Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Perfektní bouře a nedělní propad Bitcoinu

Perfektní bouře a nedělní propad Bitcoinu

Když Bitcoin nabere směr střemhlav dolů, jen málokterému investorovi taková zpráva unikne. Jsou toho plné zprávy a sociální sítě. Nedělní sešup byl naprosto skvělou ukázkou toho, co se stane s cenou, když se sejde spousta špatných zpráv a spekulací na jeden den.

Bitcoin se propadl z hodnoty zhruba 60 000 dolarů až na 51 000 dolarů, a to vše během několika hodin. V relativním vyjádření se trh sesunul o 15 % za pouhé 4 hodiny. Většinu “tradičních” investorů už by museli křísit, v kryptu ale nejde o nic neobvyklého.

Jelikož je trh řízen emocemi, nikdo nemůže přesně určit, co bylo z logiky věci hlavním hybatelem událostí. Aktuální cena se stanovuje shodou kupujících a prodávajících. Jistě se tak dá konstatovat pouze to, že buď vzrostla strana nabídky (prodávajících), nebo klesla strana poptávky (kupujících).

Motivy jednotlivých činitelů trhu už můžeme pouze odhadovat. Pár možných řešení se ale objevilo.

3 možné důvody nedělního propadu

Problémy elektráren v Číně

těžba kryptoměn (mining)Čína hraje v ekosystému Bitcoinu velkou roli. Nachází se v ní většina výpočetní síly těžební sítě. Odhaduje se, že je zde umístěno přes 65 % celkového těžebního výkonu. Důvod pro tuto koncentraci je vcelku jednoduchý a je jím předimenzovaná síť elektráren.

Protože je elektřina největším nákladem těžařů, přirozeně se shromažďují v místech, kde je nejlevnější. Některé části Číny s jejich nevyužitými vodními elektrárnami jsou pro to jako stvořené. Napomáhá tomu i vcelku volná legislativa ve věci životního prostředí a spalování fosilních paliv. Souvisí to i s jedním argumentem proti Bitcoinu, kterým je využívání energie z uhelných elektráren k napájení těžebních rigů.

Poslední dva týdny Čínou zmítají problémy s uhelnými elektrárnami. Jedná se především o povodně a exploze. Poslední události se staly v provinciích Xinjiang a Guizhou. V uhelném dole bylo uvězněno 21 lidí a 12 jich zemřelo. Úřady kvůli bezpečnosti uhelné elektrárny zavřely a přerušily tak dodávku elektřiny do blízkých oblastí.

Tím také od energie odstavily část těžařů. Pokles hashrate (výpočetní síla) v Bitcoinové síti znamená pomalejší těžbu jednotlivých bloků. Obratem se zvednou poplatky za Bitcoinové transakce, protože o místo v bloku soutěží více odesilatelů.

Tento stav trvá až do dalšího upravení obtížnosti těžení, které se děje každých 2100 bloků. Při průměrném času 10 minut na blok je to zhruba každých 14 dní.

Zdroj: CoinWarz.com
Celkový hashrate Bitcoinové sítě, viditelný pokles v posledních dnech
Celkový hashrate Bitcoinové sítě, viditelný pokles v posledních dnech

Centrální banka Turecka zakázala platit za služby a zboží v BTC

Zákaz má začít platit 30. dubna. Oficiálním důvodem by mělo být údajné předcházení “neopravitelných” škod a rizik spojených s transakcemi. Alespoň to je vyjádření centrální banky.

Můžeme už jen diskutovat, jestli to je ten skutečný důvod k jejich kroku. Rozhodně se nabízí spekulace, že se Turecká CB prostě bojí vzrůstající oblíbenosti kryptoměn. Jak by ne, když jim začínají “fušovat do řemesla”.

Twitterové spekulace

Profil FXHedge vypustil do světa informaci, že ministerstvo financí USA plánuje soudní spor s několika finančními institucemi. Prý měly řešit praní špinavých peněz skrz kryptoměny.

Tento uživatel už dříve vypustil zprávy, které se nakonec ukázaly jako podvrh. Není však na místě něco takového vyřazovat. Většina trhu se chová iracionálně, a i nepodložená zpráva může mít velký vliv na cenu.

Následky bleskového propadu

Díky tomuto flash-crashi bylo zlikvidováno mnoho zapákovaných pozic. Během hodiny byly údajně uzavřeny pákové futures pozice za více než až 4,2 miliardy USD, přičemž dle serveru bybt.com bylo zasaženo přes 950 000 traderů. Jen na burze Binance byly uzavřeny dlouhé pozice v hodnotě 1,36 miliard USD.

Propad měl samozřejmě vliv i na celý zbytek trhu. Můžeme si myslet cokoliv, ale je to Bitcoin, kdo udává směr směřování všech kryptoměn. Pokud jde dolů král, padá i zbytek království a tento víkend tomu nebylo jinak.

Co můžeme očekávat teď?

Předně je dobré říct, že žádná ze zpráv se v zásadě netýká fungování sítě. Krátkodobě mohou jednotlivé problémy ovlivnit cenu, dlouhodobě ale vyhrává funkčnost projektu. Tu Bitcoin v žádném případě neztratil.

Pro náš klid si můžeme udělat krátký výlet do historie. Budoucnost lze pouze odhadovat, Bitcoin však doposud disponoval určitou cykličností. Minulé pohyby nám tak můžou alespoň částečně ukázat, co je v tuto chvíli na stole.

Zdroj: Nathaniel Whittemore (Twitter)
Několik 30% korekcí v bull runu roku 2017
Několik 30% korekcí v bull runu roku 2017

Graf výše nám předvádí celý bull run z roku 2017. Můžeme vidět, že i když šel celkový trend stále nahoru, cesta to byla trnitá. Za rok a půl si cena prošla šesti 30% propady a tři z nich se spíše blížily ke 40 %.

My už jsme si za posledních pár měsíců také prošli několika korekcemi. První byla v lednu ze 40 000 USD na 30 000 USD. Únor nás také vytrestal propadem z 58 000 USD na 43 000 USD.

U Bitcoinu to není nic vzácného. Dokonce se dá tvrdit, že je to ve prospěch celého bull runu. Euforická nálada se ochladí, zapákované pozice se trochu vyčistí a případný další růst je zdravější. Plusem je, že jsme se vcelku rychle dostali zpět na cenu kolem 55 000 dolarů.

Ať už se na kryptoměny koukáte jakkoliv, především u Bitcoinu platí to stejné, co u jiných volatilních investic. Dlouhodobý horizont růže přináší.

Líbil se vám tento článek?
25
1

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.