií O mohl ve zpětném pohledu ukázat jako dobrý krok. Investoři by tak získali rostoucí dividendy a také kapitálové zhodnocení.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
8
3

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.