Před patnácti lety připravila zdánlivě banální transakce půdu pro dnešní Pizza day. Laszlo Hanyecz, programátor z Floridy, se 22. května 2010 zapsal do historie, když si u Papa John’s koupil dvě pizzy za 10 000 bitcoinů.
Jedná se o první zaznamenanou směnu virtuální měny za hmatatelný produkt. Dnes má těchto 10 000 bitcoinů hodnotu více než 20 miliard korun, což odpovídá přibližně deseti tunám zlata nebo nižším tisícům bytů v Praze.
Ačkoli se to může zdát jako špatná investice, pro vývoj Bitcoinu to byl klíčový okamžik. Bitcoinová komunita proto označuje 22. května jako Pizza day.
Letošní výročí je významné, protože je to poprvé, co se v den výročí Bitcoin obchoduje nad 100 tisíci dolary. Je také symbolické, že dnes tato kryptoměna stanovila nové historické maximum.
Ohlédnutí Laszla Hanyecze
Když se Hanyecz zamýšlel nad svým rozhodnutím utratit tehdy bitcoiny, v rozhovoru z roku 2018 nevyjádřil žádnou lítost a ocenil svou roli v rané historii tohoto aktiva.
Pro portál CBS nicméně o rok později přiznal, že úvahy o současné hodnotě utracených bitcoinů mu nedělají dobře.
Navzdory současné hodnotě tohoto obnosu ho nadšenci do kryptoměn nadále chválí za to, že ukázal potenciál Bitcoinu.
Aktuální cenový vývoj Bitcoinu
V roce 2010 bylo placení Bitcoinem náročné kvůli nedostatku platebních bran. Hanyecz potřeboval dobrovolníka, který by Bitcoin akceptoval a pizzu mu dovezl.
Jeremy Sturdivant, další z prvních členů bitcoinové komunity, výzvu přijal a pizzu dovezl.
Současné využití bitcoinů
Dnes je mnohem snazší využít Bitcoin v rámci směny za zboží, i když jsou možnosti stále omezené. V České republice přijímá kryptoměny například Bitclub v Kolíně.
Bitcoinem lze zaplatit za zboží také v Alze nebo v restauracích využívajících aplikaci Qerko. Pro mnohé je však Bitcoin především investičním nástrojem.
To dokládá i úspěch amerických burzovně obchodovaných fondů (ETF) držících kryptoměny.
Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.