Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

O český Avast má zájem americká softwarová firma – Akcie Avast na to reagují silným růstem

O český Avast má zájem americká softwarová firma – Akcie Avast na to reagují silným růstem
Zdroj: ihned.cz

Americká softwarová společnost NortonLifeLock (dříve Symantec) aktuálně jedná o převzetí české antivirové společnosti Avast. Deník The Wall Street Journal, jenž informaci o možné akvizici přinesl jako první, odhaduje hodnotu transakce na více než osm miliard dolarů (zhruba 174 miliard korun).

Na oznámení možné transakce ihned zareagovaly akcie Avast, a to prudkým posílením. Den poté, co informace spatřila světlo světa, akcie stouply o více než 15 %. Akcie Avastu lze pořídit na burzách v Praze a Londýně. Jak se akciím vede aktuálně, vidíte na grafu níže.

Potom, co informaci o možném převzetí Avastu jako první přinesl deník Wall Street Journal, ji ve své tiskové zprávě potvrdil i Avast. Ve svém vyjádření je ale společnost opatrná, připouští totiž, že k fúzi nemusí dojít a také že zatím nejsou známy přesné podmínky, za jakých by byla transakce provedena.

“Představenstvo společnosti Avast potvrzuje, že probíhají pokročilá jednání o možné fúzi společnosti Avast společností NortonLifeLock Inc. Nelze s jistotou říci, zda se transakce uskuteční a za jakých podmínek bude případná fúze dohodnut. Další oznámení bude učiněno, pokud a jakmile to bude vhodné,” uvedl Avast ve svém tiskovém prohlášení.

Kdy bude jasno?

Ve svém tiskovém prohlášení Avast mimo jiné také sdělil, že pokud se transakce opravdu uskuteční, bude kupní cena uhrazena kombinací hotovosti a akcií. NortonLifeLock má na předložení nabídky čas už jen do 11. srpna tohoto roku.

Zatím není jisté, zda k fúzi skutečně dojde. NortonLifeLock musí předložit nabídku do 11. srpna 2021. Poté bude jasno.

Proč akvizice dává smysl?

Společnost NortonLockLife v minulosti sama prošla řadou akvizicí. Firma byla založena v roce 1982 a měla se původně soustředit na využití umělé inteligence při analýze řeči. O osm let později koupila firmu Peter Norton Computing. Podobných transakcí společnost za svou existenci zažila ještě několik. Pro sloučení s Avastem jsou ale nejvíce vypovídající poslední tři.

V roce 2017 společnost provedla akvizici firmy LifeLock, která chrání své klienty před krádeží citlivých dat a zneužitím identity. O dva roky později společnost Broadcom odkoupila od Symantecu její divzi zaměřenou na bezpečnost korporací. V témže roce došlo také k přejmenování na NortonLifeLock. Letos pak společnost dokončila akvizici firmy Avira, která je jedním z nejznámějších bezplatných antivirů na trhu.

Právě uvedené tři transakce dokazují odklon NortonLifeLock od korporátních klientů ke koncovým uživatelům. A s tímto novým směrem by společnosti akvizice Avastu pomohla.

Avast má ale za sebou akvizice také. Největší z nich byl nákup AVG – české firmy s mezinárodním úspěchem. Na svém kontě má Avast bohužel ale také skandál se sběrem uživatelských dat, což u firmy, která má své uživatele chránit, nevypadá vůbec dobře.

V reakci na toto obvinění Avast uzavřel divizi Jumpshot, která byla sběrem dat pověřena. Tím Avastu skončila jedna z možností, jak na svých 435 milionech uživatelů antiviru vydělat. Nejvýraznější zisky jí tak přináší jejich freemium model, kdy ke svému bezplatnému antiviru nabízí služby za příplatek. V minulém roce měl Avast tržby pohybující se kolem 893 milionů dolarů.

Uživatelská základna NortonLifeLock je oproti Avastu zhruba pětinová. Vhledem k tomu, že se americká firma chce více zaměřovat na koncové klienty, tak by se jí přístup k tolika zákazníkům jistě hodil.

Tato schopnost přimět uživatele bezplatného programu k nákupu dalších služeb by se společnosti NortonLifeLock mohla hodit. Sama nabízí placené produkty a jeho uživatelská základna je oproti Avastu zhruba pětinová.

Vzhledem k tomu, že se NortonLifeLock chce více zaměřovat na koncové uživatele, tak by taková dávka potenciálních zákazníků, kterou Avast zahrnuje, mohla otevřít veliké možnosti k expanzi. Jinak řečeno, americké firmě by se tak otevřely dveře k milionům zařízením po celém světě.

Závěrem

Jak vidíte, americké firmě by se přístup k základně uživatelů, kterou Avast (s přispěním získaného AVG) zahrnuje, opravdu hodil. Samotné akcie na tuto zprávu reagují velmi pozitivně. Zda ale k akvizici skutečně dojde, není jisté.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

K tématu financí jsem se dostala tak trochu oklikou. Studovat jsem se vydala bohemistiku na pražské „fildě“, což se světem financí nijak nesouvisí. Ekonomika mě ale bavila už na střední, a tak mi bylo trochu líto, že se jí nijak nevěnuji. Během mých studií ovšem přišla nabídka začít pracovat jako externí copywriter pro jednu banku. Neváhala jsem, prošla výběrovým řízením a začala se rozkoukávat ve světě finančních produktů. Díky této „praxi“ mám největší zkušenosti právě v oblasti finančních produktů a osobních financí. Postupně se ale snažím proniknout také do světa investování.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.