Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

30. díl Seriálu technické analýzy – Obchodujte s velkými hráči

30. díl Seriálu technické analýzy – Obchodujte s velkými hráči
Zdroj: depositphotos.com

Máte taky někdy dojem, že vám snad trh kouká přes rameno? Například trh vybere přesně na pip váš stop loss a následně se otočí a jde vámi predikovaným směrem? Nebo několikrát otestuje silný support a když jej chcete konečně zobchodovat, tak jej prolomí? Není to náhoda! Poznejte styl velkých hráčů, eliminujte ztráty a s velkými se svezte.

Problém velkých hráčů

Říkáte si, jaký mohou mít velcí hráči problém? Mají tu nejlepší techniku, nejlepší informace a celé týmy na tvorbu analýz, z lidských zdrojů mají ty nejlepší mozky, tak kde mohou mít slabinu? Slabinu mají paradoxně v penězích, mají jich prostě moc a dostat tak velký objem peněz na trh není úplně snadné.

Trh: místo nabídky a poptávky

Na trhu nehledejte žádné složitosti. Ano, máme tady market makery, kteří nám automaticky skupují objednávky a další vymoženosti, které pomáhají rychlému vypořádání, ale v zásadě je to pořád jen střet nabídky a poptávky. Na jedné straně tedy musí být nakupující a na druhé prodávající.

Pokud chcete nakoupit 200 000 EUR, tak na druhé straně musí být někdo, kdo chce 200 000 EUR prodat (a akceptovat za ně adekvátní protihodnotu). V těchto částkách protistranu ještě najdete, ale co když přijdete na trh a řeknete, že chcete nakoupit nebo prodat miliony a miliardy EUR? Najdete protistranu? S největší pravděpodobností ne. Tak co s tím?

Jak velký hráč realizuje objednávku

Velcí nemohu udělat jednu velkou objednávku, protože kdyby chtěli nakupovat za cenu 100, a na této ceně by realizovali nákupní příkaz s objemem, který nenalezne protistranu, tak by cena rychle zbytečně rostla. Ve skutečnosti by tak banka nakoupila na ideální ceně pouze zlomek své pozice, třeba 1/10 za cenu 100, 2/10 už za cenu 105, 3/10 za cenu 110 a tak dále.

Cena by musela růst, aby byla pro prodejce atraktivnější a ti se následně rozhodli konečně prodat.

Nakonec by třeba průměrná cena dané objednávky byla 125 a ne 100, za které chtěla banka nakoupit. Co tedy s tím?

Velcí hráči na to museí jít chytře, je pro ně nezbytné realizaci rozdělit do několika menších objednávek. První čtvrtinu nakoupí za 100, počkají až cena zase spadne na 100 a realizují nákup druhé čtvrtiny, potom třetí čtvrtiny a následně čtvrté. Ano, možná by bylo lepší rozdělit příkazy ještě do menších položek, ale to už by bylo příliš náročné a tak velký hráč přijme, že cena vždy trochu vzroste a nakonec průměrně nenakupuje za 100, ale za 105 nebo 106. Stále je to výrazně lepší, než nakupovat v průměru za 125.

Menší objednávky tvoří support
Menší objednávky tvoří support

Když velcí hráči vytváří trh a očekávání

Na výše zmíněném případě není nic zvláštního. Velký hráč se zachoval rozumně a trh v zásadě také. Ovšem velcí hráči stále nejsou spokojeni, průměrně nakupují o něco dráž, než chtějí, sice je to nepatrné, ale v těch objemech už to dělá slušnou částku. Velcí hráči navíc vědí, že dokáží ty malé zmanipulovat a využívají toho. Pojďme si scénář výše ještě jednou zrekapitulovat.

Velký hráč nakoupí první část za 100, následně počká až se cena opět dostane na 100 a udělá další obchod, trh si toho všimne, malí obchodníci koukají, že trh dvakrát zareagoval na hranici 100. Následuje třetí obchod velkého hráče na 100 a přidají se i někteří malí. Nyní máme velmi silnou linii na úrovni 100. Všichni malí hráči ji mají vyznačenou, a trh na ni učebnicově reaguje jako na support. Prostě vše je dokonalé.

Ovšem to stejné vědí i velcí hráči a co potřebují velcí hráči? Objem, respektive protistranu s objemem a to jim právě nyní ti malí vytvořili. Pokud budete věřit klasickým postulátům technické analýzy, tak kam umístíte stop loss? Pár pipů pod stovku. Je to prostě a jednoduše silný support. Když bude pokořen, tak se trh otočí, že? Pod touto hranicí budete mít stop loss. Takto bude uvažovat 90 % malých obchodníků a pod hranicí 100 umístí stop loss. Co to znamená? Enormně velké množství prodejních příkazů, tedy přesně to, co potřebují velcí hráči k nákupu!

Stoplossy pod supportem
Pod supportem bývají stoplossy

Co výše zmíněné vlastně znamená? Velký hráč chce nakoupit 100 miliard XY měny na hranici 100. 10 miliard nakoupí na 100, cena vlivem nákupu roste, ale brzy se ukáže, že bezdůvodně (velký hráč už dál nenakupoval) a tak zase spadne na 100, kde velký hráč nakoupí dalších 10 miliard, to se opakuje ještě jednou. Velký hráč tak dostal na trh 30 miliard, vytvořil očekávání a nyní si vybere stop lossy, na hranici 100 nebude nijak reagovat (teoreticky je i možnost, že sám uskuteční menší objem prodejních příkazů aby hranici pokořil). Hranice 100 bude pokořena a máme zde velké množství stop lossů, prodejních příkazů jenž umožní realizovat objednávku za zbylých 70 miliard XY. Velký hráč tak dostal na trh celý objem a průměrná cena byla zřejmě i nižší než původně cílených 100.

Velcí manipulují trh

Jak vidíte výše, velcí hráči manipulují trh. Oni to dělat museí, protože obchodují s objemy, které by jinak na trh nedostali. Pokud si ale tohle uvědomíte, máte velkou výhodu. Můžete se ponaučit a stop lossy dávat níže. Velcí hráči znají obvyklé strategie malých, a proto často vyberou stop lossy, které jsou 10, 20, 30 pipsů pod významnou linií. Můžete také spekulovat až na poslední pohyb, tedy prolomení linie a následně vstup do obchodu až po závěrečném pohybu zpět. V tomto comebacku je největší objem a můžete realizovat největší zisk.

vstup do pozice
Vstupujte do pozice s velkými hráči, ne proti nim

Sledujte trh a myslete na to, že trh tvoří velcí hráči. Mají objem a dokáží zmanipulovat cenu. Zároveň mají jeden velký problém a to je objem peněz, který chtějí na trh dostat. Ovšem pokud tohle víte, tak to pro vás může být i výhoda.

Poznámka

Otázka na zamyšlení: Mají tedy supporty a resistence nějaký smysl, když prakticky velcí hráči stejně s cenou hýbou jak se jim líbí?

Líbil se vám tento článek?
47
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vojta

Zdravím,
co vlastně získá velký hráč tím, že posbírá stop-lossy pod suportem?
Díky za vysvětlení.

Redakce Finex

Dobrý den, Vojto. V principu lze předpokládat, že to, po čem velcí hráči touží, je likvidita. Představte si, že máte miliardu eur a chcete vstoupit do obchodu. Není možné to udělat jen tak na jedno kliknutí. Abyste mohl v takové míře nakoupit, potřebujete, aby někdo jiný prodával. A stoplossy jsou právě prodejní příkazy lidí, kteří nakoupili dříve. Můžete tak jejich prodejů využít a otevřít větší nákupní pozici a v důsledku vydělat více peněz..