Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » On-chain data Bitcoinu – Množství jednotek v rukou dlouhodobých držitelů roste!

On-chain data Bitcoinu – Množství jednotek v rukou dlouhodobých držitelů roste!

On-chain data Bitcoinu - Množství jednotek v rukou dlouhodobých držitelů roste!
Zdroj: keycoinassets.com

Decentralizované blockchainy obsahují veřejně přístupná data, která mohou podat obrázek o stavu sítě v daný moment. Může je získat v podstatě každý, nicméně bylo by to hodně práce. Dnes proto existují firmy jako Glassnode, které data sbírají a sdružují do použitelných údajů.

Uživatel díky nim může získat informace typu:

  • počet transakcí
  • množství aktivních adres
  • počet bitcoinů držených tzv. long-time hodlery

My dnes začneme od konce a podíváme se na držitele s dlouhodobým horizontem.

Dlouhodobé držení bitcoinu

Držitelé této kryptoměny předvedli v poslední době velkou trpělivost. Metrika představující počet bitcoinů držených adresami, které jsou potenciálně dlouhodobí hodleři, dosáhlo nových historických maxim a počet dlouhodobě držených bitcoinů na úrovni 12,7 mil. BTC tak nastavilo novou laťku.

On-chain data
Množství v rukou dlouhodobých držitelů
Zdroj: glassnode.com

V nejžhavějších fázích bullrunu a v náhlých propadech jde tento údaj většinou proti ceně. To samozřejmě dává smysl, neboť investoři se s rostoucí cenou chtějí zbavit svých mincí a zajistit si tak zisky, případně po korekci nakupují relativně levněji. Od nejhlubšího dna grafu, které bylo v březnu, se počet takto držených bitcoinů zvětšil o 1 807 926, což je téměř 20 %.

Obrovské zhodnocení za velmi krátký čas

Kurz Bitcoinu se během posledních 33 dnů zvedl o skoro 30 %. Postupně se oklepává z propadu, který trval přes dva měsíce. Situaci napomohl i fakt, že do aktiva začaly nastupovat některé velké firmy. Instituce drží již 6 % celkového množství této kryptoměny. Nabízí se tak otázka – jsme na začátku dalšího bullrunu?

Graf vývoje bitcoinu za posl. 30 dní
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Objem nevypořádaných derivátů eskaluje

Na trzích s deriváty šel zájem o obchodování futures i opcí nahoru a společně s cenou, i tyto dvě metriky dosáhly svých nových lokálních maxim.

Od květnového propadu se objem obchodovaných futures zvýšil o dalších 6 miliard dolarů. Jen za poslední týden se množství otevřených futures pozic zvýšilo o 1 mld. dolarů.

To vypovídá zejména o tom, že tradeři a obchodníci po velkých ztrátách zase začínají mít do obchodování chuť. A pokud bude tento trend pokračovat, mohli by tito spekulanti pomoci s dalšími většími cenovými pohyby.

Počet bitcoinů držených na burzách

Během týdne jsme také mohli vidět signály, kdy investoři se starším UTXO (což jsou v zásadě déle držené mince) své coiny utráceli.

Zůstatky bitcoinů na burzách jdou většinu času inverzně k ceně. A přeci jen to dává smysl. Když lidé bitcoiny kupují a posílají si je ven do svých vlastních peněženek, cena roste. Když naopak z peněženek plní konta svých burzovních obchodních účtů, přichází prodeje (pokles ceny).

Při květnovém propadu bylo možné zaznamenat rostoucí množství coinů na burzách, přičemž v posledních týdnech tato metrika znovu silně poklesla.

V této chvíli můžeme sledovat jistou konsolidaci zůstatků. Číslo se celkem stabilně drží na hranici kolem 2,5 mil. BTC, tedy přibližně 13 % všech jednotek zůstává na burzách.

On-chain data
Graf jednotek uložených na burzách
Zdroj: glassnode.com

Transakční sucho

Počet transakcí je na minimech – pohybuje se mezi 175 000 až 200 000 za den. Během posledních pěti let jsme mohli podobnou situaci zaznamenat již několikrát. Dle grafu můžeme vidět, že stejných hodnot jsme dosáhli naposledy na konci roku 2018, tedy v nejhorších chvílích medvědího trhu.

On-chain data
Počet bitcoinových transakcí
Zdroj: glassnode.com

Z pohledu objemu transakcí proběhnou během dne obchody za 18,8 mld. dolarů. To je o 37 % méně než na vrcholu bubliny v roce 2017 – o 57,6 % pod vrcholem stanoveným během květnového výprodeje. Na druhou stranu, běžný zobchodovaný objem zůstává o 276 % výše, než byl průměr pro rok 2020.

On-chain data
Transakční objemy
Zdroj: glassnode.com

Je Bitcoin něco víc?

Spoustu lidí přichází na to, že Bitcoin není jenom další aktivum, do kterého mohou alokovat své bohatství. Je to kompletně nový monetární systém a firmy si to začínají uvědomovat. Tuto myšlenku podporuje i fakt, že společnosti vlastní již 6 % celkového množství.

Příkladem je MicroStrategy, která neustále zvětšuje investice do bitcoinu. Nedávno uskutečnila další obchod v hodnotě 177 mil. dolarů. Přidáním 3 907 BTC, za průměrnou nákupní cenu 45 294 dolarů, tak rozšířila svojí sbírku k číslu 108 992 bitcoinů, jejichž průměrná nákupní cena je 26 769 dolarů! Investici oznámil jako vždy Michael Saylor, CEO Microstrategy.

Microstrategy je ale spíše výjimkou.

Instituce buď nechtějí úschovu kryptoměn řešit, či mají jejich držbu ze zákona zakázanou, a tak hledají nepřímé investice do těchto digitálních aktiv. Příkladem je produkt GBTC od společnosti Grayscale.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$36 030
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$2 377
Graf posl. 7 dní
Graf Tether
Změna za 24h
0%
Cena
$1
Aktualizováno 24.1.2022 20:20

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A

Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn

Přečtěte si: Jak se naší investici daří?
Přečtěte si: Jak se naší investici daří?

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo