Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v EU zpomaluje na 10,4 %

Inflace v EU zpomaluje na 10,4 %

Inflace v EU zpomaluje na 10,4 %
Zdroj: depositphotos.com

Téma, které rezonuje nejen v Evropě, ale samozřejmě i v zámoří – Průběžné výsledky inflace jak v Evropské unii tak zejména i ve Spojených státech amerických sledují trhy a zejména centrální bankéři. Od výsledků inflace se poté odvíjí očekávání a stanovení úrokových sazeb, na které reaguje trh dluhopisůakciový trh. Současné sledování výsledků inflace je proto velice důležité. 

Eurostat statistický úřad EU zveřejnil zprávu, ve které uvádí aktuální data inflace v Evropě. Pojďme si shrnout nejdůležitější fakta a informace.

Inflace v EU druhý měsíc v řadě zpomalila

Inflace v Evropské unii v prosinci dosáhla 10,4 %. Druhý měsíc v řadě tak zpomalila, nicméně pořád zůstává výrazně nad průměrem minulých let. Tempo meziročního růstu cen se snížilo z listopadových 11,1 %, oznámil evropský statistický úřad Eurostat. Inflace se po listopadovém zvýšení zmírnila v posledním měsíci loňského roku i v Česku. Dostala se na 16,8 % a je tak pátá nejvyšší z celé sedmadvacítky zemí.

Eurostat zároveň potvrdil dřívější odhad prosincové inflace v eurozóně, která z listopadových 10,1 % klesla na 9,2 %. V prosinci 2021, kdy už ekonomika pociťovala oživení po covidové pandemii a růst cen energií, činila míra inflace v celé EU 5,3 %, v devatenácti státech používajících společnou měnu pak byla na hodnotě 5 %.

Nejvyšší míru inflace v prosinci má Maďarsko

Výrazně nejvyšší míru inflace vykázalo v prosinci Maďarsko, kde vzrostla na 25 %. Následuje Lotyšsko (20,7 %), Litva (20 %) a Estonsko (17,5 %). Ve všech pobaltských zemích stejně jako v Česku inflace zpomaluje. V ČR to proti listopadu bylo o čtyři desetiny bodu. Výrazný pokles inflace hlásí Německo, kde spadla o 1,7 bodu na 9,6 %. Naopak nejnižší míru inflace mělo v posledním měsíci loňského roku Španělsko (5,5 %), pak Lucembursko (6,2 %) a Francie (6,7 %).

Závěr

Celkem dvaadvacet členských států EU zaznamenalo v prosinci zmírnění inflace, ve dvou zůstala beze změny a ve třech vzrostla. V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly potraviny, alkohol a tabák, a to podílem 2,88 procentního bodu. Až za nimi byly na rozdíl od předchozích měsíců energie (plus 2,79 bodu), následovaly služby (plus 1,83 bodu) a neenergetické průmyslové zboží (plus 1,70 bodu).

Jak jsme psali v úvodu, trhy bedlivě sledují statistická data vývoje inflace a pružně na výsledky reagují. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná nyní o hlavní faktor hybatele současných trhů. Nikdo nedokáže predikovat budoucí vývoj markovat včetně inflace, a tak lze těžko říci, jak dlouho vysoká inflace a vysoké sazby budou srážet ceny aktiv a reálných mezd lidí po celém světě. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo