Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

O 14 let později jsou akcie ČEZ opět na ceně 1000 Kč – Jedná se o dlouhodobý trend, nebo důsledek energetické krize?

O 14 let později jsou akcie ČEZ opět na ceně 1000 Kč – Jedná se o dlouhodobý trend, nebo důsledek energetické krize?
Zdroj: ihned.cz

Svět si musel projít mnoha krizemi a mnoha změnami, aby se akcie jedné z předních evropských energetických společností, opět podívaly na magickou hranici 1000 Kč.

K pokoření této hranice došlo po silném růstu akcií, který byl způsoben nejnovějším válečným děním. Jaké vlivy dále ženou akcie ČEZ vzhůru a jedná se o dlouhodobější sentiment? Podíváme se na technickou a fundamentální analýzu, které by nám tyto otázky snad dokázaly zodpovědět.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Růst akcie ČEZ je bezesporu způsobem aktuálním děním ohledně energetické krize, které postihlo Evropu. To je ovšem pouze špička ledovce. Růst akcií totiž započal roku 2020, při vypuknutí světové pandemie, což je poměrně zajímavá korelace. Tehdy se jednalo naopak o atakování historických minim, kdy se jedna akcie obchodovala za 350 Kč. Po prolomení klesající trendové čáry se akcie dostaly do dlouhodobějšího růstu, který byl zakončen současnou čtyřcifernou částkou.

Jedná se po prolomení této hranice a signál dlouhodobého růstu, který může souviset s negativním pohledem investorů na cenu energií? Určitě to takto může být! Trend zdražování energií je totiž možné pozorovat v celém světě, takže se nejedná pouze o příznaky způsobené konfliktem na starém kontinentu. Na obrázku níže je možné sledovat růst jednotlivých segmentů v rámci energetického průmyslu.

Zdroj: finviz.com
Roční výkonost akcií v jednotlivých segmentech energetického průmyslu
Roční výkonost akcií v jednotlivých segmentech energetického průmyslu

Fundament tedy určitě hraje do karet růstu energetických akcií. A jak jsou na tom akcie ČEZ po technické stránce? Na to se podíváme právě nyní.

Technická analýza

Pokoření hranice 1000 Kč za akcii, po 14 letech cenového vývoje, je jistě oslavy hodný úspěch, ovšem v současné době to spíše vypadá pouze ta otestování této cenové úrovně. Z dlouhodobého pohledu se totiž jedná o silnou rezistentní zónu, která je tvořena maximálními cenami z roku 2009. Pro pokračující růst ovšem hovoří fakt, že tato cenová úrovně byla již dvakrát testována a to v letech 2009 a 2011. Nejbližší support se nachází na 900 Kč za akcii.

V případě pokračujícího růstu bude první překážkou cena 1150 Kč, kde se nachází začátek silné rezistentní zóny. To, zda se cena akcií ČEZ vyšplhá takto vysokou bude záležet především na zprávách z východu Evropy a na výši inflace.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf akciové společnosti Čez
Měsíční graf akciové společnosti ČEZ

Závěr

Akcie společnosti ČEZ pokořily hranici 1000 Kč. Hnacím motorem pro ně byl celosvětový růst cen energií, v kombinaci s válečným děním na Ukrajině a všeobecnou energetickou nejistotou. Dosažení této cenové úrovně bylo po více než dvouletém nepřetržitém růstu, což naznačuje důvěru investorů v tuto společnost. Z technického pohledu se akcie nyní nacházejí na rezistentní zóně, která může vést k technické korekci na nejbližší support, kde lze očekávat opětovnou nákupní aktivitu.

Líbil se vám tento článek?
9
3

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.